Aesthe-test: 10 krokov k ideálnej pleťovej rutine

Tiež na ceste k zdravej a krásnej pleti? Stále zakopávaš, potkýnaš sa, blúdiš v tmách a nevieš ako ďalej? Môžeš si pustiť No Name či Desmod, alebo si spraviť Aesthe-test! Je to na tebe ;) 

1. AKÁ JE PREDSTAVA O TVOJEJ RANNEJ/NOČNEJ RUTINE? 
*čo najmenej, ale čo najefektívnejších produktov?
*základné veci, som otvorená/ý pridať viac prípravkov, ak by boli pre moju pleť zásadné
*komplexná rutina so všetkým možným, čo existuje

2. CENOVÁ HLADINA
*úplne najlacnejšie, ale stále efektívne
*stred, ak je nejaký produkt účinný a pomohol by mi, priplatím
*luxusné, prvotriedne výrobky, cena nehrá rolu

3. LIEKY/HAK
Ak užívaš špecifické lieky alebo antikoncepciu, poraď sa o špecifických kozmetických ingredienciách so svojím dermatológom, alebo lekárnikom, a čítaj Aestheholic ;) 

4. TEHOTENSTVO/DOJČENIE
Ak plánuješ otehotnieť alebo ešte dojčíš, intenzívne preskribované formy retinoidov nie sú pre teba vhodné, rovnako ako ani kyseliny vo vysokých koncentráciách.
Bezpečné aktívne zložky pre tehotné a dojčiace sú: 5-10% kyselina mliečna, 10-20 % kyselina azelaová, 5-23% vitamín C, pamätaj, že je dôležité, či s aktívami začínaš, alebo je na ne už tvoja pleť zvyknutá, niacinamid a tiež nízke koncentrácie menej intenzívnych foriem vitamínu A v bežných drogérkových produktoch ako napr. retinyl palmitát sú v pohode. 

5. ALERGIE
na kovy, parabény, určité typy botanických zložiek, emulgátorov, farbív, najlepšie zistíš metódou pokus/omyl a čítaním zloženia kozmetiky

6. ZHODNOŤ SVOJU AKTUÁLNU RUTINU
Si s kozmetikou, ktorú používaš spokojná/ý, prináša ti výsledky, ktoré očakávaš, ak áno, čo sa ti na nej páči, čo nepáči, čoho by si sa vedel/a vzdať, čoho nie a prečo. Ak sa to, čo už máš rozhodneš do rutiny zakomponovať, dávaj pozor na kombinácie účinných látok. Retinoidy nekombinuj s kyselinami ani vitamínom C, a pozor aj na vitamín C v kombinácii s niacinamidom, u niektorých ľudí môže vyvolať sčervenanie kože, hoci apriori sa účinnosť oboch látok znižovať nemusí. Nezabúdaj na SPF.

7. POZNAJ SVOJU KOŹU, VZHĽAD A POCIT
Pokús sa popísať ako vyzerá ráno, počas dňa, večer, pri odličovaní, v saune, v zime, v lete, v klíme, v suchu a teple, cítiš pnutie? ľahko očervenieš? zle alebo dobre sa opaľuješ? tvoria sa ti pehy, pigmentové škvrny, pokožka je drsná, teplá, hladká, matná, lesklá? odpovede ti pomôžu vybrať si naozaj dobre. 

8. KOZMETICKÁ STAROSŤ ČÍSLO JEDEN
Urči si poradie toho, čo by si najviac chcel/a zmeniť:
Čistota a vzhľad pórov? 
Lesk pokožky? 
Pnutie, ťahanie, svrbenie, štípanie? 
Šupinky?
Vrásky? 
Strata jasu? 
Pigmentové škvrny? Nejednotný tón?
Podľa toho, čo ťa najviac štve pridávaj postupne aktívne látky/rotuj ich. 

9. KOZMETICKÉ PREFERENCIE
Potrpíš si na obaly, farby, vône, príbehy, bio-eko certifikáty alebo chceš kozmetiku, pri ktorej výrobe boli použité posledné vedecké výskumy a pracuje s aktívnymi látkami, nemusí voňať ani byť pôvabne zabalená? Všetko toto pri výbere zohľadni. Ak si kombinovaný typ, pri aktívnych sérach, exfoliátoroch a SPF sa nechaj viesť vedou, rozmaznať sa môžeš pri okluzívnych nočných krémoch, olejoch, maskách alebo odličovacích balzamoch.

10. KOMEDOGÉNNOSŤ
Má tvoja pleť tendenciu k tvorbe nečistôt a upchávaniu pórov? 
Podľa toho vyberaj prípravky, hoci máš suchú, či mastnú pleť. Ak napr. tvoja pleť produkuje dosť mazu, vhodnejšie pre teba budú ľahšie oleje s vyšším podielom kyseliny linolovej, ale opäť, kým nevyskúšaš, nezistíš :) 

Kozmetika nedokáže zázraky so všetkým. Ale veľa vecí pokiaľ ide o štruktúru a vzhľad kože ňou ovplyvniť môžeš. 

Čo kozmetika rieši: 

  • čistotu a vzhľad pórov
  • lesk/matnosť
  • drsnosť/suchosť
  • pigmentové škvrny/melazma
  • jemné linky z dehydratácie
  • začínajúce mimické vrásky
  • prevenciu pred hlbšími vráskami a úbytkom kolagénu
  • prevenciu pred slnečným poškodením kože 

Kedy už kozmetika nemá šancu:

  • úbytok kostnej hmoty a strata objemu v tvári vekom, stratou hmotnosti
  • veľmi hlboké vrásky spôsobené opakovaným namáhaním mimických svalov, úbytkom kolagénu a rokmi zanedbávania kozmetickej starostlivosti

 

Ako vidíte, stále je toho, s čím si kozmetika dokáže poradiť, veľmi veľa. A najlepšie funguje, keď sa používa ako PREVENCIA. Tak do toho!

♡ Majte krásnu a zdravú pleť ♡
ZZ.