Mykotické akné | Ako ho odhaliť, čomu sa vyhnúť, čo zaberá

Pokiaľ ide o nepríjemnosti, sotva nájdeme niečo nepríjemnejšie na výslovnosť i osobnú skúsenosť než je....pleseň. Pleseň je veľmi vydarené slovo, pretože vo svojej nepeknosti dokonalo vystihuje to, čo pomenúva. Pleseň môže byť samozrejme aj dobrá vec, na takom syre alebo v podobe Penicillium notatum, ktorá napríklad stála za vznikom penicilínu. V tomto článku ale bude reč práve o tej hnusnej a nepríjemnej verzii, ktorá nám strpčuje život v našej koži. 


Dozviete sa z neho

  • Čo je mykotické akné a ako vzniká

  • Aký je rozdiel medzi akné vulgaris a hubovitým, plesňovým, či neutrálnejšie povedané mykotickým akné

  • Čomu sa pri mykotickom akné vyhnúť

  • Čo naopak zaberá 



KOŽNÝ MIKROBIÓM A PLESŇOVÉ AKNÉ 


Nie je akné ako akné. Príčin jeho vzniku je viacero. Aj z môjho blogu už viete, že existuje napríklad akné

  • zápalového

  • bakteriálneho – spôsobuje ho premnoženie baktérií Propionibacterium acnes (P. acnes)

  • hormonálneho – enzým 5-alfareduktáza v mazových žľazách a vlasových folikuloch

  • a áno aj mykotického pôvodu 

kto by si už len chcel pestovať huby na tvári…

kto by si už len chcel pestovať huby na tvári…


Malassezia folliculitis , tak sa odborne volá mykotické akné, spôsobuje premnoženie huby s názvom Malassezia furfur alebo Pityrosporum ovale. Je to drobný typ plesničky, rod huby, ktorá je obyčajne bežnou súčasťou nášho kožného mikrobiómu. 

Tak ako máme mikroflóru v čreve, máme aj tzv. kožný mikrobióm. Je to súbor zdravých a prospešných baktérií a kvasiniek, ktoré si radostne na našej koži nažívajú a môže ich byť až 500 druhov. Za normálnych okolností vládne medzi nimi harmónia. Len čo sa však niečo vymkne spod kontroly a ich symbiózu naruší, vznikajú rôzne druhy kožných chorôb, napríklad aj seborea alebo aj mykotické akné. Ak sa premnoží konkrétne Malassezia a v našich póroch spolu so zvyškami odumretej kože a mazom spôsobí zápal, na svete je mykotické akné. Ak ste ešte nevideli ako vyzerá, kliknite si na google galériu obrázkov. Mykotické akné môže vzniknúť aj ako následok užívania antibiotickej alebo imunosupresívnej liečby.



PREJAVY 


Jedným z hlavným faktorov, ktorý vám môže pomôcť určiť, že máte práve akné mykotického pôvodu je s v r b e n i e

Počas spolupráce s klientami som už mala niekoľko takých, ktorí sa sťažovali na to, že ich zvlášť po odlíčení a čistení koža svrbí, a majú potrebu si ju vydrhnúť uterákom, aby sa tohto nepríjemného pocitu zbavili. To je presne ono. Aj „klasické“ bakteriálne akné môže svrbieť, a aj svrbí (mňa svrbelo), ale mykotické akné skrátka svrbí viac a inak. 

Z každej kozmetiky sa vyhádžete, máte akné aj na chrbte, a vaše akné skrátka nie a nie odísť ani po použití napr. benzyl peroxidu alebo BHA, kyseliny salicylovej? Aj k o z m e t i c k á n e z n á š a n l i v o s ť môže byť ďalším z príznakov. 

Bežné akné má rôzne formy. Čierne bodky, uzavreté, otvorené komedóny, papuly, pustuly, cysty, noduly. Naopak mykotické akné zvykne vyzerať ako súvislý koberec drobných červených pupencov, ktoré pokrývajú väčšie plochy, napr. čelo, líca, dekolt, chrbát, ramená. Niekedy majú podobu drobných vyrážok s bielymi hlavičkami, ktoré nemiznú, niektoré nikdy „nedozrejú“, teda sa nesformujú do podoby vyrážky, ktorú je možné vytlačiť. 

Pardón, upozorňovala som, že to nebude práve chutná téma... 


ČOMU SA VYHNÚŤ 


Predstavte si prostredie, v ktorom sa darí hubám a plesniam. Tma, vlhosť, teplo a niečo, čo pleseň kŕmi. Veľmi zjednodušene sú práve toto faktory, ktoré môžeme aplikovať aj na zhoršenie mykotického akné. 

Ak nadobudnete podozrenie, že máte práve túto formu akné, rozhodne si vo svojej kozmetike dávajte pozor na oleje, napríklad kokosový a mastné kyseliny ako lauric, palmitic, stearic, oleic a linoleic acid, ďalej estery, cukry, cholesterol, ceramidy, glycerín a skvalén, či fermentované zložky ako galactomyces alebo sacharomyces, či biely parafín. 

Rovnako vám neodporúčam ani aplikovať si na tvár čokoľvek, čo by na nej mohlo ďalej kvasiť a kŕmiť vašu Malasseziu, teda fermentované mliečne výrobky ako jogurt, či priamo droždie. 

Ak sa napríklad po cvičení spotíte, nezostávajte dlho v prepotenom oblečení. Situáciu môže zhoršiť aj užívanie antibiotík, no a niektorí ľudia majú skrátka genetickú predispozíciu na premnoženie kvasiniek, a podľa svetových dermatológov, svoju úlohu zohrávajú aj autoimunitné ochorenia ako diabetes alebo HIV.

IMG_9626.JPG

ČO FUNGUJE


To, čo zaručene funguje majú ako vždy k dispozícii práve dermatológovia, pretože to, čo vo chvíli keď zápasíte s mykotickým akné potrebujete sú liečivá, a nie kozmetika. Dermatológ vám môže predpísať antimykotiká vo forme tabletiek aj krémov alebo roztokov na vonkajšie použitie. 

Medzi odporúčané látky, ktoré zaberajú a môžete ich hľadať aj vo vašej kozmetike ako doplnok   k dermatologickej liečbe patria: 

  • ketokonazol

  • klotrimazol

  • flukonazol (predpisuje sa aj pri vaginálnej kvasinkovej infekcii) 

  • pyrritión zinku

  • sulfid selénu

  • síra


Dôležité pri tomto type akné je nechať tieto látky na koži pôsobiť a umožniť im tak fungovať. Keď som mala na viečku seboroický fľak ja, ako prvú pomoc, kým som sa dostala k svojmu dermatológovi som si v lekárni kúpila šampón Nizoral. 

Obsahuje totiž 2% ketokonazolu. Či už v prípade lupín alebo mykotického akné, šampón treba na postihnuté miesto naniesť a nechať pôsobiť 3-5 minút, až potom opláchnuť a kožu ďalej ošetriť. 



KOZMETIKA PRI MYKOTICKOM AKNÉ


Kupovať si kozmetiku pre kožu, ktorá má predispozície práve na vznik mykotického akné môže byť fuška. Ako som už napísala, nemalo by v nej byť nič, čo našej koži vytvorí ideálne podmienky na množenie kvasiniek a plesní. Ako si teda neprikrmovať Malasseziu a zároveň udržať hydratáciu? 


Urea 

Urea je úžasná ingrediencia, ktorá je bezpečná aj pri mykotickom akné. Všetko o nej si už prečítate tu

Kyselina azelaová

Toto je ďalšia z mojich milovaných ingrediencií, písala som o nej tiež veľakrát, a je úžasná aj pokiaľ ide o kvasinkové akné. 20% vám predpíše dermatológ, 10% predáva napr. The Ordinary alebo Paula´s Choice. 

BHA

BHA kyseliny sú protizápalové, antibakteriálne a keratolytické, teda pomáhajú odstraňovať odumreté kožné bunky. 

Zelený čaj, propolis, med

Pôsobia upokojujúco, zmierňujú zápal. 


TIPY NA KONKRÉTNE PRODUKTY S NÍZKYM ALEBO LEN MIERNYM RIZIKOM  


Nájsť kompletne bezpečné produkty pre mykotické akné je veľmi náročné, pretože všade je niečo, čo potenciálne takej koži môže škodiť. Je to ale, ako to už väčšinou býva, individuálne a niektoré látky, ak sú v prípravku v malom množstve, napr. glycerín, nemusia niektorým spôsobovať ťažkosti. Preto pozorne študujte zloženie. Pomôcť vám môžu napríklad portály ako je https://sezia.co/ alebo https://folliculitisscout.com/ kde si môžete vašu kozmetiku overiť, aj tak sa ale zrejme nevyhnete najmä testovaniu na sebe.  


Čistenie 

Bioderma Sensibio micelárka, Neutrogena Ultra Gentle Hydrating Cleanser, Sebamed antibakteriálna čistiaca pena, Upokojujúci šampón s 5% ureou, La Roche Posay Effaclar Cleansing gel, Eucerin DermatoClean refreshing cleansing gel, CeraVe Renewing SA Cleanser, Purito Defense Barrier pH Cleanser, Etude House Cica Balance 5.5 Gel Cleanser 


Exfolianty a Aktívne látky 

Tretinoín, Paula´s Choice 8% AHA gel, Stridex BHA exfoliačné tampóny, Paula´s Choice 2% BHA, COSRx BHA blackhead power liquid, Silk Naturals 2% BHA Toner, TO ALA, TO etylované Céčko 15%, TO C + Arbutín, TO Pycnogenol, TO Resveratrol, Biologique Recherche P50


Hydratanty, Emolienty a Okluzíva 

COSRx Advanced snail mucin 96 power essence, Cosrx Propolis Light Ampoule, Hada Labo Gokujyun Premium Lotion, Hada Labo Hyaluronic Acid Lotion, Innisfree Green Tea Balancing Skin, Aloe Propolis Soothing Gel, Benton Aloe BHA toner (nie je tak úplne exfoliant), čistý skvalán, CeraVe krém, Hada Labo skin plumping gel cream, Skinfood Royal Honey Propolis Essence, La Roche Posay Toleriane Fluid, Sebamed Clear Face Gel, Sebamed 5% Urea cream, LRP Toleriane Sensitive, Kiehl´s Calendula Serum Infused Water cream


SPF-ká 

Nivea sun protect super water gel SPF 50, LRP Anthelios Shaka fluid SPF 50, Shiseido Senka Aging Care UV Sunscreen SPF 50, LRP Anthelios Anti-imperfections cream gel SPF 50, Anthelios Ultra krém bez parfumu SPF 50 komfortný, Biore UV Perfect Face Milk SPF 50, Biore UV Perfect bright Milk SPF 50, Shiseido Senka SPF 50, Uriage Hyseac Fluide SPF50+   


ZÁVER


Ak sa vám teda vaše vyrážky dlhodobo nedarí odstrániť ničím z lekárne ani z drogérie a nezaberajú vám na ne ani konvenčné látky, bežne používané na liečbu akné, či zmena stravy alebo životného štýlu, potom je možné, že to vaše akné je práve mykotického pôvodu. Tak ako vždy, aj pri tomto type kožného problému by ste mali vyhľadať lekára. Skúsený dermatológ vás vyšetrí a prezrie a až tak stanoví diagnózu a následne primeranú liečbu. Ak k nemu pôjdete už informovaní a poučení o tom, čo to mykotické akné vlastne je, a na čo si pri výbere kozmetiky v takom prípade dať pozor, rozhodne vám to nemôže uškodiť. 

© Zuzana Závodská