Urea, kráľovská ingrediencia

Močovina? Vážne? Možno vraštíte obočia a ústa sa vám krivia opovrhnutím. Ale áno, urea je pani ingrediencia, a z času na čas, alebo v niektorých situáciách sa oplatí po nej siahnuť. O tom, v čom je taká výnimočná, bude tento článok.


KRAJINA KOŽE

Kde bolo, tam bolo, žil raz človek a jeho koža. Tak ako v prírode, ani v živote človeka nebolo nič ideálne, a tak ako príroda, aj telo človeka zavše pripomínalo rôzne výškové pásma. Zvyknem hovorievať, že moja tvár a vlasy sú močiare, mokrade a bažiny, telo predstavuje pomerne úrodné nížiny, zatiaľčo ruky a chodidlá spadajú do nehostinnej kosodreviny či podsnežného pásma. Ak preferujete praktickejší jazyk, pleť na mojej tvári má skrátka tendenciu sa mastiť, no ruky a chodidlá mám vždy suché.

V lete a pri mori je to o čosi lepšie, v zime mám však namiesto dlaní a chodidiel suché raždie. Sem tam sa však aj v mojom pásme tváre objaví zaujímavý jav. Pod vplyvom exfoliácie, skúšania a striedania veľkého množstva kozmetiky a experimentovania s aktívnymi látkami, mám niekedy suchú kožu aj na tvári. Keďže mi na suché ruky a nohy veľmi zaberajú krémy s ureou, rozhodla som sa zadovážiť si nejaké prípravky s touto ingredienciou aj na tvár. Ach ako dobre som urobila! Urea je totiž kráľovnou najmä preto, že dokáže neúrodné a nehostinné premieňať na živorodé a krásne.


ČO TO JE 

IMG_1223[1].JPG

Močovina alebo urea je organická zlúčenina uhlíka, kyslíka, dusíka a vodíka. Ide vlastne o vedľajší, konečný produkt odbúravania bielkovín u cicavcov. Keď teda telo štiepi proteíny, vzniká pri tom močovina.

Primárne ju naše telo vylučuje v pote a moči, áno, odtiaľ aj stará známa urinoterapia, o ktorej ste už určite počuli. V časoch môjho najhoršieho akné som ju vyskúšala tiež a nehanbím sa za to. Experimenty sú predsa súčasťou učenia :)  Samozrejme len lokálne, nikdy v živote by som moč nevypila, a ani vy to prosím nerobte! To, že pitie moču má pozitívne účinky na ľudské zdravie je mýtus. Neverte teda nijakej forme urinoterapie! Ďakujem.

V archívoch by ste iste našli aj rôzne recepty z kráľovských dvorov, kde sa kňažné a šľachtičné kúpavali v moči bábätiek, aby mali jemnejšiu pokožku. Vtedy však ešte nevedeli, že urey sa v moči nachádza len nepatrné množstvo, zato je tam požehnane baktérií a iných hovadín, ktoré naozaj neurobia s vašou kožou nič dobré.

Ak si z času na čas prepytujem nacikáte v sprche alebo vani na nohy, nič zlé sa nestane, no aby ste odchytávali svoj ranný moč do rozprašovača a používali ho namiesto kvetinovej hmly...eeww...bléé..to naozaj nie! Navyše dnes to už skutočne nie je nutné, močovina sa pre kozmetický priemysel dávno vyrába synteticky.

 

UREA V DERMATOLÓGII

Urea je veľmi „stará“ dermatologická ingrediencia, na ktorú možno už mnohí aj zabudli, alebo ju zatienili iné, ako napríklad tretinoín, no jej význam a prínos v dermatológii sú nezastupiteľné. Popri retinoidoch, kyseline salicylovej či kortikoidoch ide o jednu z najužitočnejších látok pri ličbe rôznych dermatitíd, vrátane atopickej. Veľmi pochvalne sa o nej vyjadril aj dr. Kligman, objaviteľ tretinoínu, a to už pred sedemdesiatimi rokmi!

 

A prečo je taká skvelá?

 

Urea má fantastické hydratačnéke-ra-to-ly-tic-ké vlastnosti zároveň. Je to teda pre kožu zvláčňujúci balzam a veľmi jemný exfoliant v jednom. Aj preto prípravky s ňou nájdete v mojich odporúčaniach na produkty v Kozmetickej rutine na mieru pre suchú pleť. Je to telu vlastná látka, keďže ju samo produkuje, a teda presne takú istú, len vyrobenú synteticky dokáže aj veľmi dobre využiť. Okrem toho urea:  

  • zmierňuje svrbenie

  • hydratuje

  • zjemňuje a zvláčňuje suchú, šupinatú a drsnú pokožku

  • upokojuje podráždenie  

  • zmäkčuje

Vyššie koncentrácie urey reparujú poškodenú kožu a zabraňujú strate vlhkosti.  

Urea je tiež súčasťou tazvaného NMF (Natural Moisturizing Factor) prirodzeného hydratačného faktora našej kože. Ten zo 40% tvoria aminokyseliny, 12% Sodium PCA, 9% glycerol a 8,5% urea, okrem iných látok.

 

Ako funguje?

Vonkajšiu vrstvu pokožky, stratum corneum tvoria korneocyty.

Korneocyty sú niečo ako medzibunkový cement, malta, tmel alebo spojivo, ktoré je veľmi odolné vonkajším látkam. Aj preto už vieme, že len tak hocičo nám pokožkou práve vďaka jej ochrannej bariére neprenikne.

Vo vnútri korneocytov je už spomínaný NMF – tzv. prirodzene hydratačný faktor. NMF je vlastne zmes látok, ktoré regulujú úroveň vlhkosti na povrchu kože tým, že viažu molekuly vody.

Urea je prirodzená súčasť tohto NMF a vekom jej hladina v pokožke klesá.

Keď si teda na kožu natrieme emolienty a okluzanty, teda napr. oleje, maslá a vosky alebo vazelínu, okamžite síce zmäkčíme jej povrch a zabránime, aby sa vlhkosť z pokožky odparovala (TEWL), schopnosť kože samostatne tvoriť a udržať si vodu to však vôbec neovplyvní. Aj preto vám stále hovorím, že len oleje a vosky sú pre naozaj suchú a dehydrovanú kožu málo. Na to, aby sme pokožku skutočne hydratovali, potrebujeme aj humektanty, teda zvlhčovače, a jedným z nich je práve urea.

 

UREA A (SKUTOČNE) SUCHÁ KOŽA

Výskumy ukázali, že suchej pokožke chýba aj olej aj voda a je tu taktiež spojitosť medzi veľmi vážnymi prejavmi suchej kože, ichtyózou, psoriázou a ekzémom. Ľudia s takouto pokožkou mali zníženú hladinu urey v stratum corneum. Koncentrácia urey v zdravej koži je 28 mikrogramov na centimeter štvorcový. Pri suchej pokožke sa toto množstvo zníži o polovicu a až o 85% pri koži postihnutej atopickým ekzémom. 

Prečo teda milovať a zaradiť ureu do života?  

♡ koža ju prirodzene sama tvorí

♡ reguluje úroveň vlhkosti v našej pokožke

♡ je súčasťou NMF

♡ je hygroskopická - čo znamená, že je schopná pohlcovať vlhkosť zo vzduchu a udržať ju v koži ( podobne ako kyselina hyalurónová, glycerín a iné humektanty)

♡ funguje proti svrbeniu, pnutiu, ťahaniu a olupovaniu kože

♡ má antimikrobiálne a mierne anestetické vlastnosti

♡ je jemne keratolytická – tzn. že veľmi jemne láme väzby medzi už odumretými bunkami a dovolí im uvoľňovať sa a vyhladzovať pokožku

 

Pre koho je vhodná  

  • ľudí so suchou a dehydrovanou kožou

  • tých, ktorých trápia mílie a drobné nedokonalosti, ale zároveň pocity pnutia a suchosti

  • ľudí, ktorí majú na tele prejavy folikulárnej keratózy, t.j. keratosis pilaris, hovorí sa jej tiež tzv. kuracia koža a ide o malé tvrdé alebo drsné biele alebo červené hrbolčeky, môže sa vyskytovať u niekoho na ramenách, na zadku, stehnách alebo na chrbte

  • tých, ktorým nevyhovuje chemická exfoliácia AHA a BHA kyselinami, ale chceli by žiarivú, šťavnatú a vláčnu pokožku


PODUKTY S UREOU

Všeobecne sa na tvár odporúča používať krémy a mlieka s ureou v 2-5% koncentrácii, na telo, ruky a chodidlá aj vyššou. Po natretí na pleť s narušenou ochrannou funkciou  môžete v začiatkoch cítiť jemné pálenie, záleží od stupňa iritácie pokožky. Je ale zistené, že používatelia trocha diskomfortu na začiatku radi znesú, pretože prípravky s ureou im prinášajú okamžitú úľavu a upokojenie.

Hada Labo Premium Lotion

Premium verzia HB obsahuje hydroxyethyl urea, v INCI liste sa tiež zvykne uvádzať ako hydrovance. Je to veľmi účinný humektant a bezpečná kozmetická ingrediencia.

Hada Labo Plumping gel Cream

Neparfumovaný, s kyselinou hyalurónovu aj ureou, ceramidmi, skvalánom aj alfa glukánom, tento som osobne zatiaľ nikdy nemala, ale je to šampión medzi krémami, a keď miniem svojich tristotisíc, ktoré mám aktuálne v obehu, určite raz príde rad aj naňho. Úžasná, cenovo dostupná možnosť pre každého, aj pre mastnopleťových, ktorých niektoré ingrediencie dráždia, alebo im upchávajú póry. 

Eucerin Hyal-Urea / Eucerin Hyaluron Filler Urea

IMG_1221[1].JPG

Toto vyzerá byť skvelý krém a mrzia ma len dve veci. Že je na 50ml krém veľmi drahý, 30€!!!, a že z neho v lekárňach nie sú dostupné vzorky. Je ale neparfumovaný a ak máte citlivú a suchú kožu zároveň, garantujem vám, že sa vám bude páčiť. Na 1000%. Aj keď majú tieto krémy mierne odlišné obaly, zloženie je totožné, napriek tomu jeden predáva Benu lekáreň za cca 26,90€ a druhý za 29,90€. Ak ho budete chcieť, pokojne vezmite ten lacnejší, je to to isté.

Sebamed Relief Face Cream 5%

Vynikajúca drogérková náhrada Eucerinu, v 5% koncentrácii. Obsahuje dokonca Asiaticoside, Asiatic Acid a Madecassic Acid!!! Tri zložky úžasnej rastlinky Centella Asiatica, ktorú som už niekoľkokrát ospievala a býva zložkou väčšiny Cica krémov. Jediná chyba, parfumácia a balenie v tégliku. Keď ale uvážime, že urea je zároveň silne antimikrobiálna, až tak to neprekáža. Inak je tento krém veľmi príjemný a prináša okamžitú úľavu. Hneď na druhý deň po natretí bola moja suchá olupujúca sa koža zjemnená a pocity pnutia okamžite ustúpili. Pri nanášaní cítim v kréme akoby drobné kryštáliky, je to zrejme otázka formulácie a výrobca pri výrobe krému použil ureu v práškovej forme. Existuje aj tekutá. Ak môj článok číta nejaký chemik a chcel by k tomu niečo dodať, do toho. :) Sebamed predáva DM-ka za cca 10€.

Sebamed Lotion 5%

Toto mlieko má 400ml, je s pumpičkou a je neparfumované. HURÁÁÁ!!! Takže ak máte niekde na tele problémy s tzv. kuracou kožou, mohlo by veľmi dobre fungovať. Kúpite ho v DM-ke za približne 12€.

Balea denný krém s 5 % ureou SPF 15

Naozaj cenovo dostupná možnosť na deň pre všetkých suchopleťovcov, ktorí by chceli na svojom dennom kréme trocha ušetriť. Táto denná verzia je bohužiaľ tiež parfumovaná, a aj tá nočná, jediný neparfumovaný z trojice Balea - urea kombinácie pre pleť tváre je verzia očného krému. Takže ak hľadáte cenovo dostupný očný krém na suchú pokožku okolo očí, určite ho skúste. Je aj so skvalánom, avokádovým olejom, glycerínom, pantenolom a je tam aj trocha vitamínu E a ascorbyl palmitátu, čo je síce oveľa menej potentná forma vitamínu C ako kyselina L ascorbová, ale zato stabilnejšia. Denný krém s ureou po zachnutí trocha žmolkuje, ak však naňho nanášate makeup hubkou a tváre sa nedotýkate, nijako si to nevšimnete.

Bioturm pleťový krém 5% urea

Tento krém je môj najnovší BIO úlovok. Je neparfumovaný, má 75 ml, je v pumpičkovom balení a stojí približne 13€. Cenou teda rozhodne medzi neparfumovanými verziami produktov s ureou na našom trhu vedie. Okrem urey obsahuje tiež glycerín, skvalán, sodnú soľ kyseliny mliečnej, ktorá vzniká jej fermentáciou a tiež pokožku zvlhčuje, kakaové maslo, karnaubský vosk, fazuľu TONKA a Aframóm rajský - korenie podobné ďumbieru, hovorí sa mu tiež africké zrnká raja. Posledné dve menované zložky zrejme prirodzene dodávajú krému jemnú vôňu. Ďalej v ňom nájdete nápriklad oryzanol, ktorý sa extrahuje z oleja z ryžových otrúb a slnečnicový olej. V tomto kréme nie je nič, čo by sme mu mohli vytknúť, azda len, že sa trochu ťažšie a dlhšie rozotiera. Po vstrebaní je však bezo zvyšku a pleť je hladká, zamatová. Je funkčný, vhodný aj pre alergikov a psoriatikov a ľudí s neurodermatitídami. TAKTO si vážení predstavujem kvalitnú organickú kozmetiku. Žiadne potenciálne dráždivé látky, esenciálne oleje a parfumy, len pekné a funkčné zložky. Juch!

Bioturm 10% Urea Lotion

Toto sa zdá byť rovnako vydarený produkt rovnomennej nemeckej bio značky. Okrem urey v ňom nájdete jojobový a slnečnicový olej, bambucké maslo a vitamín E. Ak si potrpíte na certifikovanú bio kozmetiku, máte na tele suchú kožu a plnú peňaženku, nech sa páči. 200ml za cca 17€ a je vaše!

Lirene 30% urea

Tento krém je naozaj sila a v mojej domácnosti už stálica. S glycerínom, minerálnym a čajovníkovým olejom a 30% ureou perfektne zmäkčí a dezinfikuje suchú a stvrdnutú pokožku chodidiel. Dermatológovia naozaj ťažkým prípadom suchých chodidiel predpisujú aj krémy so 40% koncentráciou urey, ak máte štandardne, nie chorobne suché nohy, toto by vám malo stačiť.

 

UREA A OSTATNÉ AKTÍVNE LÁTKY

Nájsť informácie o tejto problematike je veľmi ťažké. Podarilo sa mi nájsť len jeden abstrakt, v ktorom sa píše, že urea veľmi podporuje vstrebávanie ostatných látok do kože a  funguje ako spoľahlivé vehikulum, teda nosič, či prevádzač. Napríklad ak pri testoch ureu skombinovali s aplikáciou tretinoínu, zistili, že vďaka nej pokožkou preniklo viac tretinoínu. Aj z toho dôvodu nájdete často v jednom produkte skombinovanú napríklad kyselinu mliečnu a ureu. Pokiaľ ide o prípravky určené na tvár, budú zväčša v koncentrácii do 5 % a ich používanie s bežnými látkami vo vašich sérach by teda malo byť úplne bezpečné. Ak sa rozhodnete krém s ureou použiť po vašich chemických exfoliantoch, buďte opatrní, mohol by ich efekt znásobiť. To môže byť rovnako dobré ako aj zlé, ak ste napríklad senzitívni. Je to však najmä tvrdenie založené na mojom sedliackom rozume, nie na serióznej znalosti chémie a chemických reakcií, majte to teda na pamäti, ak sa náhodou rozhodnete experimentovať. Ja to nateraz robím tak, že si krém s ureou na tvár ordinujem vždy, keď zaznamenám viditeľné šúpanie po akýchkoľvek procedúrach. Či už dermarollovaní s tretinoínom, alebo po kyselinách.


KONCENTRÁCIA A ZLÁ REPUTÁCIA

Pri koncentráciách do 10% sa urea správa ako udržiavač vlhkosti a vééééééľmi jemný exfoliant. Vééééľmi jemný. Exfoliácia sa tu deje tak, že si to ani nevšimnete. Na rozdiel od takej BHA napríklad. V praxi to znamená, že by ste nikdy nemali vidieť žiadne šupinky. Ja som krém s ureou použila na moju olupujúcu sa kožu po kombinácii BHA, AHA a tretinoínu, a už na druhý deň vyzerala pokožka asi o 70% lepšie. Teraz s ňou experimentujem na tretí deň po dermarolleri a tretinoíne a zatiaľ tiež nevidím žiadnu olupujúcu sa pokožku.

Pri koncentráciách okolo 20-30% môže fungovať aj ako konzervant ale niekedy aj spôsobovať iritáciu a zápal. Aj preto by ste si prípravky s takouto koncentráciou, ktoré sú určené najmä na naozaj suché ruky a chodidlá, nemali dávať na tvár. Sú ľudia, ktorým aj na tvár zafungovali krémy s ureou vo vyššej koncentrácii určené primárne na telo, aj tu ale treba byť opatrný.

V kozmetike môžeme nájsť aj hydroxyethyl ureu, to je už spomínaná hydratačná zložka v Hada Labo Premium toniku, a tiež diazolidinylimidazolidinyl ureu. Posledné dve sa často zamieňajú s ureou, v skutočnosti sú to však dve úplne odlišné ingrediencie.

Diazolidinyl UreaImidazolidinyl urea sú antimikrobiálne konzervanty a používajú sa na ochranu pred vznikom baktérií, kvasiniek a plesní v kozmetike. Mnoho ľudí ich začalo zaznávať, pretože uvoľňujú formaldehyd.

V kozmetike sa ale používa také malé množstvo z týchto konzervantov, že aj množstvo formaldehydu, ktoré tieto dve ingrediencie uvoľnia sa považuje za zanedbateľné. Preto ich používanie v kozmetike FDA do dnešného dňa povoľuje a schvaľuje.

 

Samozrejme vedci jednotlivé látky a ich vplyv na pokožku konštantne skúmajú, preto je dobré sledovať neustále, čo je v tomto smere nové, o čo sa snažím aj ja na tomto blogu. Nezabúdajte, že svet okolo nás je komplikovaný, a koža každého z nás je iná. Veda je však stále jedinou disciplínou, ktorá sa na svojich omyloch učí, a tým nás všetkých posúva k múdrosti.

 

Ak sa kozmetiku s ureou rozhodnete vyskúšať alebo ste nejakú vyskúšali, dajte mi vedieť, ako vám funguje, ja sa k poznaniu rada priblížim tiež. Ďakujem.

 

© Zuzana Závodská