Veľký prehľad retinoidov

O tom, že vitamíny skupiny A sú pre kožu zvlášť osožné už viete. A keď neviete, láskavo sa to prosím doučte, nebudeme kvôli vám zdržiavať celú triedu. :) 

Veľmi často na svojom blogu skloňujem látky ako tretinoín, retinol, adapalén, retinyl palmitát a podobne, preto som sa rozhodla urobiť v nich trocha poriadok. Pri nasledúcom texte berte prosím do úvahy, že nie som biochemička, nemám vzdelanie v príslušnom odbore, a preto sa v ňom môžu objaviť terminologické nepresnosti. Ak to vie niekto lepšie, a chce sa mu zadarmo stráviť niekoľko dní pri počítači, prosím... :€

Čo sú retinoidy?

Triedy chemických zlúčenín, ktoré sú provitamínmi vitamínu A, alebo sú chemicky príbuzné. Živočíšne deriváty vitamínu A sa nazývajú retinoidy, rastlinné sú zas karotenoidy. Živočíšne nájdeme napríklad v olejoch z rybacej pečene, konkrétne z treščej pečene o.i., ale aj pečienke ostatných zvierat, či žĺtkoch. Rastlinné zasa môžeme získať v špenáte, mrkve, batátoch, tekvici alebo sušených marhuliach. 

Na čo sú dobré?

Našli veľké uplatnenie v medicíne, pretože regulujú rast epitelových buniek. Používajú sa pri liečbe zápalových ochorení kože ako je napríklad akné, rakovina kože, ale tiež pri psoriáze, foto-agingu a vráskach.

Prečo ich zaviesť do kozmetického života?

Pri aplikácii na kožu povzbudzujú bunky, aby sa rýchlejšie obnovovali. To znamená, že kožná bunka odumrie, oddelí sa, a uvoľní miesto novej, mladej, krásnej a zdravej koži pod ňou. Tiež to znamená, že retinoidy stimulujú produkciu kolagénu, ktorý tieto bunky vytvára. Výsledky sú viac než fantastické. Pri pravidelnom používaní zlepšujú retinoidy textúru a vzhľad pokožky, zjemňujú vzhľad pórov, vrásky, poškodenie slnečným žiarením, akné a upchaté póry. “Podľa mojich vedomostí, je to jediné liečivo, pri ktorom bolo celkom jasne dokázané, že funguje na bunkovej úrovni”, povedal ešte v roku 2006 pre New York Times Dr. John J. Voorhees, predseda dermatologického oddelenia na lekárskej škole Michiganskej univerzity. 

Ponúkam vám prehľad najpoužívanejších a najefektívnejších foriem vitamínu A od najinenzívnejšej po najslabšiu. Každému môže vyhovovať nejaká iná, preto sa zariaďte podľa vašich znalostí, trpezlivosti, potrieb vašej kože, očakávaného efektu, a tiež financií.

I. ROKMI OVERENÉ FORMY

1. TRETINOÍN C20H28O2

foto:L.L., dubajský Acretin 0,05%

foto:L.L., dubajský Acretin 0,05%

Ide o takzvanú prvú generáciu retinoidov, kyselinu all-trans retinovú. Nedá sa kúpiť v drogérii, nenájdete ju v žiadnej kozmetike, je iba na lekársky predpis, pretože je to LIEK. Je to najefektívnejšia a zároveň cenovo najdostupnejšia forma vitamínu A. Hoci metabolizácia retinoidov je zložitý a dosiaľ celkom neprebádaný jav, a povedzme si pravdu, je to najmä otázka pre vedcov a biochemikov, nie pre blogerku s humanitným vzdelaním, veľmi zjednodušene povedané, po nanesení na kožu nepotrebuje tretinoín žiadnu konverziu. Dokáže sa rovno napojiť na tzv. RAR receptory v nej, ktoré pomáhajú regulovať to, ako bunky fungujú. Obnovu kože dokáže potom “preprogramovať” priamo na bunkovej úrovni.     

Produkty s tretinoínom: na Slovensku len prípravok Mask Plus gél /kombinácia tretinoínu, antibiotika klindamycín a kyseliny glykolovej/, donedávna ešte Locacid, ktorý však už nie je dostupný, v zahraničí Retin-A, Retin-A Micro, Acretin, Renova

Koncentrácia od najnižšej po najvyššiu: 0,025%., 0,05%., 0,1%

*Poznámka: austrálsky dermatológ Davin Lim je, ako o sebe sám hovorí, lenivý človek, a preto Retin-A nepoužíva obdeň, alebo párkrát za týžden, ale robí si doma raz mesačne ultra mega hyper turbo silný tzv. VIT-A PEEL tretinoínom v 2% koncentrácii, čo je asi 40x silnejšia koncentrácia, ako bežne dermatológmi predpisovaná najsilnejšia 0,1-tka, na dovolenku si so sebou nosieva "bežné" preskribované koncentrácie, a šupne si taký Retin-A vždy v posledný deň dovolenky večer, tu je však potrebné poznamenať, že pokožka mužov je hrubšia ako ženská

Pre koho je určený: trpezlivých a vzdelaných užívateľov, ktorí sú si plne vedomí rizík spojených s jeho užívaním a prvotnými vedľajšími nepríjemnými efektmi, ktoré môžu pretrvávať aj počas prvých šiestich mesiacov používania ako sú iritácia, začervenanie, dehydratácia, olupovanie pokožky atď.


2. ADAPALÉN C28H28O2

Tretia generácia lokálnych retinoidov, syntetická forma tretinoínu, tiež preskribovaná forma, tzn. iba na predpis u lekára. Funguje rovnako dobre ako tretinoín, používa sa na liečbu jemného a stredného akné, a tiež folikulárnej keratózy. Keďže pomáha obnovovať pokožku má aj anti-age účinky, hoci niektorí popisujú lepšie anti-age účinky s tretinoínom. Nuž, treba vyskúšať, koža každého z nás reaguje na rôzne látky rôzne.

foto: K.B. český Differine

foto: K.B. český Differine

Produkty s adapalénom: na Slovensku Belakné krém/gel, Differin krém/gel

Koncentrácia od najnižšej: 0,3., 0,1 

*Poznámka: Differin v koncentrácii 0,1% a vo forme gelu je od 8.7.2016 potvrdený FDA a voľne dostupný v drogériách v USA a UK, ja som ho videla aj v drogérii v NL za cca 8€-10€

Pre koho je určený: pre každého, kto chce primárne liečiť najmä akné a pomôcť pokožke obnovovať sa, je ochotný pravidelne a zodpovedne používať SPF a dbať na dôkladné premasťovanie kože počas liečby


3. RETINALDEHYDE = skrátene RETINAL C20H28O

Už sa nám to postupne zamotáva, ale stále sme v rodine vitamínu A. Ak by bol tretinoín matka, adapalén povedzme nevlastná matka, retinaldehyde by mohla byť dcéra. Má jej vlastnosti, je jej veľmi podobná, má aj jej gény, ale predsa je iná. Biochemici odpustia.

Technicky to znamená, že aby sa retinal premenil na kyselinu retinovú, potrebuje na to “len” jeden krok, čo vôbec nie je zlé. A zlé nie je ani to, že oproti tretinoínu a adapalénu je retinal menej iritujúci, čo zasa ale automaticky neznamená, že by iritovať nemohol, keby chcel. A on niekedy chce. Pardón.  

Pre koho je určený: Retinal veľmi dobre funguje na anti-aging a rovnako aj proti vyrážkam. Ak máte seriózne akné, budete však rozhodne potrebovať MATKU, ako koniec koncov pri každom väčšom probléme v živote... Retinal je vhodný pre všetkých, ktorí nemôžu alebo nechcú riešiť takmer zaručenú senzitivitu, ktorá prichádza s tretinoínom. Nevýhodou môže byť cena, produkty s retinalom sú väčšinou drahšie.  

Koncentrácia: v produktoch dostupných u nás sa neuvádza, v USA Avene 0,1

Produkty s retinalom: Avene Retrinal dostupný len v USA, u nás Avene YstheAL, niektoré produkty Avene PhysioLift, americké produkty zn. Osmosis


4. RETINOL C20H30O

Ide o alkoholovú formu kyseliny all-trans retinovej. Rečou rodostromu vnučka, povedané jazykom chemikov, má podobné vlastnosti, ale zďaleka nie je taký účinný ako kyselina retinová. Ďalší jeho problém je oxidácia. Vystavený vzduchu, svetlu, alebo hoci aj iným zložkám v prípravku s ním naformulovanými oxiduje, a to môže spôsobiť, že bude ešte menej efektívny.

Akú koncentráciu retinolu si vybrať?

Nie je ani tak dôležité koľko ho v prípravku je, ale ako sa ktorej firme podarilo STABILIZOVAŤ ho. V posledných rokoch vznikli v tomto smere zaujímavé technológie, ktoré retinol zapuzdria v tzv. kapsulách s inými materiálmi. Ak má prípravok túto kapsulovanú  technológiu, potom bude napríklad kapsulovaná 0,5 % koncentrácia účinnejšia ako 2% nekapsulovaná.

Pre koho je určený: pre každého, kto chce zveľaďovať svoju pokožku, netrpí na vážne akné, ale rád by držal vrásky na uzde a podporil obnovu svojich kožných buniek, je tiež ochotný zavádzať ho do rutiny postupne a svedomito denne používať SPF

Koncentrácia: pre začiatočníkov 0,01%-0,03
pre stredne pokročilých 0,04-0,1%
pre pokročilých 0,5% - 1%-2% 

Produkty s retinolom: Paula´s Choice, RoC, La Roche Posay Redermic R, Skinceuticals, Obagi, The Ordinary, Neutrogena Rapid Wrinkle Repair, CeraVe Skin Renewing Cream Serum, FAB, Zelens, Medik8, SkinMedica, Dr. Dennis Gross, Olay, Murad, Dermalogica 

5. RETINYL PALMITÁT C36H60O2

Je to ester, vzniká reakciou retinolu a kyseliny palmitovej. Jazykom chémie, telo, aby mohlo využiť akúkoľvek formu vitamínu A aplikovanú na kožu, musí ju najskôr premeniť na kyselinu retinovú, ktorú máme z toho dôvodu navrchu nášho zoznamu.

Postupnosť je teda nasledovná:

retinyl palmitát ---> retinol ---> retinaldehyd ---> kyselina retinová

Ak pani učiteľka na ZŠ odviedla dobrú prácu, vyšlo vám, že telo potrebuje retinyl palmitát skonvertovať celkom štyri krát, aby sa v tele premenil na kyselinu retinovú, ktorú dokáže zužitkovať. A keby sme chceli držať príbuzenstva so skupinou vitamínov A, o ktorých už bola reč, mohli by sme mu prideliť status, hmmm...čo ja viem, sesternice z druhého kolena?

Podľa stránky futurederm je retinyl palmitát asi tak 20x menej účinný ako retinol, a ten zasa asi 20x menej účinný než tretinoín, ale zasa nie taký iritujúci. Retinyl palmitát je tiež aj najlacnejšou ingredienciou spomedzi všetkých foriem vitamínu A.  

Keď teda uvážime, že tuba originálu v podobe tretinoínu na predpis výjde na 5€ a ide o najúčinnejšiu formu vitamínu A, koľko potom asi kozmetické firmy stojí stopové množstvo retinyl palmitátu, ktorý pridávajú do svojich drogérkových krémikov a je k tomu všetkému ešte aj 40x slabší? Nie som dobrá v matike, ale vaše odhady na počet centov si rada prečítam v komentároch ;)   

Pre koho sú určené: pre bežný spotrebiteľský trh, keďže sú do masovej kozmetiky pridávané po troškách a riziko iritácie je takmer nulové, čo však bohužiaľ platí aj o protistarnúcom efekte alebo liečivých účinkoch pri akné

Koncentrácia: aj retinyl palmitát by mohol byť účinný, ak by ho ale bolo v prípravku aspoň 0,04% - 0,07% a produkt by mal vhodné balenie, žiaľ väčšina výrobkov, ktoré ho obsahujú, jeho koncentráciu neuvádza

Produkty s retinyl palmitátom: bežné krémy v drogériách, väčšinou v téglikoch s prístupom vzduchu, stačí pozorne čítať zoznam ingrediencií na obale, ale určite napr. značka Ellie, ktorú predáva drogéria Teta za nejaké 2€, krém od nich používala mimochodom aj moja mama ;) takisto pleťové a telové krémy Cien z Lidlu a mnoho ďalších

Aby bolo jasné, z existencie a využitia tohto typu prípravkov na kozmetickom trhu sa nevysmievam, je fajn, že existujú. Veľmi fajn! A spokojne ich môžu používať všetci tí, ktorí nemajú na kozmetiku peniaze, prípadne ich ako taká vôbec netankuje.

A-LE-BO!!! je možné parádne a ekonomicky ich kombinovať v obyčajných krémoch, používajúc pritom súčasne aj ich aktívnejšie matky, dcéry, či vnučky v iných produktoch.

Z čoho sa však vysmievam a budem je, ak sa takýto produkt hrdí nevídaným obsahom vitamínu A a donebaskvúcimi sa účinkami pri obnove pleti, no v skutočnosti ide najmä o jeho bazálne premasťujúce schopnosti, ktoré dokáže ponúknuť. To sa deje práve v prípadoch ak nemá vhodný obal alebo neposkytuje formy vitamínu A v dostatočnej koncentrácii na to, aby sa to akokoľvek pozitívne odrazilo na koži používateľa.

 

II. NOVINKY

Vedci stále špekulujú nad formami retinoidov, ktoré by si zachovali všetky svoje úžasné schopnosti, ale podarilo by sa im zbaviť ich nepríjemných vedľajších účinkov. Aj preto vyvíjajú ich nové formy. Medzi novinky teda môžeme zahrnúť syntetické formy vitamínu A tzv. novej generácie, ktoré je však nateraz ešte priskoro hodnotiť, pretože nemáme k dispozícii dlhoročné vedecké štúdie, ktoré by ich účinnosť niekoľkonásobne overili a potvrdili, tak ako pri vyššie spomínaných. Ak ich skúsite, môžete sa skutočne považovať za kozmetického dobyvateľa a experimentátora. ;) 

RETINYL RETINOÁT (RR) C40H56O2

K dispozícii sú síce obmedzené, ale pomerne sľubné výskumy, väčšinou od kórejských vedcov, ktoré zatiaľ prinášajú výsledky o tom, že má rovnaké účinky ako preskribované formy vitamínu A, ale nespôsobuje citlivosť pleti.

Predáva: Medik 8 – smejem sa trošku na ich nabubrelých vyhláseniach, že RR používajú v produkte ako jediní na svete..ehm, nie je to pravda, dávno pred nimi bola totiž škandinávska firma Verso – za produkty od nich sa môžem osobne zaručiť, fantastické, ale koža nezvyknutá na retinoidy môže aj tu reagovať citlivo, nevýhodou je cena

HYDROXYPINAKOLON RETINOÁT (HPR) C26H38O3

či to bude láska, ukáže až čas

či to bude láska, ukáže až čas

Pokročilá forma retinoidu, ester all trans retinovej kyseliny, ktorý podľa niektorých štúdií, ktorým však zatiaľ chýbajú ďalšie overenia, ponúka lepšie výsledky proti znakom starnutia než všetky ostatné nepreskribované formy retinoidov. 

Predáva: The Ordinary- ponúka kombináciu HPR+kapsulovaného retinolu v emulzii a v kombinácii so skvalánom, osobne som zatiaľ mala a stále mám emulziu,  spočiatku sa kde tu objavili drobné pupence, ale žiaden masívny výsev ani šúpanie, a tiež ani nové vrásky, či známky fotostarnutia., vegánov poteší napr. aj ďalšia vegánska verzia HPR od firmy Mad Hippie, ale aj väčšina produktov od Ordinary je vegánska, to len pre úplnosť  

RETINYL PROPIONÁT (RP) C23H34O2

Spomínate si na meno James E. Fulton? Ak ste čítali môj článok o doktorovi Klingmanovi, objaviteľovi Retinu-A, možno vám to niečo hovorí. Áno, tento vedec bol pri zásadnom objave Klingmanovým kolegom. Na rozdiel od Dr. Klingmana však Dr. Fulton stále žije a veľmi dobre sa mu darí. Má vlastnú kozmetickú firmu Vivant Skincare. Práve vo svojich výrobkoch používa tiež derivát vitamínu A, ktorý sám objavil a nechal si patentovať, Retinyl propionát.

Fulton tvrdí, že enzýmy v koži RP rozložia priamo na kyselinu all trans retinovú a funguje rovnako dobre ako ona pri akné aj pri vráskach, len bez známok iritácie. Ťažko povedať ako je to objektívne, keďže sa v tomto smere k používaniu RP vyjadruje iba jedna nezávislá štúdia. Dr. Fulton tvrdí, že ide o najefektívnejšiu formu derivátu vitamínu A bez predpisu.

Predáva: Olay Pro X Deep Wrinkle Treatment , Vivant Skincare  

 

 

Je možné, že zoznam noviniek na poli derivátov vitamínu A bude časom rásť. Veda totiž neustále napreduje, a preto je dobré byť jej v pätách. Samozrejme to so sebou nesie s odstupom času riziko priznania omylov, ale aj poučenia sa a nových krokov do neznáma. Práve to je však na poznaní také fascinujúce.

Nezabudnite, aj pri zrkadle a krášlení sa je sila v našich vedomostiach a múdrom výbere. Tak nám A-vitamínový pánbožko pomáhaj!
Krásnu a zdravú pleť všetkým