Všetko o krémoch | Úsporný kozmetický režim

Predstavte si, že žijete v jednoduchom svete bez problémov. Žiadne extrémne nároky, žiadny stres, všetko funguje ako má. A teraz to aplikujte na svoj život kozmetický. Je úplne jedno ako ďaleko v spomienkach až budete musieť zájsť, či na základnú alebo až do jaslí, verím, že na časy, keď ešte vaša koža fungovala ako mala si predsa len spomeniete ;)

V tých časoch ste sa umývali čistou vodou, ak vôbec, nepoužívali žiaden krém, a nanajvýš v lete čelili nepríjemnému náteru opaľovacieho prostriedku, s ktorým vás naháňala mama hneď potom ako ste vyliezli z vody.

Ak sa v proceste vášho rastu (pre našu psychohygienu rast znie lepšie ako starnutie) veci takpovediac pokafrali, alebo ste len dávno za hranicou mladosti, je tu samozrejme priestor na aktívne látky. Skôr než ich ale začnete do svojho kozmetického života pridávať, mali by ste vedieť jednu vec. Aby vaša koža dobre fungovala

NEPOTREBUJETE TONU KOZMETICKÝCH PRODUKTOV

S týmto vedomím môžete postúpiť ďalej a zistiť, že vaša koža je možno v stave keď si vystačí aj s jedným jediným krémom, mliekom, gelom, skrátka prostriedkom, ktorý ju zvlhčí, primerane premastí ak treba a spomínané predchádzajúce v nej aj čo najdlhšie udrží, podľa prostredia, v akom sa práve nachádzate. Viac o tom, podľa čoho si vyberať krém v nasledujúcom videu. To o krémoch začína na kóde 7:48. 

Pre zaneprázdnených, ktorí chcú ísť rovno na vec, to o krémoch sa začína na 7:48 ;)

Takže si to zhrňme. Všetky krémy sú väčšinou kombináciou troch typov kozmetických ingrediencií:

Humektanty – zvlhčovače

Emolienty – zvláčňovače, premasťovače, vyživovače

Okluzanty – udržiavače, uzamkýnače, prikrývače

Ak je vaša pleť normálna, rovnako aj vonkajšie podmienky okolo vás sú v rovnováhe, potom vám pravdepodobne bude stačiť niečo vyvážené a ľahké v kombinácii H+E+O. Napríklad mlieko alebo krém Hada Labo, Mixa light, LRP Hydraphase light, rich...atď.. 

Ak je vaša pleť mastná ale zároveň dehydrovaná, hľadajte kombo H+O. To sú väčšinou gelové prípravky ako gel/krém alebo gel od Neutrogena hydro boost, Mixa hydrogel, krémy na mastnú pleť bez oleja, tiež predáva napr. Neutrogena, ale aj La Roche Posay, Clinique...  

Ak je vaša pleť len suchá na povrchu, ale nie dehydrovaná,  obzerajte sa po H+E formuláciách. Väčšinou bio krémy bez silikónov a syntetických typov okluzantov, s prírodnými olejmi, určite nájdete mnohé vhodné medzi značkami ako Nobilis Tilia, Dulcia, Havlíkova apotéka, atď.

A ak je vaša koža suchá a zároveň dehydrovaná, musíte pridať na všetkých frontoch. Dodajte jej H+E+O, sústreďte sa na výživné a bohaté oleje ako avokádový, mandľový, marulový, klíčkový, ceramidy, a na ťažšie okluzanty, ako včelí, či syntetický vosk, parafín, vazelína.

Ako som už ale spomínala, v našom podnebnom pásme so suchým vzduchom väčšinu času potrebujete vo svojej starostlivosti aj okluzanty, pretože naša koža má tendenciu k dehydratácii.  

Ak má vaša pleť špecifickejšie potreby, teda je citlivá, náchylná na praskanie žiliek a vznik podráždenia, alergická a pod., budete pri výbere musieť navyše zohľadniť aj ďalšie premenné ako sú parfemácia, esenciálne oleje a podobne. Dermokozmeceutické prípravky ako Avene, La Roche Posay, či Bioderma sú najčastejšie odporúčané dermatológmi ako komplementárne k preskribovanej starostlivosti práve preto, že najčastejšie spĺňajú tieto parametre. To ale neznamená, že nemôžete ísť aj po vlastnej línii a pozerať sa kriticky aj na ne. 

Nižšie vám ponúkam aj vizuálny prehľad základných kozmetologických ingrediencií, ktoré tvoria jednotlivé kategórie. Ćasom ho môžem dopĺňať a sprehľadniť. 

H

Glycerin, sodium lactate, Sodium PCA, ammonium lactate, kyselina hyalurónová, sorbitol, urea, AHA kyseliny, aloe

E

isopropyl isostearát, ricínový olej, propylén glykol, octyl stearát, dimetikón – ten je zároveň E aj O, rastlinné oleje, mandľový, arganový, marulový, avokádový, šípkový olej, bambucké maslo, kokosový olej a iné rastlinné oleje, SKVALÁN – technicky to nie je olej, ale má vlastnosti oleja, a môže fungovať ak ako O, ceramidy 

O

vazelína, lanolín, mierálny olej, parafín, SKVALÉN, silikónové deriváty (dimetikón, cyclometikón) ak sa silikóny kombinujú s vazelínou, výsledný produkt je dosť mastný, ak sa ale kombinujú len s humektantmi, potom nie, a predstavujú veľmi dobre tolerovateľné typy okluzantov aj pre mastnú pleť s tendenciou k akné

 

Ad.: KOMEDOGÉNNOSŤ

Pri výbere vhodných krémov, gelov či mliek sa najviac trápia ľudia náchylní na akné a upchávanie pórov. V preklade komedogénne typy.

Komedogénnosť sa však „zatiaľ“ testuje v pomerne neprirodzených podmienkach. Buď (fňuk-fňuk) na vnútornej strane králičieho uška, ktoré je omnoho citlivejšie ako taký ľudský nos napríklad, alebo na ľudských respondentoch. Napríklad na ich chrbte, ale aj líci či nose. Na vybrané miesta im aplikujú tampón nasiaknutý testovaným produktom, a na nejaký čas prelepia náplasťou a čakajú. Objavia sa uhry, vyrážky, alebo zápaly? Tieto metódy nie sú úplne uspokojivé a výsledky bývajú niekedy tzv. pozitívne falošné. Sám doktor Klingman, ktorý je autorom konceptu zisťovania komedogénnosti pri prípravkoch sa vyjadril, že obyčajným pohľadom na zloženie prípravku sa nedá určiť, či bude spôsobovať uhry a akné, záleží len na tom, ako sa správa konkrétny výrobok.    

Ani FDA nemá pre použitie termínu –komedogénny- na výrobkoch žiadnu reguláciu, a neexistuje ani žiadna iná nezávislá organizácia, ktorá by ho definovala. Tzn., že tento status si defacto môže na svoj výrobok ocapiť takmer každý.

Napriek tomu nás môže predsa len aspoň zľahka naviesť, no definitívne nič negarantuje. Určite si teda nenechajte limitovať výber prípravkov iba na produkty s týmto popisom. Aj nekomedogénny produkt z lekárne vám póry upchať môže, pravdepodobnosť, že si ale jeho výrobcovia dali záležať, aby vyhovoval aj tomuto typu užívateľov je však rozhodne vyššia, než na prípravku bez tohto označenia. Každá pleť je však individuálna, preto nájdenie toho SVOJHO krému niekedy trvá tak dlho.

 

Ad.: OLEJE

Ak máte radi oleje, super, viete, že aj ja ich mám rada. Šípkový, lieskový, jojobový, mandľový, kaméliový, marula, skvalán, avokádový, arganový, konopný, klíčkový, tamanu...

Dávajte si ale na oleje pozor, najmä ak máte suchú AJ dehydrovanú pleť. Jedna vec je totiž premastiť pekne jej povrch a druhá, keď vám suché okolité prostredie vytiahne z pleti ešte aj tú vlhkosť, o ktorej ste ani nevedeli, že ju máte.

Spomeňte si na dovolenku v horúcom ale suchom podnebí. Napriek tomu, že sa povrch vašej kože môže pekne lesknúť, budete v nej cítiť napätie a sucho. Mnoho mojich kamarátok a známych robí chybu, pretože na svoju suchú pleť síce použijú olej, no zväčša taký, ktorý nie je dostatočne okluzívny, je len premasťujúci, a TEWL, strate transepidermálnej vody nezabráni.

Ich pleť je pod olejom suchá a úplne kričí, voduuuuu, voduuuuu a okluzant k tomuuu!

Viac o rozdieloch medzi suchou a dehydrovanou pleťou a TEWL hovorím aj v tomto videu

Dobrým okluzantom a olejom zároveň, pričom to technicky ani nie je olej, je práve rastlinný skvalán, a ja osobne mám rada aj moderné a ľahké silikóny, napr. dimetikón. V úplne poslednej vrstve pred niekoľkými vrstvami hydratantov z ľahších produktov na tekutej báze.

Ak som suchšia aj na povrchu, napr. vďaka retinoidom, pridám aj emolienty, o ktorých viem, že sú pre mňa vhodné a neupchajú mi póry, a keďže navyše riešim aj citlivosť, pleť mi ani nepodráždia.

Ale znova. Koža každého z nás má individuálne potreby, riaďte sa preto nimi, hľadajte a skúšajte, tú svoju kombináciu raz určite nájdete. :) 

 

ÚSPORNÝ KOZMETICKÝ REŽIM

Ak: 

  • máte normálnu, zdravú a neproblematickú pokožku bez špecifických potrieb

  • ste povedzme muž,

  • minimalistka,

  • prípadne nemáte na vzdelávanie sa o kozmetike čas a chuť,

  • alebo si nemôžete dovoliť mínať na ňu veľa peňazí,

  • alebo len neznášate tráviť v kúpeľni veľa času,

  • obťažuje vás ak máte mať v obehu príliš veľa produktov

  • a vlastne celková kozmetická starostlivosť pre vás predstavuje nutné zlo,

zaraďte takzvaný úsporný kozmetický režim.

Mal by pozostávať z dôkladného čistenia najmä večer, ráno vám stačí vlažná voda, základnej hydratácie a premastenia ak je potrebné, a ochrany pred slnkom.

Pokojne zahoďte všetký séra, vodičky, balzamy a fľaštičky a zaobstarajte si: 

  • jeden jemný čistiaci produkt (povedzme, že gel Toleriane od LRP, alebo neparfémovaný čistiaci Gel od Balea Sensitive),

  • ak ste žena a líčite sa, tak ak odličovací (napr. dvojfázový neparfémovaný olejový odličovač od Garnier),

  • jeden základný neparfémovaný krém/mlieko/gel, CeraVe PM / Hada Labo/ Neutrogena, formuláciu vyberajte podľa toho, čo vaša koža potrebuje a stačí jej

  • dve SPF, jedno denné mestské, kancelárske / a jedno aktívne k moru, na hory, či na aktivity v prírode, napr. LRP fluidy, LRP sprej na ochranu aj v priebehu dňa - edit 2018 - tento typ SPF neodporúčam, atď, atď. ak nájdete denný krém s SPF, ušetríte ešte jeden produkt ;)

Spôsob ako jednoducho ošetrovať pleť na tvári s minimom produktov rozoberám aj v tomto videu.  

Ak * máte normálnu, zdravú a neproblematickú pokožku bez špecifických potrieb * ste povedzme muž, * minimalistka, * prípadne nemáte na vzdelávanie sa o kozmetike čas a chuť, * alebo si nemôžete dovoliť mínať na ňu veľa peňazí, * alebo len neznášate tráviť v kúpeľni veľa času, * obťažuje vás ak máte mať v obehu príliš veľa produktov * a vlastne celková kozmetická starostlivosť pre vás predstavuje nutné zlo?

 

Ak tomu celému prídete na chuť, resp. začnete sa seriózne báť starnutia hehe, budete pravdepodobne chcieť na svojej koži okúsiť aj efekt aktívnych látok, si myslím ;) Potom môžete postupne začať pridávať:

Nikde ale nie je napísané, že musíte. Nič nemusíte, spokojne si zostarnite aj bez kozmetiky. Tí, čo vás majú radi, vás iste budú mať radi aj vráskavých ;)