5 kozmetických ingrediencií, ktoré by ste mali poznať. A používať

Priebežne vás informujem o tom, ktoré ingrediencie sú pre našu pleť dobré, to znamená, že pre ňu aj reálne niečo robia, a že je tomu tak potvrdzujú mnohé vedecké štúdie. Práve z takých by už po 25-ke mala pozostávať aj naša pleťová starostlivosť. Presne tak ako pri strave dosiahneme najlepšie výsledky pokiaľ je pestrá, aj náš kozmetický šatník by mal byť vyskladaný z kúskov, ktoré majú pre nás osobne tie najlepšie benefity. O mnohých účinných látkach v kozmetike som už na AestheBlogu písala, toto bude stručná aktualizácia.

foto: ceramid R

foto: ceramid R

CERAMIDY

Pokiaľ ide zdravie kože, zohrávajú kľúčovú úlohu. Naša pokožka je totiž z 50% tvorená práve ceramidmi, z 25% cholesterolom, zvyšných 15% pozostáva z mastných kyselín.  Predstavte si ceramidy ako časť akéhosi “lepidielka”, ktoré drží naše pleťové bunky pohromade. Najmä suchá a poškodená pleť má často problém s nižšou úrovňou ceramidov v koži, a je tak náchylnejšia na poškodenie z prostredia. Keď sa narodí bábätko, je obalené vrstvičkou nazývajúcou sa Vernix Caseosa. Voskovitá, syr pripomínajúca hmota, ktorá do veľkej miery pozostáva práve z ceramidov. Chráni novonarodenú pokožku bábätka a ceramidy majú schopnosť ochrániť aj tú vašu. Ako? Pomáhajú v pokožke udržať si vlhkosť a tvoria akúsi bariéru, ktorá zabráni prieniku rôznych mikroorganizmov. Najlepšie fungujú v synergii. Je vedecky dokázané, že najmä ceramid 1 a ceramid 3 aplikované na kožu spoločne po dobu minimálne 4 týždňov, dokážu zvýšiť vlhkosť v pokožke. Ak budú teda na popredných priečkach v zložení vášho krému, berte ho! Len dávajte pozor, nie všetky ich majú v správnom pomere. 

foto: niacinamid

NIACINAMID

Takzvaný vitamín B3, hovorí sa mu aj vitamín PP. Nájdeme ho v jedle, napríklad v každej zelenine, mäse, slanine, no najmä v pečeni, orechoch, ale aj v káve a čaji. Pre našu kožu má zásadný význam, a ak ho bude obsahovať vaše tonikum, pleťová voda, esencia, sérum alebo krémy, urobíte jej veeeľkú láskavosť. Pretože ju obnovuje, a má mnohonásobné účinky pokiaľ ide o zmiernenie jej starnutia. A teraz len niekoľko z jeho dychvyrážajúcich a zároveň vedecky potvrdených benefitov: dokáže viditeľne zlepšiť vzhľad zväčšených pórov, zjednotiť nerovnomerný odtieň vašej pleti, dosahujú s ním úžasné výsledky ľudia, ktorých trápi akné, aplikovaný na kožu pomáha vyhladzovať jemné linky a vrásky a pozor! práve niacinamid zvyšuje produkciu vyššie zmieňovaných ceramidov. Nie, ešte sme neskončili, lebo niacinamid pomáha napríklad aj regulovať nadmernú produkciu séba v pleti, kožu chráni pred voľnými radikálmi a teplom…skrátka, naučte sa ho milovať a hľadať aj vo svojej kozmetike. Pozor, nekombinovať súčasne s vitamínom C. Ideálne použiť prípravky s niacínamidom večer, a vitamín C ráno. Viac o mixovaní jednotlivých účinných látok aj o tom, ako dlho čakať po ich nanesení, či o dôležitosti pH inokedy. Jo, jo, kozmetika, tak ako veľa vecí v živote, je komplikovaná záležitosť :)  

foto: pozitívne benefity fermentácie môžete skúsiť na vlastnej tvári aj v BIO verzii..napríklad droždie vám pomôže zistiť, či vám fermentácia na pleť vyhovuje, alebo nie..pridajte med/mlieko/olej a uvidíte..pozor, ak ste senzitívni, urobte si najprv…

foto: pozitívne benefity fermentácie môžete skúsiť na vlastnej tvári aj v BIO verzii..napríklad droždie vám pomôže zistiť, či vám fermentácia na pleť vyhovuje, alebo nie..pridajte med/mlieko/olej a uvidíte..pozor, ak ste senzitívni, urobte si najprv test na predlaktí, mne robí droždie dobre

FERMENTOVANÉ RASTLINNÉ ZLOŽKY, PROBIOTIKÁ, HUBY

Možno som sa o nich už zmienila, keď som písala o svojej láske ku všetkému kórejskému, japonskému, skrátka ázijskému. Fermentované jedlo je zdravé pre vaše telo zvnútra, fermentované kozmetické zložky zas náramne pre vašu pleť. Používajú ich do svojich sér mnohé kozmetické firmy, obsahuje ho aj známe sérum od Estee Lauder, alebo esencia SK II. Fermentácia je vlastne prírodný proces kvasenia, ktorý, pokiaľ ide o potraviny, v nich zanecháva všetky hodnotné živiny. Vaša pokožka bude ochkať blahom, samozrejme za predpokladu, že nie ste na špecifické veci alergickí, pretože fermentované rastlinné zložky sú pre ňu ako zdravé probiotiká. Najčastejšie sa v kozmetike fermentuje ovocie, rôzne rastliny, bylinky a kvasnice. Proces fermentácie v nich vlastne isté molekuly akoby rozbije na menšie, a tie potom pokožka jednoduchšie vstrebe. Najjednoduchším príkladom fermentovanej potraviny, ktorá je zároveň extrémne vhodná aj pre kožu a ja sa ňou obhadzujem konštantne, je J O G U R T. Vedci sú však takí machri, že takéto a podobné baktérie, ktoré nájdeme rovnako tak v kefíri alebo kimchi, dokážu izolovať a pridať aj do kozmetiky. Fermentácia je mimoriadne "in" najmä v ázijských produktoch, a keďže je to dlhý proces, prípravky, ktoré takéto zložky obsahujú nie sú práve najlacnejšie, viď SK-II esencia s fermentovanou piterou za sviežich stopäťdesiat eur. A aké sú ich benefity? Sú zvlášť vhodné pre citlivú a suchú pleť, ale pomáhajú aj zlepšiť kožnú bariéru pacientom s akné, pretože redukujú zápal. Taktiež, a to je zrejme jeden z ich najprínosnejších benefitov, pomáhajú obnoviť prirodzene kyslé pH kože, vďaka tomu zmierniť oxidatívny stres a foto starnutie, výborné výsledky sa s nimi dosahujú aj v starostlivosti o vlasy. Ich prínos pre zdravie našej kože vedci naďalej skúmajú, no mnohí dermatológovia fermentovaným kozmetickým zložkám už teraz predpovedajú veľkú budúcnosť práve pokiaľ ide o liečbu akné. 

KYSELINA AZELAOVÁ

Nie je to ani BHA a ani AHA, ale má tak trochu vlastnosti oboch. Ak vás netrápi rosacea asi ste o nej pravdepodobne nikdy nepočuli. Nie je možné ju len tak kúpiť v obchodoch, aj keď niektoré značky už vyrábajú prípravky s ňou, no koncentrovanejšie krémy s kyselinou azelaovou sú stále iba na lekársky predpis. U nás ju v 20% koncentrácii na 30 gramov krému obsahuje napr. liečivo s názvom Skinoren. Tak ako funguje pre pacientov s rosaceou, pozitívne účinky vnímajú aj pacienti s akné. Kyselina azelaová pomáha totiž regulovať tvorbu kožných buniek, tie sa potom na seba tak nevrstvia a neupchávajú pleťovým nešťastníkom póry. Okrem toho je fantastická na pozápalové hyperpigmentácie, teda vám pomôže ak vás trápia škvrny po akné a čuduj sa svete, má výborné účinky aj proti starnutiu kože. Niektorí dermatológovia tvrdia, že je kyselina azelaová dokonca väčší frajer než retinoidy. Možno aj preto, že je účinná zároveň proti pigmentovým škvrnám a nezvyšuje citlivosť pleti na slnečné žiarenie tak ako retinoidy. Veľkou výhodou tiež je, že je možné používať ju aj počas tehotenstva. Ak naďabíte na produkty, ktoré ju obsahujú a trápia vás vyššie spomenuté pleťové neduhy, určite neváhajte.

foto: tetrapeptid 

foto: tetrapeptid 

PEPTIDY

Sú to vlastne reťazce aminokyselín, ktoré vytvárajú v našej koži proteíny. Keď vytvoria dlhý reťazec, stanú sa z nich bielkoviny. Ale keď vytvoria krátky, dokážu penetrovať hlbšie do pokožky a vysielať tam signály. Skrátka, peptidy sú ako také pleťové telefonistky, ktoré našim bunkám pod povrchom tých už dávno odumretých dajú signál ako správne fungovať. Proteín, ktorý máme prirodzene v koži je aj kolagén. Peptidy k nemu dokážu vyslať informáciu o tom, aby začal produkovať nový. A to je strašne super. Peptidov je niekoľko druhov, no asi najznámejší je Matryxil a už aj jeho novšie verzie Matrixyl 3000 a Matrixyl Synthe 6. Po ňom nasledujú peptidy medi a medzi najinovatívnejšie patria tzv. neuropeptidy, pri ktorých sa udáva, že dokážu jemne uvoľniť tvárové svalstvo a vďaka tomu redukovať vzhľad vrások a jemných liniek. Pripisujú im teda podobné vlastnosti ako botoxu. Suma sumárum, peptidy sú super a v podobe účinných sér by nemali chýbať v kozmetickom šatníku žiadnej zrelej dámy. Alebo pána. Však čo.

 

Poznáte vyššie spomínané látky a používate kozmetiku, ktorá ich obsahuje? Ja áno. Ak sa chcete poradiť alebo máte záujem o Aesthe-Recept, teda kozmetickú rutinu na mieru, prípadne Aesthe-Beauty Box napíšte mi na aestheholic@gmail.com.