Všetko o izotretinoíne

Niektorí naň nadávajú, iní sa ho boja a varujú pred ním, či strašia. Faktom je, že keby ste boli mojimi pokrvnými príbuznými a mali problematické akné, odporučila by som vám nečakať, ale liečiť ho práve týmto liekom. A so mnou aj desaťtisíce dermatológov po celom svete.  

Áno aj ja som opäť na izotretinoíne, Roaccutane, povedal by niekto. Liečivo s názvom Roaccutane sa však už nevyrába, s touto účinnou látkou ale máme stále k dispozícii dosť iných generík. Ja užívam momentálne Isotretinoin Actavis, vyrobený na Islande globálnou farmafirmou Actavis.

Účinnosť Biblie na nečistú dušu je stále sporná, izotretinoín na nečistú pleť fakt zaberá

Účinnosť Biblie na nečistú dušu je stále sporná, izotretinoín na nečistú pleť fakt zaberá

V tomto článku sa dozviete : 

 • Čo je izotretinoín a čo tretinoín a aké sú medzi nimi rozdiely

 • Pri akej dávke izotretinoín funguje a liečba s ním je úspešná

 • Prečo sú vyjadrenia o toxicite retinoidov mýtmi

 • Či a pre koho funguje nízkodávkové užívanie izotretinoínu

 • Ako vyzerá moja aktuálna rutina počas mikrodávkovania izotretinoínu

 

IZOTRETINOÍN vs. TRETINOÍN

 

Ľudia majú stále hokej v tom, čo je čo, a z nevedomosti ako vieme vzniká najvac chaosu a chybných interpretácií, urobme si tom teda poriadok. Ešte predtým sa ale všetci naučíme poriadne a správne vyslovovať obe slová:

TRE-TI-NO-ÍN a I-ZO-TRE-TI-NO-ÍN., čítaj tvrdo

Niekoľkokrát si ich nahlas zopakujeme a používame podľa možnosti správne, na kadejaké skomoleniny som alergická, asi ako na parfumáciu v kozmetike. Ďakujem. Trošku ma štve, že slabikovanie má od istého času takú zlú reputáciu, ja si ho ale vziať nenechám!

K veci.

V oboch prípadoch ide o retinoidy, teda formu vitamínu A.


Tretinoín je lokálne liečivo, teda dostupné vo forme krému alebo gelu, ktoré sa vstrebáva cez pokožku, kde sa napája na RAR receptory, ktoré sú v našej koži prítomné

IMG_4443[1].JPG
 • ovplyvňuje zdravé delenie kožných buniek

 • normalizuje proces obnovy pokožky

 • pôsobí ako prevencia vzniku vrások

 • reparuje kožu poškodenú UVA a UVB žiarením

 • zosvetľuje rôzne druhy pigmentácií

 • pomáha hojiť jazvy po akné

 • liečiť niektoré z prejavov rosacei

 • funguje tiež ako prevencia vzniku niektorých druhov rakoviny kože


Áno, toto všetko tretinoín dokáže, a ak to stále odmietate zobrať na vedomie, strácate čas.

 


Izotretinoín je naopak orálne liečivo, (aby sme to ešte viac skomplikovali, aj izotretinoín existuje vo verzii na pokožku, u nás napr. Isotrexin, čo je kombinácia erytromycínu a izotretinoínu vo forme gelu) teda sa neaplikuje na kožu ale prehĺta v podobe kapsúl alebo tabletiek. Najčastejšie sa predpisuje pri liečbe ťažkých nodulárnych (uzlovitých) ale aj stredne ťažkých, či jemnejších, no rezistentných foriem akné, ktoré majú tendenciu znova a znova sa vracať. Presný mechanizmus účinku izotretinoínu nie je známy, ale vieme, že: 

IMG_4448[1].JPG
 • pri liečbe pomáha upravovať funkciu mazových žliaz

 • minimalizuje zápaly a formovanie jaziev

 • redukuje počet baktérií v mazových žľazách a na koži

 • stabilizuje proces keratinizácie buniek

 • mení transkripciu DNA

 

ROZDIELY

Oba lieky sú vynikajúce, efektívne, silné, a v nesprávnych rukách môžu byť nebezpečné.

Rozdiel pri užívaní tretinoínu a izotretinoínu je veľký.

 


Liečba izotretinoínom je kumulatívna a časovo obmedzená. Lekár vám predpíše dávku podľa vašej hmotnosti, a užívate izotretinoín dovtedy, kým sa vo vašom tele nenaakumuluje dostatočné množstvo, ktoré pravdepodobne navždy preruší bujarú a nekontrolovateľnú párty vašich mazových žliaz.

Štúdie preukazujú trvalé vyliečenie akné pri dávke 120mg-250mg/kg, u každého je to ale individuálne, pretože každý organizmus je jedinečný.

Aj pri užívaní izotretinoínu sa môže stať, že sa akné vráti, a kúru treba po určitom čase zopakovať, stále sa to však oplatí.

 

Naopak liečba alebo starostlivosť s tretinoínom môže byť celoživotná, najmä ak ho užívate ako prevenciu proti vzniku vrások a tzv, fotoagingu a ďalšich pleťových neduhov, ktoré som vymenovala vyššie. V tele sa nekumuluje, takže je jeho užívanie po tom ako si naň vaša pleť privykne, bezpečné.

 

VEDĽAJŠIE ÚČINKY

 

Pri začiatkoch užívania tretinoínu lokálne sa koža môže šúpať, svrbieť, ťahať, byť dehydrovaná, pri postupnom zavádzaní tretinoínu možno tieto negatívne vplyvy eliminovať. Na zrak, kvalitu vlasov, či nechtov, zdravie pečene alebo na pery tretinoín vplyv nemá.

 

Pri izotretinoíne sa pocit diskomfortu počas liečby o dosť zvyšuje. Suché pery, až chelitída, svetlocitlivé oči a zhoršené nočné videnie, môžu sa objaviť lišaje na pokožke tváre alebo tela, úzkosti, zmeny nálad, či depresie, u každého je to individuálne.

 

TOXICITA

Donekonečna sa objavujú rôzne informácie o tom, ako je užívanie, či už lokálnych alebo orálnych retinoidov, toxické. Tieto tvrdenia sú založené na chybnej interpretácii faktov.

Áno, štúdia o tom, že niektorí dôchodcovia počas testovania tretinoínu zomreli naozaj existuje, ale súvislosť neznamená príčinnosť, a teda to, že by natieranie sa tretinoínom spôsobovalo zvýšenú mieru úmrtnosti nebolo nikdy preukázané. Korelácia totiž nie je kauzalita.

Dôchodcovia zomreli počas výskumu z úplne iných dôvodov, nie preto, že sa počas neho natierali tretinoínom. Odvodzovať z toho závery je teda iba zbytočné vyvolávanie paniky. Do dnešného dňa predpisujú a sami tretinoín užívajú dermatológovia po celom svete, to by pre nás malo byť dostatočným dôkazom jeho bezpečnosti, a to aj v prípade dlhodobého užívania. História výskumu tretinoínu je viac ako 60 ročná, má za sebou vedecky podložené dvojito zaslepené štúdie a klinické testy (áno, nie všetky boli etické, no na účinnosti tejto látky to nič nemení) Ak vedci v ďalších výskumoch a pri zhodnocovaní dát dospejú k nejakým novým záverom, určite o nich budú verejnosť informovať.

príbalový leták k isotretinoínu je “skoro” taký dlhý ako Talmud, treba si ho ale dobre preštudovať

príbalový leták k isotretinoínu je “skoro” taký dlhý ako Talmud, treba si ho ale dobre preštudovať

 

To isté platí pri užívaní izotretinoínu vnútorne. Preto, že je to systémový liek, ktorý sa užíva orálne je jeho liečba časovo obmedzená a užívať sa môže jedine pod prísnym lekárskym dohľadom. Nie je to TIC TAC, je to liek! A tak ako je zháňanie si tretinoínu v kréme bez lekárskeho predpisu na vlastné riziko, to isté platí aj o kupovaní si izotretinoínu v pilulkách na vlastné experimenty mimo oficiálnych odporúčaní lekára.

Takéto užívanie izotretinoínu načierno je rozšírené najmä medzi kulturistami a fitness nadšencami v zahraničí, aj z toho dôvodu, že je tam tento liek na predpis drahší. V prípade izotretinoínu, ktorý už na rozdiel od tretinoínu zasahuje celý organizmus, je to ale naozaj hazardovanie so zdravím. Skutočne je namieste užívať ho len pod lekárskym dohľadom, pri pravidelnom absolvovaní pečeňových testov (keďže vitamín A, je v tukoch rozpustný a v pečeni sa jeho nadmerné množstvo ukladá) a testov na počatie v prípade žien. Supervízia dermatológa, ktorý má skúsenosti s používaním systémových retinoidov na liečbu akné, plne chápe jej riziká a uvedomuje si nutnosť priebežne pacienta monitorovať je v tomto prípade nevyhnutná.  

 

RETINOIDY A TEHOTENSTVO

 

Orálne retinoidy poškodzujú nenarodený plod, na to sú jasné a nespochybniteľné vedecké dôkazy, pokusy na potkanoch a zajacoch, áno bohužiaľ, takže ich nesmie užívať žiadna žena, u ktorej je predpoklad, že by mohla otehotnieť, alebo bola tehotná!!!

Takisto ešte mesiac po ukončení liečby nesmie osoba liečená izotretinoínom darovať krv.

Pokiaľ ide o používanie tretinoínu, ak žena zistí, že je tehotná a tretinoín používala, netreba hneď panikáriť. Objem tretinoínu vstrebaného do krvi cez kožu je oproti pilulkám oveľa nižší. O VEĽMI VEĽA. Tretinoín údajne zostáva v tele menej ako jeden deň, potom ako sa ním prestanete natierať. 

Niekoľko štúdií sa snažilo priniesť poznatky o tom, či aj natieranie sa tretinoínom poškodí nenarodené dieťa, ale žiadna z nich zatiaľ neprináša 100% verdikt. Z rovnakých dôvodov sa preto ani lokálne retinoidy počas tehotenstva používať neodporúča. Ak sa to však už náhodou stane, šance, že by to poškodilo dieťa sú veľmi nízke. Nuž ale, ktorá žena bude pokúšať čerta... 

 

DÁVKOVANIE A MIKRODÁVKOVANIE IZOTRETINOÍNU

 

Vyššie som spomínala, že je nutné prijať do organizmu dostatočnú kumulatívnu dávku izotretinoínu 120-250mg na kilogram hmotnosti pacienta, aby sme pri liečbe akné videli výsledky.

 

To znamená, že aby žena ako ja s hmotnosťou 56 kilogramov dosiahla aspoň najnižšiu možnú kumulatívnu dávku, teda spolu 6720 mg (120 mg x 56 kg), bude musieť izotretinoín užívať 224 dní pri dennej dávke 30 mg.

 

Aj preto sa izotretinoín užíva najmenej 4-6 mesiacov. Cieľom je brať lieky čo najkratšie. Pre telo je skrátka výhodnejšie absolvovať intenzívnu a kratšiu liečbu, ako liek užívať dlhodobo v nízkych dávkach.

Napriek tomu existuje aj možnosť nízkodávkového užívania izotretinoínu, a to teraz absolvujem ja.

Určite sa pýtate prečo, keď akné ani vyrážky už nemám. Nuž, izotretinoín ako jediný dokáže zásadne ovplyvniť aktivitu mazových žliaz (a tie nevplývajú len na pokožku tváre), a to je aj dôvod, pre ktorý ho teraz užívam. Nie je to teda už kvôli akné, ani pokožke na tvári. Detaily si ale nechám pre seba, nemusíte o mne zas vedieť úplne všetko :)

Pri liečbe môjho akné som pri prvej kúre užívala ráno 10 mg a večer 20 mg izotretinoínu, spolu 7 mesiacov a 2 dni, celkom teda 226 dní. Spolu som pritom skonzumovala 6780 mg izotretinoínu, len o 50 mg viac ako je najnižšia vedecky overená účinná dávka. Môj organizmus si žiadal viac, pretože akné sa mi, síce v oveľa jemnejšej podobe, ale vrátilo.

O podrobnostiach som už písala tu.MIKRODÁVKOVANIE

 

Teraz beriem 10 mg izotretinoínu denne ráno a blížim sa k tretiemu mesiacu užívania.

Existujú lekári, ktorí majú aj pri liečbe strednej a ťažšej formy akné z dôvodu eliminácie nepríjemných vedľajších účinkov pacientov na mikrodávkach izotretinoínu dlhodobo. Sú pacienti, ktorí si dajú kapsulu raz alebo párkrát do týždňa. Stále však väčšina dermatológov preferuje klasické dávkovanie, keďže je k nemu opora vo výsledkoch štúdií.

Šanca, že práve vy budete výnimkou, a na vyliečenie práve vášho akné bude stačiť len nízkodávkové užívanie izotretinoínu kratší čas a akné sa vám už po takejto liečbe nikdy nevráti existuje, ale stále je to istým spôsobom risk. Väčšina dermatológov sa preto prikláňa k overenému klasickému kumulatívnemu dávkovaniu, aby vám pomohli zbaviť sa akné natrvalo pri čo možno najkratšie trvajúcich nepríjemných vedľajších účinkoch na organizmus.

Ak je akné len mierne, alebo dermatológ liečbu izotretinoínom odporučí aj z iných dôvodov ako v mojom prípade, je aj mikrodávkovanie cesta. Rozhodne len pomôže, ak dermatológa navštívite informovaní, budete s ním viesť informovaný dialóg a spolu vyberiete najvhodnejší možný spôsob liečby konkrétne pre vás.

takto vyzerala moja informačná brožúra pre pacientov užívajúcich Roaccutane v r. 2009, čo dostávajú pacienti počas liečby dnes, v roku 2019 neviem…

 

NÍZKE DÁVKY IZOTRETINOÍNU A MOJA STAROSTLIVOSŤ

 

Prvý týždeň som vo svojej rutine nemenila nič, a nijaké zmeny som ani nepozorovala, postupne však aj pri nízkej dávke lieku začala moja pokožka meniť svoje nároky.

Mám suché pery a citlivé oči, ale nie až tak ako tomu bolo pri štandardnom dávkovaní.

IMG_4398[1].JPG

No zatiaľčo v mladosti som vôbec nepociťovala tvárové suchoty a moja pokožka na tvári bola počas liečby izotretinoínom konečne normálna, ani mastná, ani suchá, teraz cítim počas dňa výraznú dehydratáciu a pnutie, šúpanie nie. Aj preto, že moja pokožka teraz úplne prestala produkovať vlastný maz, sa zásadne zmenil môj pleťový režim.

AHA aj BHA som nateraz úplne vysadila, rovnako tak dermaroller a kyselinu azelaovú, či ALA, alebo lokálny tretinoín. Ponechala som si antioxidanty a hydratanty, aj všetko, čo pomáha obnoviť citlivú alebo poškodenú ochrannú kožnú bariéru. Do rutiny mi namiesto ľahkých krémov pribudli premasťujúcejšie, emolientnejšie krémy vhodné pre suchú pleť, takže konečne zažívam, čo to v skutočnosti znamená môcť si aj tvár natrieť hocičím a nemať upchaté póry, jaj!

 

A ako v týchto dňoch vyzerá moja rutina?

Ráno

 • čistenie vodou, medom alebo CeraVe hydrating cleanser

 • TO Ascorbic Acid 8% + 2% Alpha Arbutin 

 • CosRx slimačia esencia

 • TO Aminokyseliny s B5

 • SPF

Ak je UV index nižší ako 3

 • CeraVe SPF 25

Ak je UV index 3 a viac, potom v poslednom kroku denného krému rôzne kombinácie krému a samostatného SPF, závisí, čo mám práve po ruke:

 • Biore Aqua SPF50 a na to Bioderma Baum / Bioré Aqua  SPF a na to CeraVe hydrating cream / Biore Aqya SPF a na to Excipial lipolotio / Bioderma Aqua SPF 50 + Paula´s Choice ceramide complex / Bioturm + Bioderma Photoderm Max Aquafluide

 

Makeup

 

Aktuálnej pleťovej situácii som musela prispôsobiť aj makeup. Úplnou záchranou sa ukázala byť kvapka skvalánu v makeupe aj tekutom korektore okolo očí, zvlášť ak potrebujem makeup ešte fixovať púdrom, napr. pri kastingoch, fotení, filmovaní.

IMG_4554[1].JPG

Max Factor Lasting Performance s kvapkou skvalánu vyzerá nádherne aj dlhé hodiny po nanesení, rovnako tak sa mi so skvalánom úžasne mixuje korektor od MU Revolution.

Aj svoj Shiseido Synchro Skin mixujem teraz so skvalánom, a keď mám pod ním ešte aj Excipial, ani po dlhšom čase nevyschnem ako kôrka.

Najčastejšie však teraz chodím úplne bez makeupu, len s korektorom okolo očí a nosa, alebo si na bežný deň dám CC krém od Erborianu. Škoda, že sa nevyrába v ešte svetlejšom odtieni.

Prišiel mi už aj Nars sheer liqid foundation. Naposledy som si ho kúpila na výlete v Madride pár rokov dozadu a mám naňho úžasné spomienky. Na mojej vtedy mastnejšej pleti vyzeral nádherne prirodzene a šťavnato. Vtedy pred rokmi mi predavačka nevybrala úplne najlepší odtieň, mala som Punjab, teraz mám Ceylan, ktorý sa mi zdá trochu viac dožlta ako by som potrebovala, ale nie je to tragédia, a aspoň pekne neutralizuje prípadné začervenania. Užívam si teraz aj M.A.C. Face and Body, ktorý som nikdy predtým používať nemohla, teraz mi sedí vynikajúco. Môj odtieň je N1.

 

 

Večer

Ako som už spomenula, načas som stopla lokálne používanie retinoidov a kyselín, vrátim sa k nim mesiac po liečbe.

Vyberám si teraz najmä upokojujúce, hydratačné a zvlhčujúce látky a tiež veci, ktoré pomáhajú obnoviť narušenú lipidovú vrstvu pokožky. Takže klasicky kyselinu hyalurónovú, peptidy medi, ceramidy, nevadia mi teraz ani krémy bohaté na oleje a emolientné zložky, a zvlášť si užívam napr. skvalán a ureu.

Nevyradila som ani Niacinamide so Zinkom, pretože nebojuje len proti nečistotám, ktoré ma teraz netrápia, ale aj celkovo pôsobí na mladistvý vzhľad kože a upravuje jej pigmentáciu, či vzhľad pórov. Niacinamide je ale stále aktívna ingrediencia, a 10%-ná koncentrácia môže byť pre niekoho, zvlášť pre citlivú pleť namáhanú nejakou dermatologicku liečbou príliš, preto pozor na to, ak ste náhodou tiež v období liečby, alebo neviete identifikovať, prečo vám TO Niacinamide nesedí. Moja večerná rutina vyzerá nasledovne:

 • Garnier 2 v 1 Sensitive

 • Balea čistiaci olej 2x

 • Cerave Hydrating Cleanser

 • Buffet + Copper peptides  / alternujem s Niacinamide + Zinc

 • Lipotec kyselina hyalurónová

 • FECC

 • TO Aminokyseliny s B5

 • Skvalán

 • Bioturm urea krém / Excipial / Bioderma Baume / CeraVe / Paula´s Choice Omega + Complex Moisturizer / Illiyoon ceramide ato lotion ako spacia maska ale iba po krémoch bez silikónov 


Pery

Ako som už spomenula, pery mám teraz tiež suchšie, a musím ich mať stále niečím natreté, ale nie je to až také náročné ako pri štandardnom dávkovaní, ktoré sa však tiež dalo vydržať, aj sa pri tom rúžovať a pracovať v televízii ;)

najobľúbenejšie balzamy na pery týchto vyprahnutých dní

najobľúbenejšie balzamy na pery týchto vyprahnutých dní

Na pery si aplikujem váčšinu svojich prípravkov z dennej i večernej rutiny, okrem niacinamidu a vitamínu C. Kyselina hyalurónová, peptidy, hydratanty zo slimačej esencie, ale aj aminokyseliny s B5, či urea sú na perách skvelé.

Potom si ich už len pretriem balzamom, aký mám práve poruke. Osvedčil sa mi veľmi tento od LVLY. Neštípe, je príjemne maslovo výživný, a pocit hydratácie a premastenia je s ním dlhodobý.

Na noc mám rada Lanolips Ointment, čo je vlastne čistý ovčí lanolín. Za starých čias by sa mi z neho okolo pier robili čierne bodky, teraz mi vyhovuje, a asi by som si s ním mohla natrieť aj celý fejs a nič by sa nestalo.

Rovnako príjemný je Lanolips v zafarbenej verzii aj s SPF 30. 


Procedúry a zákroky

Ku kozmetičke tak či tak nechodievam, ale počas liečby by ste mali vynechať všetky invazívnejšie zákroky, a ak, tak si dopriať len masáž a hydratáciu. Ja stále používam svoj NuFace aj holiace hrebienky, raz za 4 týždne chodievam na diódový laser kvôli odstraňovaniu chĺpkov (podpazušie, bikiny, nohy), a absolvovala som počas liečby už aj výplne kyselinou hyalurónovou (spánky, očné okolie). Tie sa však dejú v hlbšej úrovni kože, preto na jej povrch ktovieaký vplyv nemajú, no môžu samozrejme v niektorých prípadoch zhoršiť hojenie, takže by ste o tom, že isotretinoín orálne užívate mali informovať toho, kto vám ich pichá. Tabu sú horúce vosky, mechanické čistenie a exfoliácia. Mohli by ste skončiť s nepeknou iritáciou.

ZÁZRAK


Akokoľvek retinoidy užívate, možno o nich smelo povedať, že sú naozaj zázračnými liečivami a nádejou i vykúpením pre milióny pacientov s akné na celom svete.  

Pri správnom a zodpovednom užívaní, pravidelnom absolvovaní testov, nezatajení ostatných užívaných liečiv alebo diagnóz svojmu lekárovi, ako napríklad depresie, môže izotretinoín človeku s akné úplne zmeniť život. K lepšiemu, isteže.

ak vám dermatológ predpíše orálny izotretinoín, aj s malým rozpočtom na komplementárnu starostlivosť môžete akné poraziť

ak vám dermatológ predpíše orálny izotretinoín, aj s malým rozpočtom na komplementárnu starostlivosť môžete akné poraziť

Ako tvrdí doktorka Tobechi Ebede, MD, newyorská dermatologička pre Marie Claire, „pacienti sa s akné trápia roky a prichádzajú ku mne často úplne zlomení. Potom, po kúre s izotretinoínom sa ich život kompletne zmení. Je to naozaj fenomenálny liek.“

Americká lekárka Mona Gohara, MD viceprezidentka Women´s Dermatologic Society dopĺňa, že „izotretinoín zmenil medicínsku komunitu a je to to najbližšie, čo môžeme nazvať liekom na akné, a čo momentálne máme k dispozícii. Mať tvár bez akné by malo byť realitou a izotretinoín nám tu realitu dáva“, hovorí.

V prípade izotretinoínu konkrétne na Slovensku dokonca aj celkom bezplatne, keďže tento liek poisťovňa kompletne prepláca. To zas dodávam ja.

Čo by som ja bola dala za možnosť užívať izotretinoín alebo lokálne retinoidy v časoch, keď akné páchalo na mojej krehkej tínedžerskej psychike najväčšie škody? Vy túto možnosť máte.

Ak vás teda akné morí bez väčších úspechov už niekoľko rokov, nie je žiadny dôvod utápať sa v smútku, pretože aj na jeho najťažšie formy máme niečo, čo sa veľmi podobá zázračnej medicíne! Hurá!

 


© Zuzana Závodská

 Tento článok nie je navádzaním na užívanie retinoidov v nijakej forme a slúži výhradne na informačné účely. Pri zvažovaní liečby vášho akné dodržiavajte liečebný postup a komplementárnu starostlivosť tak, ako určí  váš dermatológ.