Technológie v kozmetike

Ak čítate môj blog od začiatku, asi ste postrehli, že zdravá pokožka je môj najväčší a jediný kozmetický cieľ. Lebo zdravá, rovná sa krásna. Vlastné kožné problémy spustili u mňa záujem naučiť sa o koži čo najviac, a pomôcť si nie vďaka konkrétnym produktom, ale vďaka VEDOMOSTIAM.

Stále si myslím, že ich mám málo, a hoci povedomie o zdravej pokožke už trocha vzstrástlo, ešte vždy je veľmi veľa nevzdelaných zákazníkov.

Moja koža dnes, v roku 2018. Nevyzerala tak vždy, žiaľ, alebo chvalabohu, v čase môjho akné som nemala mobil, nechyrovala o instagrame, blogoch, ani facebooku. Aj bez toho už bola puberta dosť ťažká..

Moja koža dnes, v roku 2018. Nevyzerala tak vždy, žiaľ, alebo chvalabohu, v čase môjho akné som nemala mobil, nechyrovala o instagrame, blogoch, ani facebooku. Aj bez toho už bola puberta dosť ťažká..


PLEŤ NEDÝCHA

Nie, naša koža nedýcha, nemá žiabre. Toto vyhlásenie je len ďalším z mýtov, nesprávna terminológia, bohapustá blbosť. Vyberte si úroveň hyperboly akú znesiete..

Aj preto, že naša koža nedýcha, nefungujú na ňu žiadne kyslíkové masky a iné hlúposti, vrátane rôznych kyslíkových kozmetických procedúr. Mám sa púšťať do kyslíkovej vody? Ďakujem.  

Ak si teda na seba nacápete príliš veľa a príliš nevhodných prípravkov, neupchajú sa vám póry preto, že vaša pleť nemohla „dýchať“, ale skrátka preto, že ste si na koži vytvorili príliš silnú vrstvu a veci nanesené pod ňu nevybrali úplne najlepšie, zanedbali čistenie,  po exfoliácii odumreté bunky neodstránili, a tak podobne. Koža sa totiž neustále obnovuje. To, na čo ste včera nanášali váš krém už bola pravdepodobne dávno odumretá vrstva keratinocytov. Tie sa chcú z kože odlúčiť, vy ste ich však pricapili silným okluzantom. Toto – veľmi zjednodušene – je mechanizmus upchávnia pórov.

Ako vidíte, trvalo takmer sedem riadkov, kým sme si to ako tak vysvetlili, je preto pochopiteľné, že obchodníci používajú zjednodušenie v podobe spojenia, že PLEŤ NEDÝCHA.

V prenesenom význame, a preto, že to pekne znelo s ním začali kozmetické firmy operovať, no ako vidíte, narobilo to iba zbytočnú paseku, pretože ľudia nemajú cit pre metafory a zväčša chápu takéto veci doslovne.

Ale ešte raz. Kyslík sa nám cez kožu do tela nedostáva, preto keď vás najbližšie ako herečku Shirley Eaton v istej Bondovke natrú od hlavy po päty zlatou farbou, neudusíte sa, fakt nie ;)

photo by David Hurn

photo by David Hurn

ČO NA KOŽU TO DO ÚST

Á. Fakt toto ešte musím opakovať? Áno musím. Stále je dosť takých, ktorí žijú v presvedčení, že kozmetická starostlivosť by sa mala dať jesť, a iba to bude zárukou jej bezpečnosti a vhodnosti pre vaše zdravie. Meh.

Začnime faktom, že pokožka a tráviaci trakt sú dve rôzne sústavy, a preto to, čo vyhovuje jednej, nemusí zákonite druhej. Mlieko a med, ovsenné vločky, jogurt, zelený čaj, sladké drievko, aloe vera, to všetko sú ingrediencie, ktoré môžu vyhovovať vášmu žalúdku a môžu byť veľmi prospešné aj pre kožu. No len tak, ako ich človek alebo príroda stvorili vás pred vetrom, zimou, či slnkom neochránia. Funkčné ingrediencie z nich musia byť dômyselne vyextrahované, a potom ešte dômyselnejšie namiešané v laboratóriu tak, aby sa z nich aspoň niečo dostalo do vašej kože, a niečo zostalo na jej povrchu.

KOZMETICKÉ TECHNOLÓGIE

Pokožka je naším najväčším orgánom a rozhodne veľmi múdrym. Vrstvy keratinocytov chránia náš organizmus pred vniknutím rôznych nezmyslov z prostredia. Prach a špina, pot, to všetko sa usádza NA pokožke, nepreniká do nej. Viete predsa, že aj keď sa máčate dlho vo vani, voda sa nedostane k vašim pľúcam, slezine, ani vám nezačnú žblnkať črevá. No.

Preto iste chápete, že naformulovať kozmetický prípravok tak, aby z neho účinné látky našou ochrannou bariérou vôbec prenikli, to nie je úloha pre lesnú žienku s venčekom vo vlasoch a jej varešku z veveričieho chvostíka a hrnček var. Ehm.  

Aj keď si vedci dlho mysleli, že koža je úplne nepriepustná, predsa len sa zistilo, že je takzvane semi-permeabilná, teda polopriepustná.

 

KADE?

Existujú tri cesty, ktorými sa látky cez pokožku môžu dostať hlbšie:

Intracelulárna – póry

Intercelulárna - priestor medzi bunkami, ktorý obsahuje olejovo fluidný matrix

Transfolikulárna – vlasové folikuly

Závisí tiež veľmi od formulácie kozmetiky. Hydrofilné, teda vo vode rozpustné látky sa skôr vyberú cestou intracelulárnou, zatiaľčo lipofilné, teda rozpustné v tukoch, intercelulárnou.

Ďalšími  faktormi, ktoré ovplyvňujú to, či sa cez našu kožu niečo dostane alebo nie je napr. :  

  • veľkosť molekuly spomínanej látky

  • ich koncentrácia

  • počet folikulov v koži

  • teplota kože

  • aktuálna úroveň hydratácie

  • hrúbka SC (stratum corneum),  a pod.

 

Uznávam, že príbeh s lesnou žienkou by sa asi čítal ľahšie. No nič, poďme ďalej...

 

AKO?

Ako sa teda niečo dostane dnu keď koža svojim prirodzene kyslým pH neutralizuje alkalické látky? Ako, keď lipidová vrstva odpudzuje všetko, čo je na báze vody a náš lymfatický a cievny systém sa tiež zbavuje všetkého pre kožu cudzorodého?

Napríklad vďaka tzv. chemickým „zvýrazňovačom“ v kozmetike ako je trebárs alkohol alebo SLS. Tie narušia ochrannú bariéru kože, v preklade, “otvoria ďalším látkam dvere”. Dermatológovia ich však neodporúčajú, pretože môžu kožu iritovať a z dlhodobého hľadiska ju poškodiť. Ako ešte teda?



NANOTECHNOLÓGIE

Jedna z najpopulárnejších, používa sa najčastejšie pri SPF prípravkoch, ale aj antioxidantoch, krémoch a makeupe. Častice zmenšené na 1000 nm dokážu penetrovať pokožkou. Nie všetky molekuly všetkých látok je vhodné zmenšovať, pretože nie všetky je vhodné dopravovať veľmi hlboko do kože. Stále sa na tomto poli robia výskumy, pretože niektoré látky môžu poškodenou pokožkou preniknúť až do krvi (aj preto sa nano prípravky neodporúča nanášať na poranenú kožu, napr. po holení, úraze, rozrýpanú vyrážku, vpichy po ihlách) Niektoré nano častice tiež môžu byť škodlivé pre životné prostredie, alebo ich môžete vdýchnuť, ak sú v spreji. Kozmetika s nanočasticami musí byť podľa platných zákonov EU označená.  

 

LIPOZÓMY 

V tomto prípade ide o tzv. kapsulovú technológiu, ktorá funguje tak, že sa aktívne látky takpovediac zapuzdria a svoj obsah z kapsuly uvoľnia, až keď sa nachádzajú na správnom mieste. Tento typ technológie sa využíva napr. pri retinole. Kapsulovaný retinol v nižšej koncentrácii je účinnejší ako koncentrovanejší nekapsulovaný. Zároveň kožu menej irituje. Prípravky s kapsulovaným retinolom nájdete u Neutrogeny, Medik 8, Paula´s Choice, RoC, Dermalogica, Murad a pod, aj CeraVe má už krém s retinolom, u nás ho však nedostať.



PEPTIDY

Peptidy sú krátke reťazce dvoch alebo viacerých aminokyselín, ktoré v tele tvoria proteíny. V pokožke existuje 22 druhov aminokyselín, ktoré sú pre ňu nevyhnutné. Napríklad lyzín, prolín, valín, glycín, tyrozín, glutamín a ďalšie. V prenesenom význame sú peptidy ako také telefonistky, ktoré bunkám hovoria, čo majú robiť. Dôležité je vedieť, že sú vo vode rozpustné a majú pomerne veľkú molekulu. Preto pre kozmetické účely vyvinuli takzvané doručovacie „carrier“ peptidy, ktoré spĺňajú úlohu akýchsi prievozníkov. Prvý „doručovací“ peptid bol dizajnovaný na dopravenie peptidov medi, tzv. copper peptide, a pomáhal najmä hojiť rany. Dobré peptidové séra robí Timeless, najznámejšie typy peptidov sú Matrixyl 3000 a Matrixyl synthe 6, ale peptidové sérum má aj Niod.

 

TECHNOLÓGIA KOŽNÉHO FILMU

Túto technológiu využívajú mnohé liečivá, ktoré sa aplikujú cez kožu. Rôzne krémy a gely proti bolestiam kĺbov napríklad, ale tiež hormonálne náplaste a rôzne iné liečivá, ktoré treba podať cez kožu. Utvoria na nej neviditeľný film, z ktorého doručujú látky hlbšie do tkaniva, kde potom pôsobia. Patria sem aj rôzne okluzanty, ktoré uzamknú látky nanesené na kožu a pomôžu im lepšie do nej prenikať. Napríklad silikóny, estery a mastné alkoholy. Môžu to byť teda vaše spacie masky, látkové alebo gelové, vazelína, bambucké maslo, včelí vosk, alebo čokoľvek vám vyhovuje.  



DRONOVÁ TECHNOLÓGIA

Dronová technológia v kozmetike má veľkú budúcnosť a nie je zatiaľ veľa firiem, ktoré by ju používali. Nie je práve najlacnejšia, ale je sľubná. Nájdete ju napr. v očnom sére od Niod z Deciemu FECC. Špecifická je v tom, že dokáže látky dopraviť nielen k bunkám, ale aj do konkrétnej časti bunky. A to je už vážení riadne sci fi.

 

PENETRÁCIA A ABSORBCIA KOŽE

Aj keď na prvé počutie znejú rovnako, ide o dva rôzne typy vstrebávania.

Vôbec neviem kresliť, ale aspoň neporušujem autorské práva ;)

Keď látky z kozmetiky penetrujú našou kožou, myslí sa tým, že molekuly preniknú cez spodnú vrstvu epidermy, stratum basale. Tá nemá žiadny cievny systém, takže molekula sa nedostane do krvi a teda ani nemá žiadny vplyv na telo.

Keď je molekula naopak pokožkou absorbovaná, vtedy prenikne cievnym systémom a dostane sa do dermis, kde sú cievy.

To, že niečo naša koža vstrebe do krvného obehu však ešte neznamená, že to „niečo“ aj biologicky mení náš organizmus.

 

Veľká väčšina ingrediencií v kozmetike sa nedostane ani len cez epidermu.

 

AKO MOŽNO ZVÝŠIŤ VSTREBÁVANIE LÁTOK DO KOŽE?

  1. Jej navlhčením samozrejme, to je aj princíp toník, esencií, rozprašovačov, hmiel a ampúl, niekedy aj sér. Ak nanesiete vašu kozmetiku na vlhkú pokožku, rýchlejšie sa vstrebe a lepšie uzamkne vlhkosť. Neplatí to však pre aktívne látky. Aj preto sa neodporúča nanášať napr. tretinoín alebo benzoyl peroxid, či kyseliny a ďalšie, na vlhkú, ale až dobre osušenú kožu, aby sa zabránilo iritácii.

  2. Používaním kyselín. Aj AHA aj BHA kyseliny dokážu jemne rozpustiť odumretú vrstvu keratinocytov, a tým podporiť vstrebávanie vašej kozmetiky. Zmäkčiť vrchnú vrstvu kože dokáže aj urea.

  3. Tým, že vašu starostlivosť vždy ukončíte okluzantom. Či už si na tvár dáte na záver vašej rutiny spaciu masku, látkovú masku, vrstvu vazelíny, bambuckého masla, igelit alebo makeup, vždy by ste mali mať na tvári niečo, čo vytvorí bariéru medzi vašou kožou a prostredím. Využijete vlastne niečo ako technológiu kožného filmu spomínanú vyššie. Najmä v noci tak umožníte koži lepšie vstrebávať, čo ste na ňu natreli a udržať si to až do rána.

  4. Ďalšou možnosťou je dermaroller. Práve ním vytvoríte v pokožke mikrokanáliky a pomôžete jej ešte intenzívnejšie vstrebávať to, čo na ňu natriete, či už to bude vitamín C, kyselina hyalurónová alebo retinoidy.

 

IMG_9263[1].JPG


KOŽA NEPOTREBUJE MARKETING ALE ROZUM

Technológií a spôsobov, ktoré dokážu účinné látky z vašej kozmetiky dopraviť aj ďalej ako len po Stratum corneum je aj dnes, v roku 2018 stále len zopár. Dajú sa ako vidíte zrátať na prstoch jednej ruky. Preto keď si budete najbližšie kupovať sérum, krém alebo masku, v prvom rade sa pýtajte čo je v tom, a potom kamako sa to dostane. Podľa toho zvážte či a koľko ste ochotní za to zaplatiť. Ak si nekupujete ani úžasnú ingredienciu, neplatíte za prelomovú technológiu, užitočný obal, funkčný a estetický dizajn a duši lahodiaci príbeh kozmetickej firmy, potom ešte môžete platiť za svoju nevedomosť. A to určite nechcete. Alebo áno?

© Zuzana Závodská