Oleje a ich skutočná kozmetická úloha

Odkedy som sa na tomto blogu venovala olejom pretieklo už veľa vody a spotrebovala som určite niekoľko druhov a fľaštičiek. Moje vnímanie olejov sa od prvých skúseností s nimi trocha pozmenilo, a preto si myslím, že by bolo dobré sa k tejto téme vrátiť opäť na jednej väčšej ploche.

Aj moja cesta ku kozmetike začala objavením jej hlavných zložiek. Teda humektantov, emolientov a okluzantov. A len keď sami experimentujete s každou z nich, môžete sa na tom naučiť koľko čoho, a v akých kombináciách vaša koža zvláda najlepšie.

Preto keď vidím niekoho experimentovať s kvetovými vodami a koncentrovanými olejčekmi poviem si, ej-ej, milené, ale tam som ja už bola. 6-8 rokov dozadu. Ak niekomu funguje kombinácia týchto dvoch vecí a úplne to rieši všetky jeho kozmetické očakávania, super, ja som musela ísť ďalej. A stále idem 😊

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • aké druhy olejov poznáme

  • či oleje a maslá upchávajú póry a dokážu kožu hydratovať

  • či obsahujú aktívne látky

  • či ich naša pokožka dokáže zužitkovať

  • na čo sú v kozmetike vhodné

  • ako ich používať podľa stavu pleti

  • kde v rutine ich používanie zaradiť


DRUHY OLEJOV

Rastlinné oleje - stále

Patrí sem množstvo olejov získavaných z častí rastlín alebo ich jadierok ako napr. olivový, slnečnicový, kokosový, mandľový, marula, šípkový, arganový, jojobový, mandľový, sezamový, shea, saflorový olej (bodliakový), tamanu, konopný, kaméliový, olej z pšeničných klíčkov, olej z ryžových otrúb, marakuja, skvalán, malinový, hroznový, inca inchi, cacay, marhuľový olej. Aj keď sú stále, neznamená to, že niektoré z nich nemôžu oxidovať, môžu, napríklad taký šípkový.

CBD, alebo kanabidiol – veľa sa teraz hovorí o upokojujúcich a bolesť utišujúcich účinkoch tejto zložky konopného oleja, všetky tvrdenia sú ale nateraz len mýtmi, keďže veda ich účinky nepotvrdila. Rozhodne za ne nedávajte veľa peňazí.

Bakuchiol - toto je kapitola sama o sebe, je to v súčasnosti veľmi populárna ingrediencia, treba ale povedať, že bakuchiol NIE JE RETINOL. Existujú síce sľubné výskumy, ale stále limitované. Okrem toho, vieme z nich iba to, aký je bakuchiol v porovnaní s retinolom, nikdy ho zatiaľ neporovnávali s tretinoínom, povedala pre magazín Self doktorka Olga Bunimovich z Univerzitného zdravotníckeho centra v Pittsburghu. Ako tiež dodala, “nie je si istá, čo presne s ním popravde, v porovnaní k retinolu vyhrávate.”
Ja z neho tiež nepadám na zadok, hoci pár klientkam som ho ako alternatívu v období dojčenia alebo gravidity navrhla, no treba povedať, že aj toto obdobie v živote ženy je nepredvídateľné a alergizujúci potenciál môže mať v čase rozbúrených hormónov čokoľvek, čo vtedy žena použije. Tak si vyberte.

Éterické rastlinné oleje - nestále, prchavé

Získavajú sa destiláciou alebo parou, tá z nich môže odstrániť niektoré fototoxické zložky, preto je vždy dôležité zaujímať sa aj o spôsob, akým bol olej získaný alebo vytvorený. Používajú sa v aromaterapii alebo alternatívnej medicíne. Koncentrované sú pre kožu veľmi iritujúce, je preto dôležité ich riediť v nejakom type stáleho oleja, napr. jojobovom, alebo v skvaláne.

Patria sem napr. bergamotový, levanduľový, citrusové oleje, pomarančová kôra, rozmarínový, z ružových lístkov, eukalyptový, levanduľový, tea tree olej, atď.

Minerálne oleje

Sú to rafinované produkty sekundárne vytvorené z ropy, úplne bezpečné na používanie a najčastejšie využívané v medicíne práve pre ich sterilitu a takmer nulový potenciál iritácie.

Tu patrí minerálny olej a vazelína.


Naozaj si treba uvedomiť, že na akýkoľvek problém napr. s poškodenou pokožkou je vhodnejšie použiť neutrálny typ kozmetiky, než akúkoľvek s pridanými botanickými zložkami. Rastliny totiž obsahujú množstvo látok, ktorých účinky nie vždy dokážeme predvídať. A verte mi, pri mojej fascinácii zdravou pokožkou som čítala množstvo správ o ľuďoch, ktorých popálili napr. pri kyselinových útokoch, jednou z nich je napr. Katie Piper, ktorú odvtedy sledujem na instagrame, pretože je skvelá, tak ako aj dokument BBC o jej životnom príbehu. Pri ich rekonvalescencii v nemocniciach a na rôznych klinikách neboli nikdy použité kokosové alebo rakytníkové, či iné botanické, nebodaj éterické oleje, ale vždy produkty na báze minerálnych olejov a silikónov.

Aj v medicíne a dermatologických liečivách sa ako nosiče využivajú najčastejšie nedráždivé veci ako vazelína a parafín, bambucké maslo, či slnečnicový olej, než exoticky znejúce názvy olejčekov bez informácií potvrdzujúcich ich bezpečnosť pri použití na kožu z dvojito zaslepených klinických štúdií. Aj preto vám kožný lekár nikdy žiadny olejček nepredpíše ;)

Ak ste na Netflixe nevideli sériu (Un)Well, odporúčam, pre rozšírenie obzorov. Nechce sa mi páliť energiu na vysvetľovanie celého konceptu napr. takej doTerry, jedna časť toho seriálu je ale konkrétne venovaná tomuto pyramídovému biznisu.  


PREHODNOCOVANIE = UČENIE

Vráťme sa teda pre účely učenia sa k tvrdeniam, s ktorými som aj na tomto blogu v jeho prvopočiatkoch pracovala.
 

“Shea maslo a minerálny olej zhoršujú moje akné.”

Teoreticky možné, v praxi o čosi komplikovanejšie.

Minerálny olej aj bambucké maslo majú obe veľké molekuly na to, aby póry upchávali samy o sebe. O tom ako sa testuje tzv. “komedogénnosť” som už písala tu. Keďže je ale starostlivosť o kožu komplexná vec, môžu v určitých prípadoch situáciu zhoršiť, väčšinou ale idú ruka v ruke s nedostatočným čistením alebo nesprávne zvoleným typom exfoliácie. Ak teda cítite, že pre vás napríklad nerobia v starostlivosti to, čo majú, alebo veci dokonca zhoršujú a ich pocit na koži neznášate, pokojne sa im vyhýbajte.

Ja som mala obdobia keď som vrstvila oleje s krémami (Lirene a olej z hroznových jadier) a nepoužívala popri tom regulérne exfolianty a čudovala sa, prečo sa mi stále upchávajú póry. Na druhej strane, moja pokožka nebola nikdy dehydrovaná.

A tu sa presne dostávame k skutočnej úlohe olejov, a to je premasťovať a zabraňovať odparovaniu vody z pokožky, pretože oleje sú: 

  • emolienty a okluzanty

  • môžu byť aj zdrojom mastných kyselín, ktoré pomáhajú tvoriť v koži ceramidy ako sa ukázalo napr. pri slnečnicovom alebo borákovom oleji, ale je to komplikovanejšie ako sa zdá, vysvetlím neskôr

  • dobre sa pri formulovaní kozmetiky párujú s ingredienciami rozpustnými v tukoch ( napr. ALA, BHA)

Triezvy pohľad na kozmetiku vám umožní starať sa o vašu kožu cielene, a v konečnom dôsledku aj ušetriť.

Triezvy pohľad na kozmetiku vám umožní starať sa o vašu kožu cielene, a v konečnom dôsledku aj ušetriť.

 

ČO OD OLEJOV NEČAKAŤ

Zázračné vlastnosti a vysoký obsah účinných látok

Na internete nájdete rôzne tabuľky alebo zoznamy fantastických vlastností jednotlivých olejov, veľa z toho treba brať s rezervou. Okrem toho, mnohí kozmetickí výrobcovia hodnoty udávajú pre oleje celkovo, ale pritom v skutočnosti uvedené vlastnosti sedia len na ich malú časť, ktorú je z nich predtým potrebné prácne chemicky získať.

Mnohé oleje sa využívajú aj pri formulovaní produktov pre citlivú pokožku, nikdy tam ale nie sú samy o sebe, tvoria vo finálnom produkte len určitý podiel. Rovnako tak obsah účinných ingrediencií je v olejoch v koncentráciách, ktoré sú minimálne. Úplné stopové množstvá. Bohužiaľ, ale betakarotén z mrkvového oleja, či šípkového oleja nikdy nenahradí skutočný retinoid. Šípkový olej obsahuje aj malilinké množstvo tretinoínu, ale ozaj ultra super mali-li-li-linké. V jadierkach šípok je aj nejaké množstvo vitamínu C, keď ich však zlisujú na olej, už sa tam takmer žiadny nezachová, aj keď je to lisovanie za studena. To isté platí pre vitamín E v arganovom oleji, retinyl palmitát v oleji cacay, resveratrol v hroznovom oleji, mastných kyselinách v inca inchi oleji, vysvetlíme nižšie pri vstrebávaní, alebo malinovom oleji v úlohe SPF.


Vstrebávanie

Pri predstave suchej pleti mnohým zídu na um práve oleje, pretože to znie naoko logicky. Suchosť predsa musí vyriešiť pravý opak, teda oleje. Ale treba si uvedomiť, že koža má nejakú fyziológiu a síce prírodzený ochranný hydratačný faktor, a je dôležité položiť si otázku, 

či je naša koža vôbec schopná rozoznať lipidy, triglyceridy a mastné kyseliny z olejov?

 

Veda má na to pomerne jednoznačnú odpoveď: triglyceridy v olejoch sa na koži nedokážu dostatočne rozložiť tak,  aby jej poskytli významné množstvo esenciálnych mastných kyselín.

Výborne to vo svojom videu vysvetlila moja americká kolegyňa Angie z Hot´n´ Flashy, ak viete po anglicky, pozrite si ho.

Pre tých, ktorí nevedia parafrázujem z neho podstatnú časť: Aj v našej koži a áno aj v olejoch sú triglyceridy, lipidy a nenasýtené mastné kyseliny. Potiaľto okej.  

Stratum corneum, teda vrchná vrstva našej kože pozostáva asi z 30-35% z nenasýtených mastných kyselín.

Najdôležitejšie pre kožu sú omega 3omega 6 nenasýtené mastné kyseliny, volajú sa aj esenciálne. Preto, lebo naše telo ich samo o sebe nevyrába, potrebujeme ich získať z iných zdrojov.

95-98% rastlinných olejov tvoria ale práve triglyceridy a len veľmi malé množstvo mastných kyselín, obyčajne pod 2-3%. Je teda pomerne problematické, aby vaša pokožka zo samotných olejov nanesených na kožu dokázala rozoznať malé stopy v nich obsiahnutých mastných kyselín, a tie potom nejako rozumne využila. Už je to jasnejšie?

Mnemotechnická pomôcka na zjednodušené vnímanie toho, ako funguje koža, ako oleje, a kde by sa to malo pretnúť, aby to bolo celé iba super a fungovalo tak ako chceme. ;) Tu si napr. môžete pozrieť chemickú kompozíciu mastných kyselín v incha inci ol…

Mnemotechnická pomôcka na zjednodušené vnímanie toho, ako funguje koža, ako oleje, a kde by sa to malo pretnúť, aby to bolo celé iba super a fungovalo tak ako chceme. ;) Tu si napr. môžete pozrieť chemickú kompozíciu mastných kyselín v incha inci oleji. Pán Luis Felipe Gutierez, chemický inžinier so špecializáciou na biomateriály a extraciu lipidov a tukov tam uvádza, že po lipidovej frakcionácii, teda potom ako z oleja oddelíme chemickým procesom práve spomínané a pre kožu dôležité mastné kyseliny, sú tieto vo veľmi nízkej hladine a tvoria len 1,2% podiel z celého oleja. Predajca olejčeka vám teda na obale neuvedie akú presnú koncentráciu esenciálnych mastných kyselín, ktoré dokáže vaša koža využiť vám vlastne predáva, len ich používa ako vágny marketing o tom, že tam sú. Áno sú, ale KOĽKO a AKO budú v koži fungovať há? ;)


Možno by ste v tejto chvíli chceli namietať, že ale veď ani tretinoínu nie je v preskribovanej verzii viac než 0,05% alebo 0,1%. Idete na to dobre, akurát, že to skrátka s olejmi nie je také jednoduché ako s retinoidmi, ktoré sa po natretí a absorpcii priamo napájajú na retinoidové receptory, ktoré v koži máme a bum bác, fungujú. A o tom dôkazy máme.

Áno, niektorí výrobcovia kozmetiky sa práve kadejakým zahrievaním, trasením, spomínanou lipidovou frakcionáciou (možno má na to chémia iný termín, pardón) a desiatkami ďalších procesov snažia konkrétne mastné kyseliny z olejov získať, a použiť už v kozmetickom výrobku priamo tie (napr. Paula´s Choice má taký krém), stále je to ale pomerne komplikované a vo výsledku otázne.

Rozhodne by vám ale táto informácia mohla otvoriť oči a pomôcť pochopiť, že akékoľvek čisté, za studena lisované kozmetické oleje sú skutočne zatiaľ prevažne iba emolientmi a okluzantmi, teda veľmi často aj zbytočne drahými povrchovými “masťami”, ktoré povrch kože síce poriadne premastia, ale nepreniknú do nej, a rozhodne nemajú potenciál meniť niečo v jej hlbších štruktúrach.

Nestačí?

Angie našla aj štúdie, ktoré zisťovali ako hlboko oleje vlastne penetrujú do pokožky, nájdete ich v popise jej spomínaného videa. Nuž, nie hlboko. Ostávajú na povrchu, kde pokožku premasťujú, ak je suchšia so šupinkami, tak ju aj naoko vyhladzujú, a ak sú hutnejšie, môžu vám pomôcť predchádzať TEWL – transepidermálnej strate vody. Podľa výsledkov dermatologických štúdií je ale naďalej absolútnou jednotkou proti TEWL stará dobrá vazelína.

 

KEDY A PREČO OLEJE ÁNO

Tak ako už vyplynulo z predchádzajúcich riadkov, oleje sú teda hlavne príjemné emolienty a okluzanty. To je celé. Nevytrhnú nás z biedy akné, neporiešia samy o sebe upchávajúce sa póry, nečistú pleť ani vrásky, dehydratáciu či pigmentové škvrny, a už vôbec nie dermatologické diagnózy typu psoriáza, seborea, alebo atopický ekzém, či periorálna dermatitída. Nie.

Ak je jemný lesk a protektívna vrstvička olejčeka to, čo pre svoju pokožku hľadáte, potom v poriadku. Nič viac, nič menej.

Ak je jemný lesk a protektívna vrstvička olejčeka to, čo pre svoju pokožku hľadáte, potom v poriadku. Nič viac, nič menej.

Rovnako ako vo výžive potrebujete spektrum živín, tak aj rozdelenie zložiek na H, E, O v kozmetológii má svoj zmysel.

Pretože tak skrátka naša koža funguje. Potrebuje všetky tieto veci, akurát sa od jedinca k jedincovi môže líšiť naša preferencia na ich pomery.

Niekto so suchou pleťou a šupinkami má rád niečo na povrchu premasťujúcejšie, s vyšším podielom E a O, lebo jeho koža sama ochrannú vrstvičku mazu netvorí, pozrite si môj článok, či video o Kozmetickej rutine na mieru pre suchú pleť, tam nájdete podrobnosti. Iný, s mastnou pokožkou možno preferuje vyšší pomer hydratačnejších zložiek.

Práve preto je na trhu TOĽKO krémov, že má každý vo výsledku inú textúru a iný efekt na kožu. Môžete jesť vývar, ale aj huspeninu, alebo samotné varené mäso z polievky, konečný produkt i efekt je vždy iný. Verím, že si rozumieme, o tejto téme som už písala napríklad tu. 😉

OLEJE A TYPY PLETI


Oleje a mastná pleť

Áno, stále teda platí moje 6-rokov staré tvrdenie, že sa ich nemusíte báť, ale zároveň doplnené o informáciu, že ak, hľadajte ich skôr vo finálnom kozmetickom produkte so všetkými jeho časťami, teda H-E-O, nie samotné.

Aj mastná pleť potrebuje hydratáciu, a v závislosti od aktuálneho stavu alebo prostredia, v ktorom sa pohybujete aj primerané premastenie a okluzívne zložky. Venovala som sa tomu už v mnohých svojich videách, skúste prípadne pozrieť.

Pokiaľ je ale to, čo vaša pokožka v skutočnosti potrebuje HYDRATÁCIA, potom vám oleje samy o sebe nepomôžu, potrebujete skôr hydratanty ako kys. hyalurónovú, polyglutamovú, glycerín, sodium PCA, či ureu.

Ak už oleje používate a vaša koža v priebehu dňa stále produkuje zvýšené množstvo mazu, potom vám ho zrejme olej nijako výrazne nepomáha regulovať, a to, čo potrebujete je doplniť koži práve hydratáciu, pretože zvýšená produkcia séba môže byť aj snahou kože kompenzovať dehydratáciu.

Oleje a suchá pleť

Pre vás oleje určite áno. Vaša pokožka prirodzenú vrstvičku séba neprodukuje, preto jej extra emolienciá a okluzanty môžu pomôcť, vždy ich ale nanášajte na vlhkú kožu, alebo kožu, na ktorú ste predtým použili humektanty, len tak vám okrem premastenia pomôžu udržať si aj hydratáciu.

MOJE OBĽÚBENÉ OLEJE

Pre mňa sú oleje už teraz práve spomínaným obohatením, či oživením rutiny, rozhodne na nich svoju pleťovú rutinu nestaviam. Tak ako celá moja výživa nepozostáva len z vreca vlašákov a suda vody. :) Celkovo si myslím, že vám v toaletnom obehu stačí jeden jediný, vzhľadom na to, že z neho používame pár kvapiek na pleť tváre alebo vlasy, či pokožku okolo nechtov. Aj preto preferujem radšej viacúčelové typy olejov, aby bolo možné použiť ich na všetko možné, a vďaka tomu aj včas spotrebovať. Momentálne mám na poličke stále zvyšky môjho obľúbeného, áno, áno, skvalán.

Skvalán – o tomto oleji som písala dávnejšie, dôvody pre ktoré ho mám rada poznáte, ak vás zaujímajú podrobnosti, nájdete ich tu.

Kaméliový olej – je dosť drahý, teda svojim spôsobom luxusný, niche, (získavaniu olejov a téme udržateľnosti v kozmetike, či tzv. greenwashingu sa budem venovať zvlášť) a samozrejme, spája sa mi s Japonskom, takže preto ho chcem, chcem a chcem. Moje chcenie je načisto iracionálne, nemá žiadny logický základ, a raz keď nájdem nejaký v estetickom balení, alebo pôjdem do Japonska, si taký zoženiem a budem ho MAŤ.😊 To je všetko. Kruh sa uzavrie. Nebudem ale tvrdiť, že nahradí botox, tretinoín alebo ma premení na Olgu Kurylenko.

Tamanu – tamanu olej by som vám v kozmetike alebo koncentrovaný odporúčala hľadať ak máte skutočne radi oleje, skrátka v ne „veríte“, ;) a dúfate tiež v nejaké účinky pokiaľ ide o hojenie alebo zjemňovanie jaziev, či škvŕn po akné. Určite ho ale doplňte aj kyselinami, niacinamidom a retinoidmi. Aby ste to mali poistené. ;)

Lieskový olej – nechcem tu prezrádzať tipy na potenciálne business „bomby“ heh, ale keby som raz osobne mohla navrhovať nejaký telový produkt, určite by som chcela, aby obsahoval lieskový olej. Pretože má prirodzenú fanstastickú orieškovú vôňu, ktorá mňa osobne nevýslovne uspokojuje (spomeňte si na telový olej od Nuxe, aj v ňom je), a do produktov už potom kvôli vôni nepotrebujete pridávať kadejaké dráždivé esenciálne oleje.

Kakaové maslo alebo tzv. theobroma cacao olej – olej z kakaových bôbov, v podstate pôvodca čokolády. Opäť, úžasné olfaktorické vlastnosti, vďaka tomu, že sa maslo topí pri telesnej teplote má dobrú stabilitu, veľmi príjemnú zamatovú textúru a dobrú životnosť, najmä ak sa vo výrobku spojí napr. s antioxidantmi, telová kozmetika s kakaovým maslom je mi veľmi príjemná, obsahuje ho aj môj milovaný telový krém Balea Copacabana, ktorý veľmi pripomína Sol De Janeiro Bum Bum cream, povedala by som, že je dokonca lepší. Príjemné kakaové veci má aj Ziaja.  

Sójový, sezamový olej – koncentrované si ich neplánujem kupovať, ale v produktoch ich mám veľmi rada. Sú bez zápachu, nedráždivé, aj preto sa v kozmetike hojne využívajú, či už priamo v produktoch, ktoré na koži ostávajú, alebo aj v čistiacich, ktoré sa oplachujú. Zaujímavé je, že napríklad sójový EXTRAKT, nie olej, má výborné antioxidačné vlastnosti.

Moringový olej – osobne som ho spoznala vďaka čistiacemu balzamu Emma Hardie, a je to kozmetická a SPA ikona, veľmi príjemný na používanie, je s ním tuším aj moje úplne prvé video na youtube ;)

Opunciový olej – do tohto oleja som sa zas zaľúbila keď som mala masku od Huxley, ak máte radi olejčeky, bude sa vám páčiť tiež, ale presne preto, že je kombináciou hydratanov a emolientov, a v podobe látkovej masky aj na čas pôsobenia v podstate fyzickým okluzantom.

Avokádový olej, olej zo pšeničných klíčkov alebo ryžových otrúb, všetko pekné, výživné oleje, ktoré sa vám v krémoch budú páčiť ak máte suchú pleť, samozrejmosťou je v kozmetike i slnečnicnový alebo olivový olej pre dobrú tolerovateľnosť.

 

OLEJE V RUTINE  

Vo všeobecnosti hľadám vyšší podiel olejovej zložky skôr vo svojich produktoch na telo a v zime, než vo svojom bežnom dennom kréme. Vazelínou si pomáham proti TEWL pri ošetrení s dermarollerom a tretinoínom. (To teraz nerobím, pretože testujem nový retinal a tretinoínu som sa na 6 týždňov vzdala.) Aj preto, že moja pokožka benefituje skôr z ceramidov, či cholesterolu a urey, zložiek, ktoré priamo tvoria NMF a ak, tak už z hotových esenciálnych mastných kyselín, kde je vyšší potenciál, že ich už dokáže rozoznať, nie len olejov ako takých, kde ich je, ako sme si vysvetlili vyššie, máličko.

Príjemné spestrenie rutiny alebo preceňovaný a predražený typ kozmetiky? Pre mňa kozmetický dezert, za ktorý ale nie som ochotná platiť majland.

Príjemné spestrenie rutiny alebo preceňovaný a predražený typ kozmetiky? Pre mňa kozmetický dezert, za ktorý ale nie som ochotná platiť majland.

Pokiaľ ide o miesto v rutine, najrozmaznávajúcejším krokom (povedzte si to párkrát nahlas rýchlo za sebou), v ktorom si oleje vyslovene užívam a môže občas aj trochu voňať je pre mňa čistenie pleti.

Takže produkty, v ktorých som ochotná sem tam prižmúriť oko aj nad esenciálnymi olejmi sú práve čistiace balzamy alebo oleje. Ale pozor, musia dobre emulzifikovať, to je podmienka.

Ako napríklad čistiaci balzam Emma Hardie, ktorý obsahuje napr. trocha bergamotu, Heimish, ten je neparfumovaný, rovnako ako Clinique, Take The Day Off, v ktorom je minerálny olej. Tiež, ako viete, milujem DHC čistiaci olej, ktorý je na olivovom základe alebo Hada Labo, či iUNIK harmančekový čistiaci olej.

Dostupný čistiaci olej z našej drogérie Balea, ktorý ma už veľakrát zachránil v prechodnom období, kým ku mne dorazila kórejská objednávka, je na báze arganového a slnečnicového oleja, v obale z recyklovaného plastu a za sotva 3 eurá na 100ml. Čo viac chcieť? Alebo staré dobré hydrofilné odličovacie oleje napr. od Nobilis Tilia, len bez nejakých výrazných éterických zložiek poprosím a určite nie, ak ste citliví.

Ak olejmi vašu starostlivosť končíte, dajte si pozor na to, čo ste na kožu naniesli predtým. Keď je vaše sérum alebo krém na báze silikónov, bude sa vám to žmolkovať. O žmolkovaní možno podrobnejšie niekedy inokedy, ale v prípade krémov na výraznom silikónovom základe si olej kvapnite buď priamo do toho krému, alebo naneste na pokožku pred jeho použitím.

Olejmi môžete rozriediť aj intenzívnejšie ingrediencie, s ktorými začínate, ja som si riedila skvalánom napríklad ALA.

Kvapnúť ich môžete aj do svojho makeupu, myslite ale na to, že ak pod tým máte vrstvu SPF, olej vám ju naruší (oleje SPFká rozpúšťajú, je na tom postavený princíp ich večerného odličovania), takže môžete byť menej chránení. V prípade, že ste suchokožci, si teda dajte olejček PRED vaším SPF-kom, to potom nechajte chvíľu zaschnúť a vytvoriť ochranný film, a až tak nanášajte makeup.

 

ZÁVER

Veda tvrdí, že o tom, ako v skutočnosti kožné bunky spracúvajú esenciálne mastné kyseliny vieme stále veľmi málo. Na druhej strane, existuje napr. evidencia, že ľudia s akné majú v organizme nízke hladiny kyseliny linolovej - omega 6. Takže vám skôr pomôže ak ich doplníte vo svojej výžive v podobe živočíšnych produktov ako sú mäso alebo vajcia, ale tiež kokosový, repkový a slnečnicový olej. Omega 3 mastné kyseliny zasa nájdete v chia, ľanových, slnečnicových semienkach, vlašských orechoch alebo rybách. Naše telo si ich nevie samo vyrobiť, preto je výživa určite stále ten najlepší spôsob ako ich prijímať.

Pokiaľ ide o ich prijímanie cez kožu, ako vidíte, nie je to také ľahké, lebo znova, nie koža nie sú naše druhé ústa! A aj keď sa v našom kožnom maze ako súčasť našej lipidovej vrstvy prirodzene spomínané esenciálne mastné kyseliny nachádzajú, stále dosť dobre nevieme, čo z vecí, ktoré si na pokožku natierame je pre ňu nepriateľom, a čo si vlastne pustí dovnútra. Pretože koža je v prvom rade bariéra, nie nejaká špongia. O tom, ako to funguje som podrobnejšie písala tu. Keby to bolo také jednoduché a vedci by pochopili ako presne dokáže koža využiť lipidy alebo mastné kyseliny z olejov, pomohlo by im to dobudúcna vyriešiť aj mnohé kožné choroby ako akné, psoriázu, ichtyózu, či atopiu a ďalšie, ktoré ako vieme stále ľudí trápia, a vyliečiť ich nadobro nedokážu ani lieky.

Oleje preto môžu byť príjemným spestrením vášho kozmetického jedálnička, rozhodne ale zatiaľ, aspoň podľa toho, čo o koži doteraz vieme, by nemali byť jeho alfou a omegou. Ak vám vyhovujú viac ako krémy, alebo čokoľvek iné, riaďte sa samozrejme svojou pokožkou, a tým, čo jej robí dobre. A ak máte nejaké obľúbené, ktoré ste vyskúšali, napíšte mi o tom dolu v komentároch, som zvedavá :)


©Zuzana Závodská

* práca na tomto článku trvala približne 3 dni, t.j. 24 človekohodín, prečítať bezplatne ste si ho mohli aj vďaka pravidelnej podpore mojich patrónov. Jedným z nich sa môžete stať tu. Ďakujem.