Môj aestheplán

“….ráčte prijať toto,-vytiahol z vrecka okrúhly zlatý téglik a podal ho Margaréte so slovami: - Odložte si to, ľudia sa dívajú. Zíde sa vám, Margaréta Nikolajevna, za ten polrok ste od žiaľu dosť ostarli. – Margaréta sa zapálila, ale neodpovedala, a Azazelo pokračoval: - Dnes večer presne o pol desiatej sa ráčte vyzliecť donaha a natrieť si týmto krémom tvár i telo….

…napokon veľká ručička ukázala minútu pred pol desiatou. Margaréte sa hrozne rozbúchalo srdce, nevládala vziať téglik do ruky. Ovládla sa, otvorila ho a zazrela mastný žltkavý krém. Zdalo sa jej, že vonia bahnom a chaluhami. Končekom prsta si dala trochu krému na dlaň, pričom ešte tuhšie zavoňalo bahennými rastlinami a lesom, a dlaňou si roztierala krém po čele a lícach.

Krém sa ľahko vstrebával, Margaréta mala pocit, že sa hneď vyparuje. Keď sa po chvíli pozrela do zrkadla, téglik jej vypadol z ruky rovno na hodinky a sklo na nich prasklo. Zavrela oči, pozrela na seba ešte raz a nespútane sa rozosmiala.

Obrvy vytrhané pinzetou na tenučkú nitku zhustli a klenuli sa nad zelenkastými očami v čiernych oblúkoch. Tenká zvislá vráska pri koreni nosa, ktorá sa zjavila vtedy v októbri, keď sa stratil Majster, zmizla bez stopy. Zmizli aj žltkavé tiene pri sluchách a dve jemnučké stračie nôžky pri vonkajších kútikoch očí. Koža na lícach zrumenela, čelo bolo biele a čisté, ondulácia sa rozpustila.

Na tridsaťročnú Margarétu hľadela zo zrkadla dvadsať ročná krásavica s čiernymi, od prírody zvlnenými vlasmi, nezbedne sa chichotala a ukazovala biele zuby. Keď sa dochuti nasmiala, zhodila župan, hlboko načrela do jemného mastného krému a tuho si ponatierala celé telo…” 

Michail Bulgakov, Majster a Margaréta

 

Priznajte sa, kto z vás nezatúžil aspoň na okamih po takom krémiku! Ach, bolo by to krásne, keby to bola pravda a niečo také by skutočne existovalo.

Poznáte už benefity aktívnych látok ako sú retinoidy, vitamín C, či ostatných, viete aká dôležitá je exfoliácia a jemné, no dôkladné čistenie pleti, hydratácia, ochrana pred slnkom, kvalitná výživa, pravidelný spánok a pohyb, no predsa to všetko od istého času nemusí stačiť.

Ak majú zmeny na vašej tvári pôvodcu ukrytého hlbšie, než len v epidermis a dermis, budete potrebovať aj silnejšie zbrane.


VRSTVY KOŽE

Ľudská koža má tri vrstvy a každá z nich je za niečo zodpovedná.  

Epidermis 0,05-1,5mm

  • vrchná vrstva kože, tá časť, ktorú vidíme
  • na niektorých miestach je veľmi tenučká, napr. viečka, inde hrubšia, napr. chodidlá
  • je zodpovedná za tvorbu nových buniek, farbu pokožky, ochranu tela

Dermis 1,5-4mm

  • druhá vrstva kože, najhrubšia zo všetkých troch vrstiev, zodpovedná za ešte viac vecí
  • tvorbu potu, schopnosť vnímať dotyk a hmat, rast vlasov, tvorbu mazu, ktorého je niekedy príliš veľa inokedy zasa príliš málo, a tiež privádza do pokožky krv  

Podkožný tuk

  • najspodnejšia vrstva pokožky, s objemom podkožného tuku sú mnohí nespokojní
  • upína dermis na na svaly a kosti, pomáha cievam a nervovým bunkám, kontroluje teplotu tela a uskladňuje naše tukové zásoby, ktoré chránia svaly a kosti pred údermi a pádmi


KOZMETIKA A KOŽA

O tom, čo všetko dokážete ovplyvniť pomocou kozmetiky som už písala tu.

No pri najlepšej vôli i formulácii, a tiež pri používaní dermarollera napríklad, sa kozmetikou dostanete nanajvýš do prvých dvoch vrstiev kože. V domácich podmienkach sa neodporúča použiť ihly hlbšie než do jedného milimetra, všetko dlhšie patrí už do rúk lekárov. Pri mezoterapii sa s aplikáciou kyseliny hyalurónovej a iných koži prospešných látok lekár dostane o čosi hlbšie, na úroveň 2-4mm, odborná mezoterapia s kvalitnými prístrojmi poslednej generácie je teda rozhodne efektívna možnosť ako celkovo podporiť mladistvý vzhľad našej pokožky.

Čo však v prípade, ak náhle schudnete a chýba vám podkožný tuk? Veď priber, poviete si. No zdravo pribrať je presne také náročné ako zdravo schudnúť, ak aj nie náročnejšie. A to je presne i môj prípad. Iste, veci by možno vyriešilo tehotenstvo, no tak ako iné životné okolnosti, ani túto nemajú ženy len vo svojich rukách.


MOJA CESTA K ZRELOSTI

Vždy som bola dieťa s primeranou hmotnosťou, “tučnejšia” som bola akurát počas vysokej školy. Hormonálna nerovnováha, experimentovanie s antikoncepciou, prázdninový pobyt v USA a UK, nekvalitná výživa zložená prevažne z polotovarov, sladkostí a pochutín, nedostatok pohybu, to všetko celkom určite prispelo k mojim tukovým zásobám. Postupne aj k nám prenikali informácie o zdravom životnom štýle, ja som sa naučila lepšie variť, zdravšie jesť a viac som sa hýbala. A spolu s hmotnosťou, životnými okolnosťami a prežívaním emócií sa menila a stále mení i moja tvár. Každý deň.

FILOZOFIA ZMENY A JEJ PRIJATIA

Aký prístup k svojmu zreniu a zmenám, ktoré vidíte v zrkadle zvolíte vy je na vás.
Mňa oslovuje kombinácia vedy a prírody, kozmetiky a medicíny, akceptácie zmeny, ale zároveň snaha o zlepšenie. Nie nasilu, nie stoj čo stoj, nie neprimerane, nie nezdravo.
Ak cítím, že by som rada niečo zmenila a môžem, urobím to. Ak to však napriek mojej snahe nefunguje, alebo je to nad moje sily, učím sa to prijať a splynúť s tým. Nebojovať.  

Ak vás zaujímajú podrobnosti o mojom aesthe-pláne, viac sa dozviete z nasledujúceho videa. 

 

IMG_4896[1].JPG

A nezabudnite, krása nie je v dokonalosti...

 

AESTHE-PLÁN

 

Ak chcete sledovať ako sa bude moje zrenie ďalej vyvíjať, všetky informácie budem priebežne zverejňovať a nájdete ich tu na blogu a na youtube. A pokiaľ moja otvorenosť v tomto smere komukoľvek akokoľvek pomôže, potom má zmysel.

Dovtedy vám želám láskavý čas so sebou v prijatí každodennosti, nech je akákoľvek, a samozrejme, zdravú a krásnu pleť ♡