Zoznam vecí, ktoré by som si zobrala na pustý ostrov | Jediná, bez ktorej v skutočnosti neprežijem

Na kozmetiku sa môžeme dívať dvojako. Cez jej funkčnosťefektivitu, alebo cez pôžitok, ktorý nám prináša jej používanie. Vo vzácnych prípadoch sa obe vlastnosti zázračne prepoja do jednej, produkt je funkčný a je aj rozkoš používať ho.

Čo však v hraničných životných situáciách? Situáciách ako je napríklad chudoba, požiar, tornádo, globálna apokalypsa, alebo...alebo...stroskotanie na pustom ostrove?! Bez čoho by naše fejsy skutočne neprežili? Ak ste pripravení na trochu kozmetickej drámy a poriadnu dávku kozmetického precitnutia, čítajte ďalej…


DOBA PREBYTKU

Zakaždým keď vidím plné stojany a regály kozmetiky, stále nové a nové siete parfumérií, nové kozmetické eshopy, nové značky, nové línie starých značiek, spájanie značiek...zmocňuje sa ma vzrušenie a úzkosť zároveň. Lebo kdesi hlboko v podvedomí viem, že je to celé strašný nonsens!

Nechápte ma zle, milujem kozmetiku a rituál starostlivosti o kožu považujem za jednu z najlepších terapií vôbec. Čo sa ale z prirodzenej ľudskej potreby za posledné roky stalo je neslýchané!

Len podľa štatistík L´Oréalu, ktorý je mimochodom celosvetovým lídrom kozmetického priemyslu, vzrástol kozmetický trh oproti minulému roku o 4-5%. Celosvetovo sa za rok 2017 podľa tohto kozmetického koncernu predala kozmetika v hodnote 200 biliónov eur. Pre lepšiu predstavu : jeden bilión je MILIÓN MILIÓNOV. Po slovensky: dvesto miliárd. Za kozmetiku. Fúúh. Najväčší predaj pritom zaznamenáva práve pleťová kozmetika, tvorí až 37% z celkového objemu trhu. Pre porovnanie, predaj hygienických potrieb tvorí len 10%.

Od používania zubnej kefky, mydla, hrebeňa, toaletného papiera, šampónu, peny na holenie a žiletky, či vložiek, sme sa teda viac ubrali smerom k séram, tonikám, ampulám, maskám, olejom a olejčekom, krémom a krémikom.

Čo nám tento trend ukazuje?

Že namiesto skutočnej starostlivosti preferujeme hýčkanie. Že namiesto funkcie hľadáme pôžitok, a že namiesto rozumu a všímavosti ľahko skĺzavame k  márnivosti, ak máme tú možnosť.

Nehovoriac o tom, že rastie počet tínedžerov, ktorí sa cítia neisto, pretože oni alebo ich rodičia nemajú horibilné sumy za trendové kozmetické prípravky, ktorých je plný instagram. A napriek tomu, že pulty sa pod množstvami kozmetiky prehýbajú, podiel pacientov s akné stále rastie.   

 

HÝČKANIE vs STAROSTLIVOSŤ

Asi rozumiete rozdielu v týchto dvoch konceptoch pokiaľ ide o deti. Je určite krásne rozumne, múdro a s láskou sa o ne starať. Iste nezaškodí sem tam ich aj rozmaznávať. Čo by ale z vášho dieťaťa vyrástlo, keby múdru a láskavú starostlivosť a výchovu nahradilo iba bezuzdné hýčkanie a rozmaznávanie, si asi dokážete predstaviť aj sami. A presne na to by ste mali myslieť aj pokiaľ ide o vašu kožu.


KOZMETICKÁ KRABIČKA POSLEDNEJ ZÁCHRANY

Pokiaľ ide o kozmetiku, som tak trochu bipolárna. Milujem pravdaže aj spomínaný luxus a úžívanie si pôžitku, ktorý so sebou prinášajú dlhé spa rituály v nádherných priestoroch, všetky tie dózičky a tégliky, mramorové podnosy, sklenené pipetky, jantár, či nefrit..no rovnako tak mám vždy pred očami aj ľudí, ktorí si nikdy nebudú môcť tento druh luxusu dovoliť. Presne tak ako nebudú môcť za krém vyvaliť 80 eur. Alebo 50,40, 25.

Znamená to, že takí ľudia nemôžu mať po 30-tke dobrú pleť aj keď na ňu napríklad nezískali genetickú predispozíciu???

Samozrejme, že nie.

A hoci nie je nič zlé na tom, urobiť si občas radosť a kúpiť si niečo len tak na hýčkanie, aj keby to mala byť jediná funkcia toho produktu, predsa len je dôležité poznať, čo by malo tvoriť

neotrasiteľné jadro vašej rutiny.

Aj preto je môj zoznam vecí, ktoré by som si zo sebou vzala na pustý ostrov veľmi cenovo dostupný. Nie je to len Zoznam Poslednej Kozmetickej Záchrany, tzv. ZPKZ, je to aj Zoznam Rozumu, môžete ho rovnako volať aj Zoznam Uvedomelého Zákazníka, alebo Zoznam Človeka, Ktorý Si Nepotrpí Na Kozmetický Nonsens. A ten ZOZNAM bude veľmi krátky.

 

1. SPF

Prvá vec, ktorú NAOZAJ vo svojom kozmetickom živote potrebujete, mala by tvoriť základ vašej kozmetickej kapsuly a nijako sa mu nedá vyhnúť je vaše obľúbené SPF. Také, ktorým sa natriete ráno, a nebude vám proti srsti naniesť si druhú vrstvu na obed. To ak bude u nás práve horúce leto a vysoký UV Index, alebo ak žijete v Austrálii. Ochrana kože pred UV žiarením je číslom jeden pokiaľ ide o prevenciu proti starnutiu. Nie krém s planktónom, ani krém s hadím jedom. SPF. 

Čo hľadať

Širokospektrálne SPF, ktoré chráni aj pred UVA a UVB žiarením, kombináciu chemických a fyzikálnych filtrov ako sú avobenzon, mexoryl, tinosorb, titanium dioxid a zink oxid. Na deň počas bežného roka v našom pásme denný krém s SPF 20-30, v lete SPF 40-50. Dôležité je náter pravidelne obnovovať po kúpaní alebo sprchovaní, potení a utieraní, a tiež každé dve hodiny. Nezabudnite tiež použiť dostatočné množstvo. Jedna čajová lyžička prípravku by mala ísť na tvár, krk - spredu aj zozadu, dekolt a uši.    

 

2. RETINOIDY

Druhá vec, ktorú NAOZAJ potrebujete, ak už nemáte 25. Retinoidy sú zlatým štandardom pokiaľ ide o obnovu pokožky, a tým najzákladnejším, po čom by ste po 25-ke mali bez mihnutia oka siahnuť, ak si chcete dobre vyzerajúcu kožu zachovať čo najdlhšie. Táto forma vitamínu A je skutočne to jediné, čo vaša koža naozaj potrebuje. 

Čo hľadať

Najlepšie urobíte ak sa vám podarí dostať priamo k tretinoínu, pretože pri ňom nie je pokožka nútená k žiadnej konverzii, ale rovno ho dokáže zužitkovať. Ak sa k nemu neviete, nemôžete dostať, skúste adapalén, ak ani k tomu nie, retinaldehyd, a ak ani k tomu nie, retinol... Nezabúdajte ale, že pri retinole musí prejsť tento až 3-násobnou konverziou, aby sa dokázal napojiť na tzv. RAR-receptory, ktoré máme priamo v koži a fungovať, a nikto presne nevie, aké množstvo sa u koho zo spomínanej koncentrácie do kože v skutočnosti vstrebe. Napriek tomu, ak nemáte inú možnosť, aj retinol je lepšie ako nič.  

 

3. ZÁKLADNÝ KRÉM

Jeden základný celoročný krém s optimálnym pomerom H-E-O (hydratantov, emolientov a okluzantov) by ste skrátka mali mať. Nemusí byť s výťažkom z kaviáru, zlatom, ani pomletými ružovými lístkami. Tie v našej koži nenájdete. Aminokyseliny a ceramidy áno.

Čo hľadať

Jemný, výživný, či hydratačný, na báze rastlinných olejov, či silikónov, gelový či voskový, nech je podľa vašich potrieb..CeraVe, Ziaja, Balea, LRP – Toleriane, Neutrogena cream gel, Mixa, vyberajte taký, ktorý vyhovuje vám a potrebám vašej kože.

 

4. ČISTIACI GEL

Čistiaci gel je univerzálny čistiaci prostriedok. Môže ho používať celá rodina, aj ráno, aj večer, bez ohľadu na to, či sa líči alebo nie. Formulácia gelu sa najviac približuje čistiacej skúsenosti, na ktorú je zvyknutá veľká väčšina populácie a je bežným štandardom. Pocit vytlačenia si „mydla“ do ruky a pridania vody je najtradičnejším spôsobom čistenia kože už roky rokúce, a pre mnohých ľudí stále aj najprirodzenejší.

 Čo hľadať

Jemný no účinný, ideálne bez farbív, parfumu a penivých zložiek, napr. CeraVe, Balea, Toleriane, mierne kyslé intim gely s nižším pH.



KDE SÚ KYSELINY?!

Možno sa teraz v panike pýtate, kde zostal preboha exfoliant a prečo nie je na zozname???

Nuž, išlo o to vybrať naozaj najdôležitejšie a nepostrádateľné veci zo zoznamu poslednej kozmetickej záchrany.

Ak sú aj kyseliny veľkým pomocníkom v boji pri odstraňovaní odumretej kože, stále sú to len „vonkajší“ pomocníci. To znamená, že nám pomáhajú zbavovať sa starých keratinocytov stimuláciou mechanizmov obnovy kože externe.

Tretinoín však funguje hĺbkovo. Kým exfolianty sú ako výkonné upratovačky, retinoidy sú ako tajomné tlačítka mladosti priamo vo vašej koži. Ak na ne zatlačíte, preprogramujú priamo softvér vašej kože, ktorá sa začne správať ako jej mladšia verzia. Toto exfolianty nedokážu.

A ČO ANTIOXIDANTY?!!

Áno, antioxidanty sú super a v synergii s SPF fungujú ako dvojitá poistka, pretože pomáhajú kožu chrániť pred voľnými radikálmi, stimulujú tvorbu kolagénu, vyrovnávajú nejednotný tón pleti a zosvetľujú neželanú pigmentáciu. Je to trochu ako obliecť si aj pršiplášť, ak už máte nad hlavou dáždnik. Ak ale zodpovedne a celoročne používate primerané SPF, k ničomu z vyššie vymenovaného by vlastne nemalo ani dôjsť, pretože funguje ako PRE-VEN-CI-A. A tá je v starostlivosti o kožu zásadná. Nie hasiť už napoly zhorené. Požiarom treba predchádzať. Nehovorím, že používanie iných antioxidantov v rutine je zbytočné, to vôbec, najsilnejšími z tejto skupiny sú však práve už spomínané retinoidy.  

 

ZZ STROSKOTANEC

V skutočnosti by som teda ja osobne na opustenom ostrove dokázala myslím prežiť len s dvoma prípravkami ha! Tretinoínom a SPF-kom. Zvyšné dva by som, keďže chcem veriť vo svoju vynaliezavosť a um, asi dokázala nejako nahradiť z miestnych zdrojov.

Tvár by som si čistila napríklad kombináciou nejakého oleja, ktorý by som tam získala rozdrvením dákych tamojších orechov, alebo zmiešaním nejakého bahna s vodou...vychádzam z predpokladu, že stroskotám kdesi v džungli, kde rastú kokosové orechy, možno aj makadamové, alebo taká jojoba. Takisto má akýkoľvek krém s spfkom aj mierne hydratačný a premasťujúci účinok, a keďže v trópoch je vlhko, veľkú hydratáciu by som konkrétne večer už nepotrebovala. No aj keby, ako vravím, vynašla by som sa..napr. pomocou vody z kokosového orecha ;)

Ak by mi niekto nedajbože zhabal v džungli aj SPF-ko, alebo by mi ho zjedol lev...asi by som sa nepotešila, ale skúsila ho nahradiť fyzickou bariérou na koži. Pravdepodobne zmesou zeminy a vody...a tomu verte, že by som chodila po ostrove natretá blatom ako Indiánka! Všetko je totiž lepšie, než si nechať slnkom zničiť pleť, kým vás nezachránia!

Tretinoín v podobe, v akej ho používame dnes by som však nikde v prírode nenašla.

 Takže v skutočnosti je práve on tou jedinou vecou, bez ktorej by som naozaj neprežila.

zásoby…

zásoby…

 

ROZUZLENIE

A na čo bolo dobré celé toto mentálne kozmetické cvičenie so stroskotaním, pýtate sa? Na to, aby nám ukázalo, ktoré prípravky sú v našej rutine fakt nenahraditeľné a neoceniteľné, a že všetko ostatné v skutočnosti až tak nepotrebujeme, aj keď si samozrejme môžeme dopriať, keď sa chceme hýčkať.

osvietenie ;)

osvietenie ;)

Ak teda

  • nie ste práve v úplne najlepšej finančnej kondícii, a na kozmetiku si mesačne nemôžete dovoliť míňať horibilné sumy

  • pri pohľade na vysvietené obrázky drahej kozmetiky blogerov a blogeriek vás chytá smútok a panika

  • nechce sa vám pri zrkadle tráviť veľa času, no stále by ste chceli mať zdravú a pestovanú pleť,

 

sústreďte sa na veci zo zoznamu a vaša koža o nič zásadné nepríde.

A ak máte vedľa seba niekoho, kto vás objíme, keď vám je ľahko/ťažko, to je aj tak ten najväčší životný luxus a najlepšie SPA aké poznám. Všetky kozmetické rárohy sa môžu strčiť, aj s mramorom! ;)

© Zuzana Závodská





Autorka článku je žena, a tak ako aj všetky jeho čitateľky-ženy, zarába o 18% menej ako muži a od 25. októbra až do konca roka bude vlastne pracovať zadarmo. Na tomto blogu pracuje zadarmo od jeho vzniku. Len, aby ste vedeli…