Kozmetická rutina na mieru | Citlivá pleť, Rosacea, Kuperóza

Citlivý neznamená slabý. Práve naopak. Byť úprimný k sebe a svetu, byť v kontakte so svojimi vlastnými pocitmi, v tom sa skrýva veľká sila. Preto sa netrestajte ani za svoju citlivú kožu. Nepotrebujete, aby sa z nej stala hrošia. Čo potrebujete je naučiť sa s ňou správne zaobchádzať, aby ste odkryli jej skutočnú krásu.

ak preferujete videá, pozrite si toto

ČO JE TO

Rosacea je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje pleť tváre. Prejavuje sa návalmi tepla v pokožke, tzv. vzplanutiami, začervenaním, vyrážkami (papuly a pustuly), rozšírenými žilkami, ktoré sa tiež nazývajú teleangiektázie.

Postihuje prevažne ženy v strednom veku, teda približne okolo tridsiatky, s veľmi svetlou pleťou a často sa zamieňa práve s akné. Veľmi často však pleť s rosaceou býva, na rozdiel od aknóznej skôr suchá než mastná, a netrpí na upchávanie pórov.

Kuperóza je tiež prejavom hypersenzitivity. Sprevádzajú ju nepríjemné pocity ako pálenie, štípanie, pnutie a ťahanie, pocity sucha a začervenanie. Keď sa pleť prekrví, pri cvičení, masáži, saune a pod., na rozdiel od normálnej pleti pri kuperóze začervenanie pretrváva aj niekoľko hodín. V ranných štádiách môže po čase zmiznúť, no neliečená a nesprávne ošetrovaná pleť s kuperózou môže prejsť do štádia rosacei.

Citlivá pleť je v podstate každá pleť s narušenou ochrannou bariérou. Prejavom citlivosti môže byť dehydratácia, olupovanie, akné, suchá pokožka, starnúca pokožka, pokožka reagujúca akokoľvek negatívne na kozmetiku, napríklad štípaním, začervenaním a podobne. Citlivou sa koža môže stať aj počas dermatologickej liečby, vtedy je to prechodný stav a “drsnosť” aktívnych látok a liečiv treba kompenzovať výživnými a premasťujúcimi prípravkami, ktoré pracujú na ochrane našej kožnej bariéry.

ČOHO SA VYVAROVAŤ

Spúšťače

Najlepšie je čím skôr vypozorovať, čo u vás prejavy začervenania, citlivosti, horúcej kože, pnutia alebo svrbenia, či suchosti spúšťa. Je to počasie? Vonkajšie poveternostné vyplyvy ako vietor, slnko, suchý vzduch? Kúrenie, klíma? Prechod z tepla do zimy a opačne? Alebo skôr jedlo, napríklad morské plody, rôzne cudzokrajné kuchyne ako thajská, indická, mexická, koreniny a pikantné veci, prípadne alkohol? Reagovať môžete citlivo aj na saunu alebo príliš intenzívne cvičenie, prípadne na kozmetické produkty a ich niektoré zložky. Nikel, parabény, farbivá, parfumy, esenciálne oleje. Ak máte potravinovú alebo inú alergiu, myslite na to aj pri výbere kozmetiky. Spúšťačom môže byť aj stres a hnev. Čím skôr zistíte, čo konkrétne vám vadí, tým lepšie pre vás.

Manipulácia

Žiadne drsné techniky, žiadna mechanická exfoliácia, podľa stupňa iritácie vysadiť kefky, masážne hlavice, dokonca aj žinky alebo uteráčiky, nedrhnúť, nešúchať, zabudnúť načas aj na chemickú exfoliáciu, až dokým iritácia úplne nezmizne.

Produkty

Podľa možnosti sa vyhýbajte parfumácii, býva totiž najsilnejším z iritantov. Netuším prečo sa ešte pleťová kozmetika vyrába parfumovaná, absolútne si nemám potrebu dávať na tvár parfum, úplne mi vyhovuje za uchom na krku, alebo na zápästí. Ak navyše hypersenzitívci skrížia pár pleťových produktov, z ktorých je každý rôzne parfumovaný, nová iritácia je ľahko na svete, a sme v začarovanom kruhu, bum.

Ak vypozorujete reakciu na nejaký typ kozmetickej ingrediencie, nepoužívajte ju. Či už to vo vašom prípade budú konzervanty, parabény, alkohol, detergenty, teda penivé zložky ako SLS a SLES alebo čokoľvek, čo vám vadí. Aj keby to bolo bio, aj keby to bolo z lekárne.

Ak zavádzate do rutiny niečo nové, nech je to vždy len jedna vec. Počkajte pár týždňov, ideálne šesť, a až potom pridajte ďalší nový produkt ak chcete a potrebujete.

Veľmi horúcaveľmi studená voda. Zabudnite. Vlažná voda. Ak vám prekáža aj voda z vodovodu, nepoužívajte ani tú. Sú takí ľudia. Ak patríte medzi nich zaveďte čistenie a odličovanie prípravkom, ktorý vám vyhovuje a dopĺňajte sterilnými minerálnymi vodami v spreji z lekárne.

Alergická reakcia vs. Prechodné podráždenie

Pri istom type dermatologickej liečby môže vaša koža zo začiatku reagovať neprimerane citlivo. Napríklad pri užívaní isotretinoínu vnútorne, aj v začiatkoch lokálnej liečby tretinoínom, benzyl peroxidom, kyselinou azelaovou a salicylovou a pod. Akné sa vám môže masívne zhoršiť, pretože na povrch sa dostanú aj hlboko ukryté zápaly, o ktorých ste ani nevedli, že tam sú. Toto je v poriadku. Je to reakcia na aktívne látky, a mala by pominúť. Ak sa však váš stav ani po troch mesiacoch liečby nelepší, práve naopak, určite to konzultujte s lekárom.

To neplatí v prípadoch ak si kúpite nový krém (a nie je vyslovene promovaný ako obsahujúci aktívne zložky) a koža vás po natretí začne štípať, páliť, očervenie alebo sa objaví vyrážka. Vtedy určite nečakajte, kým si vaša koža na nový krém „privykne“. Je to ako čakať v násilníckom vzťahu, kým sa zaľúbite do svojho tyrana. Nohy na plecia a rýchlo preč.     


CITLIVOSŤ A AKTÍVNE LÁTKY

Ak najhoršie vzplanutie pominie, aj pleť s rosaceou a hypersenzitívna veľmi dobre znáša:  

BHA kyseliny - správne a jemne naformulované, spolu s upokojúcimi zložkami, bha na rozdiel od AHA nevyvolávajú fotosenzitivitu, môžete ich teda používať aj cez deň

kyselinu mliečnu – je jemnejšia ako ostatné druhy AHA kyselín

kyselinu azelaovú - rieši začervenanie a dermatológovia ju predpisujú na stavy rosacei aj akné

retinoidy, preferenčne tretinoínretinol je iritujúcejšia forma retinoidov, vďaka konverzii, ktorá musí v koži nastať, kým ho dokáže zužitkovať, ak ale začnete jednoduchými produktami s minimom ingrediencií a nižšími koncentráciami, môžete aj ten

niacínamid, teda vitamín B3 – upokojuje začervenanie a posilňuje odolnosť ochrannej bariéry kože, je univerzálny a dobre znášaný aj počas vzplanutí na rozdiel od ostatných  

 Dôležité je zavádzať aktívne látky postupne, a vždy len po jednej.

STAROSTLIVOSŤ

Ako starostlivosť potrebujete hydratáciu, výživu a ochranu pred slnkom. Vhodná je kyselina hyaluronová, bisabolol, glycerín, panthenol, extrakt zo sladkého drievka, ten má zvlášť blahodárne účinky na pleť trpiacu začervenaním a akné rosacea, niacinamid, takisto ovsenné proteíny (celiatici pozor), med- aj ten môže niektorých iritovať, ceramidy, aminokyseliny, skvalán, bambucké maslo. Ak vám vyhovujú oleje, môžete skúsiť pridať bodliakový, ten je proti svrbeniu alebo konopný. Na začiatok však skúste pridať len kvapku do vášho neparfumovaného krému z lekárne aby ste videli, čo to urobí. Niektorí tiež dobre reagujú na pupalkový olej, alebo olej z pšeničných klíčkov. To sú však vždy väčšinou ľudia so suchou citlivou pleťou. Ak máte mastnú kožu a rosaceu, menej je viac a radšej sa koncentrovaným olejom vyhnite.

Domáce recepty

Pleť postihnutá silnou iritáciou môže zle reagovať aj na čerstvé aloe, droždie, ružovú vodu, esenciálne oleje a v podstate aj rôzne druhy ovocia a zeleniny. Ak už chcete domáci recept, uvarte si radšej silný kamilkový odvar, alebo použite kvalitný biely jogurt, či mlieko, spraviť si môžete aj výluh z ovsenných vločiek. Lekárensky namiešané produkty však majú v prípadoch silne iritovanej pokožky jednoznačne navrch, pretože boli pripravené v sterilnom prostredí, a nemnožia sa v nich mikroorganizmy, zatiaľčo váš kamilkový čaj, alebo ovsenný výluh musíte pripraviť vždy nový a nový, ak si nechcete ublížiť. V ovsenných vločkách môžu plávať nejaké mikronečistoty, ktoré si váš žalúdok vôbec nemusí všimnúť, ak ich ale nanesiete priamo na citlivú kožu, nemusí to dobre dopadnúť.  

KOZMETICKÁ DIÉTA

Počas najakútnejšieho prejavu citlivej kože sa k nej musíte správať absolútne šetrne. Najlepšie je zminimalizovať vtedy počet produktov na najnevyhnutnejšie. Počas rosacea vzplanutia vyzerala moja večerná rutina nasledovne:

Odličovanie - neparfémovaná micelárka na oči, aj na tvár Bioderma Sensibio

Čistenie - Ziaja sensitive creamy wash gel

jemne pleť osušiť /vlhká pleť ľahšie a rýchlejšie absorbuje následnú starostlivosť, čo je super ak je vaša pleť ok, ak nie, ešte viac ju to môže podráždiť, preto sa napr. aj Retin-A odporúča v začiatkoch nanášať na dokonale vysušenú pleť/  

Nasledovala upokojujúca a reparujúca ampula Bioderma presne na takéto stavy pokožky, a Cerave moisturizer / Toleriane la roche posay.

Ráno som vynechala antioxidanty a len si pleť jemne opláchla vodou, naniesla druhú polovicu ampule Bioderma, Toleriane krém a makeup s SPFkom.

Hneď ako sa vaša pleť pozbiera, môžete postupne začať pridávať produkty z vašej bežnej rutiny.


TIPY NA PRODUKTY

Vždy rozlišujte či ste práve v akútnej fáze, vtedy odporúčam naozaj nevyhnutné minimum neparfumovaných produktov. Ak ste už v udržiavacej, môže ich byť viac. Časom zistíte, že možno znesiete aj niečo, čo síce obsahuje parfum, ale inak vám to robí dobre.


ODLIČOVANIE + ČISTENIE

Micelárky – Nivea Sensitive, Garnier Sensitive, Bioderma Sensitive, LRP Toleriane, Avene

Čistiace mlieka – Balea Sensitive, LRP Toleriane, Uriage 

Čistiace krémy – LRP Toleriane, Dermacol - obsahuje parfum

Čistiace oleje - môžete aj tie, pokiaľ nie sú parfumované a s esenciálnymi olejmi - pozrite napr. Uriage, Balea, Clinique

Čistiace balzamy - takisto ako pri olejoch, vyberajte skôr neparfumované, na báze minerálneho oleja, napr. Clinique - Take the day of

Čistiace gely – Ziaja 0%, Balea, Uriage, Avene, CeraVe, pozrite aj gely na intímnu hygienu ak musíte šetriť, hľadajte bez alkoholu, sls a sles a bez parfumácie..myslím, že DMkový Jessa má jeden taký typ

REPARÁCIA + VÝŽIVA + HYDRATÁCIA

Krémy CeraVe, Uriage, Dermalex - dostať v UK v Boots, Mlieka CeraVe – sú dizajnované aj na telo aj na tvár, skúste ich ak máte citlivú a zároveň skôr mastnú pleť, Ziaja Med – 3% urea, Balea sensitive, Balea Med, La Roche Posay Cica krém, Avene Cicalfate, Mixa Cica krém, Mixa Pro intolerance krémy, Soon Jung, ETUDE HOUSE - True relief Moist Cream, First Aid Beauty, čistý skvalán, Eucerin- denný krém proti začervenaniu SPF25, ampulky Bioderma Matricium, Hada Labo – hydratačné toniká, štandardné aj premium, light verzia obsahuje alkohol, Hada Labo lotion – ľahké hydratačné neparfémované mlieko s minimom zložiek, čistá kys. hyaluronová – séra predáva The Ordinary, môže byť aj KH z morských zdrojov, hoci niektorým smrdí

MASKY

Avene soothing moisture mask, First Aid Beauty Oatmeal mask, Dermalogica skin hydrating masque

Pri SPFkach pozrite môj starší post tu na blogu ale preferenčne minerálne, predáva napr. Avene, Avene by mali mať aj denný krém na zčervenanú pleť s SPF20.


AKTÍVNE LÁTKY

Najlepšie ak vám ich predpíše dermatológ, napr. Skinoren a podobne.

Kyseliny – kvalitné BHA formuluje Paulas Choice, dostupné má The Ordinary, Garden of Wisdom, Silk naturals, to ak vás okrem rosacei trápia aj upchaté póry a nečistá pleť

AHA – kvalitné a šetrné nájdete tiež u Pauly Choice, The Ordinary, FAB – radiance pads napr.,

Azelaová kyselina – Skinoren 20 %, 10 % má The Ordinary, Paula´s Choice

Niacinamid – nájdete ho v krémoch z lekárne od LRP napr ale aj v Mixa krémoch., samostatne ako sérum predáva Paula´s Choice – booster, a The Ordinary


MAKEUP

Ak máte silne iritovanú pleť, ale potrebujete existovať vo svete, neostáva vám iné, ako ju prekryť. Jemne, ale efektívne. Najviac sa mi v takejto situácii osvedčili hubky a špongie. Bez ohľadu na to, aké kvalitné máte štetce, ich pohyb po tvári, ktorá je už aj bez toho akoby v plameňoch vám nespraví dobre. Hubky sú o to upokojujúcejšie, a ak ich predtým navlhčíte v studenej vode, bude to pre vašu tvár ako balzam. Dajte si akurát pozor na ich čistenie. Majte ich radšej v zásobe viac a umývajte ich po každom jednom použití.

Ak vaša pleť reaguje senzitívne aj na líčidlá – toto som ja nikdy nemala – dermokozmeceutické firmy vyrábajú aj dekoratívnu kozmetiku. Napr. La Roche Posay Toleriane teint Fluide, Vichy Dermablend, Avene kompaktný makeup, alebo starý dobrý Acnecolor.

V drogériách hľadajte makeupy bez alkoholu. Bez parfumu zrejme nenájdete. Ak zistíte, že trocha parfumu v drogérkovom makeupe vám neprekáža, skúste ľahké BB alebo CC krémy, napr. Bourjois 123 CC krém, aj Fit me makeup od Maybelline je ľahký a bude sa vám večer dobre odličovať, lokálne môžete pridať na začervenanie korektor. Tiež mám rada Fit me, MAC, skúsiť môžete aj Bobbi Brown, robí veľmi dobré krémové korektory, ktorú sú krycie, ale pekne splynú s pleťou.

Vyberajte si ľahké produkty, ktoré vám začervenanie a nedokonalosti ľahko prekryjú, no večer nebudete mať problém jemne ich znova odlíčiť. Inak by ste blúdili v začarovanom kruhu upokojenia a novonadobudnutej iritácie, a to predsa nechcete.

V čase mojej iritácie som lokálne používala aj zelený korektor, tuším nejaký od Smashboxu, a na to makeup. Vtedy som mala Dior Sculpt a nejaký tekutý od Collistar. Púder sypký od Manhattan, už ho u nás nedostať.


Rada na záver ♡

Vždy najskôr riešte akútny stav kože. Až keď sú jej základné mechanizmy obnovené, môžete sa zamerať na cielený boj proti tomu, čo vás hlbšie trápi, či už je to starnutie, vrásky, jemné linky, alebo pigmentové škvrny. Držím vám palce a želám krásnu a zdravú pleť :)

© Zuzana Závodská