Instantná krása? Konečne!

Krásna, či krásny za 10 minút!.... Okamžité účinky!....Nádherná pleť vo fľaštičke!....

Dobre viete, že nič ma, pokiaľ ide o kozmetiku, neodrádza od jej kúpy viac, než vágne našľahané reklamné kecy. Aj preto mi viac imponujú značky, ktoré si na veľkohubosť nepotrpia, ich obaly nie sú ružové ani brmbolcové, ale často až medicínsky nudné.

O to viac sa teším, že vám môžem predstaviť novú superingredienciu. Zoznámte sa, toto je ALA, vaša nová najlepšia kamoška.

ja používam 30 ml ALA od The Ordinary za 6,80€ 

ja používam 30 ml ALA od The Ordinary za 6,80€ 

Čo to je  

Kyselina alfalipoová C8H14O2S2

Alpha lipoic acid, ALA alebo tiež kyselina tioktová je antioxidant. Športovci ho určite poznajú, pretože ho mnohí aj konzumujú v podobe doplnkov výživy. Na rozdiel od vitamínu C je ALA výnimočná v tom, že zostáva aktívna aj v oleji aj vo vode. Kulturisti ju bežne používajú na odstránenie tuku a podporu rastu čistej svalovej hmoty.

ALA sa prirodzene nachádza v mitochondriách našich buniek ako časť enzymatického systému, ktorý pomáha bunke s energiou. Je 400x silnejšia než kombinácia vitamínu C a E.

Čo robí

Vďaka tomu, že sa dokáže rozpustiť v oleji i vode, ľahko prenikne lipidovou vrstvou pokožky. Keďže ALA je niečo ako motorček pre naše bunky, má veľký význam pokiaľ ide o mechanizmus jej starnutia. Pri aplikácii na pokožku ju ALA rozjasňuje a upravuje jej textúru. To v bežnej reči znamená, že zjemňuje vzhľad pórov. Výsledky klinickej štúdie z roku 2003 potvrdzujú, že po 12 týždňoch používania krému obsahujúceho 5% ALA sa zlepšili všetky skúmané klinické charakteristiky vo vzťahu k fotostarnutiu pokožky tváre. Niektorí oponujú, že štúdie zatiaľ nie sú dostatočne objektívne, pretože za nimi stojí najmä uznávaný dermatológ Dr. Nicolas Perricone, ktorý predáva kozmetiku vlastnej značky a jeho výskumy. 

Ako sa používa 

ALA je extrémne citlivá na svetlo, preto sa odporúča používať ju len na noc. Pokiaľ máte výrobok s 5 % koncentráciou, neodporúča sa používať ho častejšie než 2-3x do týždňa, rozhodne to nie je látka na každodenné používanie.

Prečo by sa vám mohla páčiť

  • pomáha redukovať opuchy a vačky pod očami
  • upokojuje podráždenú a zapálenú pleť
  • zjemňuje vzhľad pórov
  • vyrovnáva tón pleti
  • zanecháva pokožku jemnú, hladkú a žiarivú a to takmer OKAMŽITE

Moja pleť na ALA reaguje výborne a skutočne okamžite! Až mi je ľúto, že v noci medzi ľudí takmer nechodievam! Ale nebojte sa, príjemný jas si pleť zachová aj ráno. 

po nanesení môžete mať trocha mastný pocit, no ALA je bez oleja aj silikónov, ja ju zbožňujem miešať so šípkovým olejom. a potom už len pozhasínam, pretože moja tvár prežiari celý byt 💡 

po nanesení môžete mať trocha mastný pocit, no ALA je bez oleja aj silikónov, ja ju zbožňujem miešať so šípkovým olejom. a potom už len pozhasínam, pretože moja tvár prežiari celý byt 💡 

A.LAB MULTIFUNKČNÉ BALZAMY 

Ak pre vás ALA nie je dostatočne mystická, možno vás zaujmú tri tajomné olejové balzamy ako z dielne alchymistu

zelená myrha, žlté zlato, modré kadidlo

zelená myrha, žlté zlato, modré kadidlo

Inšpirované darom Troch kráľov malému Ježiškovi, myrhou, zlatom a kadidlom, vyrobila česká značka A.LAB tri luxusné olejové balzamy. Ku mne sa z Prahy na testovanie dostali vďaka mojej skincare-sis Viky, ktorá sa na ich vzniku spolu s módnym návrhárom Mirom Sabom podieľala. 

Možete sa nimi odličovať, používať ich namiesto oleja ako záverečnú starostlivosť po vašich sérach, či krémoch, ako lokálnu luxusnú starostlivosť okolo očí, či na pery, pripadne nimi hýčkať krk a dekolt. 

ZLATO - SYMBOL KRÁĽOVSTVA NA ZEMI

Tento balzam vonia podľa môjho názoru najluxusnejšie zo všetkých. Jemne, mäko a zamatovo, sladko, po vanilke a marcipáne. Obsahuje opunciový a arganový olej, lakesis - živicu zo stromu Pistacia lentiscus, hematit a revinage, čo je rastlinný extrakt s podobnými vlastnosťami ako má retinol, avšak bez jeho vedľajších účinkov. 

Ak máte suchú pleť, môžete ho použiť aj cez deň pod makeup, mne sa zatiaľ najviac osvedčil večer okolo očí, na pery, krk, dekolt a ako luxusný zábal na ruky a nechty. 

MYRHA - SYMBOL ĽUDSTVA A ODDANOSTI KONAŤ DOBRO

Tento zelený balzam mi pripomína prírodu. Evokuje vo mne pokoj a harmóniu, používam ho počas svojich zenových chvíľok, spolu so šálkou ceremoniálneho matcha čaju. Vonia mi ako lesný mach, trávnato a dažďovo. Dávam si ho aj na pery, na drobné ranky a zápaly, fliačiky po vyrážkach, alebo práve prebiehajúce vyrážky. Veľmi dobre hojí. 

Okrem posvätného myrhového oleja obsahuje nílsku ľaliu, čalmurgový olej, ktorý sa v tradičnej čínskej medicíne používal na liečbu lepry, malachit a olej karanja z plodov indického buka. Posledný menovaný veľmi dobre pôsobí práve na spomínané akné a má prirodzene SPF 12. 

KADIDLO - SYMBOL BOŽSTVA A VÔLE K LÁSKE

Modrý balzam s vôňou chrámu. Ak si však vybavíte zatuchnutý kostol, kam vás sem tam vytiahla babka, nie nie...tento balzam vonia omamne a čisto. Trocha pepermintovo a gáfrovo, ale sviežo. Viem si predstaviť, že by sa mohol páčiť najmä mužom. 

Kľúčovou prísadou je samozrejme kráľ medzi olejmi, kadidlový olej, ale tiež proteáza, olivín, rebríčkový olej a rovnako ako pri zlatom balzame revinage. Možno ho použiť ako čistiaci balzam, ale tiež ako luxusnú starostlivosť, ktorá na pleti ostáva. Keď si ním pleť čistím ja, vždy si k nemu pridám ešte svoj vlastný čistiaci olej, aby po pridaní vody lepšie emulzifikoval. 

Všetky tri balzamy sú bez vody a konzervačných látok, obsahujú kyselinu hyalurónovú a moringový olej, ktorý je napríklad aj v mojom obľúbenom balzame od Emma Hardie.

V pleťovej starostlivosti predstavujú olejové balzamy skvelý a mierne dekadentný spôsob ako sa rozmaznať a užiť si popri niektorých, síce efektívnych, ale možno navonok nudných látkach trocha nefalšovanej kozmetickej roztopaše. Mňam!

* V prípade ak vás trápia kožné alergie, dermatitídy, alebo iné kožné starosti, ktorých liečba patrí najmä do rúk dermatológa, dajte si pri balzamoch s rôznymi druhmi esenciálnych olejov pozor. Odporúčam používať ich najmä na zdravú pleť, a pred nanesením na tvár ich najskôr na 48 hodín otestovať na predlaktí alebo za uchom. Pre istotu. 

Ak preferujete videá, o balzamoch i ALA hovorím napr. aj v tomto: 

Žělám vám krásnu a zdravú pleť