13 mýtov a faktov o SPF | Chemické vs. minerálne

Chemické SPF sú zdraviu škodlivé, nevhodné pre citlivých, ničia koraly aj našu planétu, vstrebávajú sa do krvi a materského mlieka a všetci by sme preto mali používať výhradne minerálne SPF. Keď vonku prší, je zatiahnuté alebo sedíme celý deň doma, či v kancelárii, nemusíme sa natierať, soláriá nás zdravo pripravia na opaľovanie a vrstvenie SPF nemá zmysel.

O tom, prečo toto všetko nie je tak úplne pravda bude tento článok. Pretože svet okolo nás je komplikovaný, a tiež preto, že aj vedecké štúdie a najnovšie poznatky treba vedieť kriticky interpretovať. 

 

1. CHÉMIA AKO ZLO

V ľuďoch, ktorým chémia nič nehovorí, jej hodiny len pretrpeli, či možno vôbec neabsolvovali, spúšťa už samotné slovo „chemický“ negatívne konotácie. Preboha, len žiadnu chémiu!

Lenže v našom svete je chémia v skutočnosti VŠETKO. AJ H2O aj paradajka, aj banán, aj kyslík, ktorý dýchame. Aj ingrediencie, z ktorých sú zložené fyzikálne, teda minerálne filtre patria medzi chemické látky. Presnejšie, sú to iónové zlúčeniny. Chemické filtre zas po natretí rovnako ako minerálne musia sformovať fyzickú bariéru na našej koži, aby mohli byť funkčné.

Pre poriadok a presnosť by sa preto na rozdelenie SPF viac hodili označenia organickéanorganické. Z chemického hľadiska totiž o čosi presnejšie vyjadrujú, čo je podstatou každého z nich. Tak ich aj označujú v odbornej lieteratúre a štúdiách.

Fyzikálne, minerálne, ANORGANICKÉ filtre – patria sem ingrediencie Zinc oxid a Titanium dioxide

Chemické, ORGANICKÉ – sem patria všetky ostatné ako Octocrylene, Tinosorb S, Tinosorb M, Mexoryl, Uvinul, Avobenzone atď.

Existujú SPFká, ktoré sú výhradne anorganické, iba organické, alebo také, ktoré sú kombináciou oboch. V článku budem používať rôzne názvy, preto buďte v strehu :)

 

2. SPF A CITLIVÁ PLEŤ


Jedným z mýtov o SPF je, že chemické sú nevhodné pre ľudí s citlivou pokožkou, a preto by títo mali používať len minerálne filtre.

Tento výrok je pravdivý iba sčasti. Pri alergii alebo iritácii ide najmä o špecifický typ filtra, konkrétne najčastejšie Avobenzone.

Tento filter chráni širokospektrálne proti UVA žiareniu, no býva častým iritantom a alergénom, takže pre veľmi citlivú pleť sa naozaj nehodí. Novšie typy UVA filtrov sú však v pohode aj pre citlivú pokožku. Problémy senzitívnym môžu spôsobovať aj Octocrylene, či Oxybenzone.

Aj pri minerálnom type SPF však môže dôjsť k iritácii, jednoznačne teda vyhlásiť, že pre citlivú kožu je dobré LEN a len minerálne SPF je kognitívna skratka. Aj citlivá pleť môže používať chemické alebo kombinované SPF, nezabúdajte, že najdôležitejším kritériom pri jeho výbere je práve

 • aby ste nejaké používali

 • používali pravidelne

 • používali v dostatočnom množstve

 • používali opakovane počas pobytu na slnku

Vhodné SPF rôznej povahy pre citlivú pleť nájdete napr. u La Roche Posay, Avene, Clinique City Block, Elta MD, Australian Botanical Gold, Coola, ale aj kórejské alebo japonské ako Missha, Klairs, Etude House, CosRX, Purito, či Shiseido, Shiseido Senka, Biore, a pod. 

Ako vidíte, väčšina z mojich denných SPF na tvár, krk, dekolt, chrbty rúk i telo je prevažne na organickej báze, sú teda chemické. Na fotografii uprostred moja koža zareagovala sčervenaním, keď som si vo veľmi silnej vrstve naniesla veľké množstvo Bioré SPF-ka. Tvár som si umyla, upokojila sérom s peptidmi medi od The Ordinary a sérom s azulénom, naniesla Bioré opäť a koža bola okej.

 

3. TEPLO A ODRAZ

Minerálne SPF a fyzická bariéra. Ak vám vyhovujú viac, pokojne ich používajte. Na obrázku mám SPF od Australian Gold. Odtieň je mierne doružova a nezodpovedá mojej farbe kože, ale inak je to moje obľúbené SPF pretože je nezničiteľné. Je totiž aj vode odolné do 80 tich minút a večer ho z tváre musíte poriadne, najmenej 3-fázovo odlíčiť.

Minerálne SPF a fyzická bariéra. Ak vám vyhovujú viac, pokojne ich používajte. Na obrázku mám SPF od Australian Gold. Odtieň je mierne doružova a nezodpovedá mojej farbe kože, ale inak je to moje obľúbené SPF pretože je nezničiteľné. Je totiž aj vode odolné do 80 tich minút a večer ho z tváre musíte poriadne, najmenej 3-fázovo odlíčiť.

Áno, chemické, teda organické filtre fungujú tak, že ich absorbuje vrchná vrstva našej kože a slnečné žiarenie pohlcujú a premieňajú na teplo.

Minerálne alebo anorganické filtre sa ale tiež vstrebú do vrchnej vrstvy kože, na ktorej tiež utvárajú film.

Tepla, ktoré vznikná pri aplikácii organických filtrov je iba o 5 % viac ako toho, ktoré vzniká pri používaní minerálnych filtrov.

Teplo teda vzniká aj pri použití minerálneho typu SPF, a vďaka silnejšej bariére, ktorú na povrchu kože tvorí, to môže byť aj tzv. pichľavé teplo.
Kto už zažil senzitivitu, zvlášť napr. stavy rosacei, veľmi dobre vie o čom hovorím.

Je to akoby vám niekto hádzal horúci piesok do tváre. Máte pocit horúčosti, suchosti a pichania. 

Pod vrstvou minerálneho SPF sa totiž koža nemusí tak dobre ochladzovať, a presne to môže, ak sa potom takto natretí vystavíme slnku, generovať spomínané pichľavé teplo.


4. MINERÁLNE FILTRE SÚ PRÍRODNÉ


Nie všetko prírodné je vždy pre naše telo aj najlepšie alebo lepšie než to, čo bolo vyrobené človekom synteticky.

A ak by aj bolo, ani minerálne filtre sa pri výrobe úplne nevyhli chemickým procesom.

Chemickým procesom prechádzajú pri výrobe minerálne SPF preto, aby z ich častíc odstránili toxické látky. Netreba zabúdať, že látky ako zink oxid či titanium dioxid sú pôvodom z neživej prírody, a aby sa mohli stať súčasťou niečoho, čo si natrieme na tvár, chvíľu to trvá.  Aj ony musia byť zbavené napríklad ťažkých kovov, a to sa deje chemickým procesom. Tvrdiť teda, že vegánske prírodné bio eko SPF prípravky vznikajú miešaním chutnučkých prírodných ingrediencií v nejakej milej kuchynke, kde ich mieša prostovlasá batikovaná slečna a určite sú teda lepšie než chemické a minimálne aj vhodné na zajedanie k tofu je naivné a aj nepravdivé. Nie je to tak, je to opäť iba marketing. Okrem toho aj minerálne zložky SPF sa často obaľujú do syntetických, aby prestali byť fotokatalytické, aby sa lepšie roztierali, či netvorili hrudky. Ale ako vždy, ak vám vyhovujú viac prípravky kde sú len zložky na botanickej báze kombinované s minerálnymi pigmentami, vyberajte si také. Len nezabúdajte na to, že aj tie botanické zložky sa z tých rastlín extrahovali chemickými postupmi, a minerálne sa od ťažkých kovov tiež neočistili ofukovaním, a dialo sa to celé v laboratóriu. Kupujte si ich teda preto, že vám a vášmu presvedčeniu skrátka vyhovujú viac, ale nie preto, že ostatné sú zlé alebo škodlivé, lebo to nie je pravda.

 

5. CHEMICKÉ SPF SÚ HORMONÁLNE DISRUPTORY

 

Existuje množstvo chemických filtrov. MNOŽSTVO.

Jedným z takých, ktorý má najsilnejší vplyv na hormonálnu sústavu je oxybenzón. To je A.

Treba ale povedať aj B, a síce to, že štúdie, ktoré nám o tom prinášajú nejaké poznanie sa zatiaľ robili len in vitro na bunkách a zvieratách.

In vitro znamená, že to nie sú reálne podmienky. Je to skúmavka alebo Petriho miska.

Konrétne v prípade oxybenzónu citujú mnohí štúdiu, ktorá bola robená na potkanoch. Tie však oxybenzónom KŔMILI.

Žiadne oficiálne testy na ľuďoch zatiaľ nemáme.

Jedna dermatologická štúdia ale vypočítala, že ak by sme sa SPF-kom s oxybenzónom natierali nepretržite 227 rokov, po tomto čase by sme dosiahli množstvo tejto látky, ktoré by mohlo mať nejaký viditeľný hormonálny efekt. MOHLO a 227 ROKOV. Práve z tohto dôvodu je stále považovaný za bezpečný. Platí to aj pri ostatných filtroch ako enzacamene, padimate 0, homosalate či octinoxate.

Najnovšie formulácie SPF sú dizajnované tak, aby neprenikali hlbšie do pokožky a doteraz nebol zistený žiadny hormonálny efekt pri tradičnom spôsobe užívania a dávkovania.

 

6. NANOČASTICE SÚ TOXICKÉ

IMG_6774[1].JPG

Dávnejšie sa objavili podozrenia, že i nanočastice z minerálnych typov SPF sa dostávajú do nášho tela a sú toxické, no už i ja som na blogu  písala, že to nie je pravda a nedostanú sa ďalej, než po vrchnú vrstvu už odumretých keratinocytov.

Podporu toho, že sú bezpečné nájdete napríklad aj v tomto článku University of South Australia, ktorý sa odvoláva na nedávnu štúdiu, ktorá potvrdzuje bezpečnosť nanočastíc.

Kto chce, môže si stále vybrať mikronizované častice, a stále platí aj to, že čokoľvek, o čom nemáte 100 percentnú istotu si nanášajte len na neporanenú pokožku. Koža je dômyselný orgán a len tak do nej hocičo neprenikne, myslite na to.

Ale keď sa častice zmenšia, dokážu našu kožu pokryť oveľa súvislejším filmom, než keď sú väčšie, a teda aj zabezpečiť lepšiu ochranu.

Predstavte si, že si na tvár porozkladáte veľké krúžky uhorky, a miniatúrne plátky prekrojených ríbezlí. Medzery na koži medzi uhorkou budú väčšie, než medzierky medzi ríbezľami. Tak nejako si predstavte aj efekt nanočastíc.

Na obrázku vedľa mám kombinované SPF s nano titanium dioxide od Kiehl´s, a je to jedno z najpríjemnejších SPF aké som vyskúšala.

 

7. SPF V MATERSKOM MLIEKU A KRVI = HOROR


Na začiatku bola štúdia FDA o tom, že niektoré ingrediencie z SPF boli nájdené v krvi a materskom mlieku.

Na konci niektorí vystrašení občania, ktorí si vzali do hlavy, že žiadnymi SPF sa teda natierať netreba, lebo je to chémia a dostanú z toho rakovinu. Bum. Alebo ak, tak by sa určite mali natierať nanajvýš minerálnymi SPF bio-eko najlepšie vegánskych značiek. Bác.

Aby ste mi rozumeli, proti bio eko ani vegánskym značkám nemám vôbec nič, ani proti SPF na minerálnom základe, akurát je dobré poznať dôvod, pre ktorý sa produkt od nich rozhodneme kúpiť si. No a strach pred „chémiou“ či „rakovinou“ z chemického SPF by to byť nemal. 


Kto za ten mišung môže?

FDA určite nie. To, že sa publikuje nejaká štúdia, ešte nič neznamená.

Ako pomerne dosť často, za všetkým je opäť raz nedostatočná a nepresná interpretácia faktov.

Aj tu sa zas a znova potvrdzuje, aké je dôležité nie len poznať informáciu, ale jej aj primerane porozumieť, dokázať ju interpretovať a zreprodukovať tak, aby sme pritom nemanipulovali s faktami, vhodne ju naservírovali a nezabudli pri tom na prílohy. Pretože ľudia len tak hocičo nestrávia, zvlášť ak na to nemajú čas, chuť, či príslušné vzdelanie. A práve taký prístup kozmetickému svetu škodí.

Ako to teda s SPF v materskom mlieku a našej krvi je?

Tu je mimochodom celá štúdia, ak má niekto záujem.

Čo je dôležité si uvedomiť:

 • že je to predbežná, pilotná štúdia

 • že bola robená v extrémnych podmienkach, bolo použité oveľa väčšie množstvo SPF a častejšie, než v bežných podmienkach

 • že bola robená na malej skupine (6 ľudí)

 • že vždy záleží na koncentrácii (aj z litra olivového oleja môžete zomrieť, ale jedna - dve lyžice v jedle vám neublížia)

 • v materskom mlieku sa našla napr. aj voda a moč, a nič

 

To, že sa niektoré zložky SPF vstrebávajú do krvi a našli sa aj v moči, či materskom mlieku nie je nič nové, vieme to už viac ako desaťročie a stále platí aj to, že nevieme o tom, že by to predstavovalo pre zdravie ľudí nejaký risk. Niektoré štúdie sú napr. z roku 1997, čiže ich výsledky sú známe už 22 rokov.

Tu je napríklad stanovisko Americkej dermatologickej akadémie, ktorá rovnako potvrdzuje, že to, že sa niekde niečo našlo, ešte nič neznamená, a kozmetické ingrediencie, ktoré sú súčasťou bežne predávaných SPF, nech sú akékoľvek, sú úplne bezpečné a rozhodne ich treba používať, pretože stále platí, že nás chránia nie len pred predčasným starnutím kože, ale najmä pred RAKOVINOU.

8. CELOROČNÉ UŽÍVANIE SPF

Toto sa volá  unilaterálna dermatohelióza  a pánovi McElligottovi odporučili dermatológovia tri veci- lokálne retinoidy, SPF a rakovinový monitoring, foto:  The New England Journal of Medicine

Toto sa volá unilaterálna dermatohelióza a pánovi McElligottovi odporučili dermatológovia tri veci- lokálne retinoidy, SPF a rakovinový monitoring, foto: The New England Journal of Medicine

S čím mentálne bojuje asi najviac ľudí, pokiaľ ide o používanie SPF je fakt, že je nutné používať ho celoročne, aby sme zaznamenali skutočný anti-aging efekt, aj aby sme boli chránení pred rakovinou kože.

Aj moja mama sa odmieta natierať, keď nikam nejde, alebo je vonku pod mrakom, a potom sa diví, že má na čele fľak, zvlášť keď používa AHA kyseliny a tretinoín.

Roky sa nám natieranie spájalo iba s plážou, či osuškou pri jazere a preto je ako vidíte stále ťažké aplikovať do života nové fakty a aj sa nimi riadiť. A to máme len takú taľafatku, akou je natieranie sa, kde je zavádzanie nejakých systémových zmien napríklad v politike…

Pre všetkých, ktorým teda veda nie je dosť dobrá, alebo je pre nich stále príliš abstraktná mám už iba jeden rukolapný dôkaz, ktorý ukazujem aj na svojich prednáškach a v dermatologických, či skintelektuálnych kruhoch je dávno dobre známy.

Príklad 69- ročného amerického vodiča kamiónu Billa McElligotta.

Ak vás už toto nepresvedčí, že sa máte natierať aj keď žiarenie nevidíte, alebo vás priamo neopaľuje, potom už nič.

Len preto, že UVA nevidíme neznamená, že okolo nás nie je. Ako vidíte, pána McElligotta za 28 rokov cez sklo okna jeho kamiónu vôbec neopálilo, no jeho ľavá časť tváre napriek tomu zostarla o 20 rokov rýchlejšie ako pravá. Nestalo by sa to, keby sa bol každý deň poctivo natieral.

Až 80% UVB žiarenia preniká aj cez oblaky. Aj v dni, keď nie je UV index vysoký ale je vidno, ergo noc sa už zmenila na deň, UVA aj UVB na nás pôsobia. Kozmetickou odpoveďou na také dni môžu byť napríklad denné krémy s SPF.

Ako stále hovorím, vyberte si to, čo budete chcieť používať a budete vnímať ako obyčajné krémovanie sa, bez ohľadu na to, že to bude SPF prípravok. Ak by jedinou prekážkou medzi ochranou proti predčasnému starnutiu kože a potenciálnym rizikom melanómu mala byť vaša nechuť k prípravku, ktorý používate, potom proste vymeňte prípravok. Izy, pizy.

9. SPF A OPAĽOVANIE

Tento olejček s SPF 10 od Nubianu obsahuje len tri typy filtrov, ktoré pohlcujú UVA aj UVB žiarenie, a sú v minerálnom oleji. Používam ho iba na nohy, ruky a chrbát, keď sa na polhodinku až hodinku vystavím na slnko kvôli vitamínu D. Na tvár, krk a dekolt ho nepovažujem za dostatočné a mohlo by ma tam dráždiť. Zvlášť dekolt mám veľmi citlivý a často sa mi na ňom v minulosti robievalo tzv. Mallorca acne. Bežne naň však používam SPF 50 sensitive od Sundance, a v pohode. Rovnako by som si ho nevzala ani k moru.

Tento olejček s SPF 10 od Nubianu obsahuje len tri typy filtrov, ktoré pohlcujú UVA aj UVB žiarenie, a sú v minerálnom oleji. Používam ho iba na nohy, ruky a chrbát, keď sa na polhodinku až hodinku vystavím na slnko kvôli vitamínu D. Na tvár, krk a dekolt ho nepovažujem za dostatočné a mohlo by ma tam dráždiť. Zvlášť dekolt mám veľmi citlivý a často sa mi na ňom v minulosti robievalo tzv. Mallorca acne. Bežne naň však používam SPF 50 sensitive od Sundance, a v pohode. Rovnako by som si ho nevzala ani k moru.

Poctivo som sa natieral/a SPF s vysokým UV faktorom a predsa ma opálilo, ako je to možné?!

Nuž najpravdepodobnejšie tak, že SPF nebolo širokospektrálne a nejaké UVB, a teda aj UVA napriek tomu, že si sa ním natrel/a do tvojej kože preniklo. A potom možno ešte preto, že tvoje SPF je už staré, keďže každý výrobok má obmedzenú dobu spotreby a je dobré si ju sledovať.

Nič ako “zdravé” opálenie neexistuje. Písala som to už veľakrát, pretože je to fakt.

Ak už naša koža zmení farbu, znamená to, že UVB a UVA lúče prenikli k nášmu DNA a náš systém začal produkovať viac melanínu, teda pigmentu, čo našu pokožku zafarbilo. Lenže naše telo nepotrebuje viac melanínu, než ako prirodzene má.

Naše bunky sa stále obnovujú, keď sa raz prestanú, zomrieme. Ale každá nová “várka” našich buniek je od istého času stále menej a menej kvalitná. Volá sa to starnutie.

Takže, ako zdôrazňuje dermatológ a expert na rakovinu kože Sherrif Ibrahim z University of Rochester Medical Center, opálenie je vlastne už odpoveďou kože na DNA mutáciu. Nikto sa neopáli a neudrží si opálenie, kým jeho bunky nezaregistrujú poškodenie DNA.

Opaľovanie by sa teda malo premenovať na poškodzovanie DNA. Hneď to znie menej lákavo ísť sa opaľovať hejže? ;)

Bez ohľadu na fototyp, nikto nie je imúnny voči DNA poškodeniu, ani tí. ktorí sa nikdy nespália.

Rôzne kozmetické firmy majú k “zdravému opaľovaniu” vlastný prístup a budú vám tvrdiť, že oni predsa do svojich mliek NA OPAĽOVANIE primiešali vynikajúce antioxidanty, betakarotény a neviem čo ešte, a preto bude vaša pokožka aj krásne opálená aj zdravá.

Z medicínskejho hľadiska je to oxymoron, povedané po lopate, blbosť.

Je to ako povedať, že do cigarety sme vám zašúľali aj vitamín C a koenzým Q10, celé fajčenie vám teda s radosťou odporúčame, ou jé. Tu presne vzniká rozdiel medzi zarábaní na spotrebiteľoch a na snahe chrániť ich zdravie.

Ani dieťa by ste predsa nenatreli mliekom, ktoré sľubuje krásne zdravé opálenie. Natreli by ste ho niečím, pri čom by ste mali istotu, že ho nespáli, nebude mať alergiu a nevytvoria sa mu na jeho nepoškvrnenej pokožke žiadne nové znamienka alebo iné kožné útvary.

Spomínate si ako vyzerali telíčka vašich detí keď sa narodili? Len asi 1 zo 100 detí má už pri narodení nejaké dedičné znamienko, inak je väčšinou ich pokožka tamer dokonalá. Pozrite sa na kožu svojho dieťaťa o 10, 20, či 30 rokov. Znamienka a rôzne výrastky pribudli.

Áno, sčasti je to genetika, sčasti mechanické trenie kože na rôznych exponovaných miestach oblečením, sčasti hormóny, vírusy, či radiácia (rtg), no z veľkej časti je za väčšinu toho, čo nám počas života na koži vyrastá zodpovedné práve slnečné žiarenie.

To, že všetko, čo počas života zažijeme sa nám odráža na koži je fakt. Je na nás, či tam chceme mať zapísané všetky naše prebdené a prehýrené noci, trápenia a súženia, bolesti, starosti i vrásky. Môžeme. Mne na to ale stačí srdce, hlava, denníky a fotografie, svoju kožu si chránim ;)

10. SPF A VITAMÍN D


Pokiaľ ide o tvorbu vitamínu D a používanie SPF, do dnešného dňa neexistuje štúdia, ktorá by potvrdzovala, že ľudia pravidelne sa natierajúci SPF by mali deficit vitamínu D alebo ho mali menej, než ľudia, ktorí sa nenatierajú.

Aj pri použití ochranného prípravku s SPF 50 do našej kože určité percento žiarenia stále prenikne. Spomeňte si na tabuľky SPF, kde sa uvádzalo, že SPF 15 chráni pred cca 93% žiarenia, SPF 30 pred 95% a SPF 50 pred cca 98% žiarenia. Na každom jednom SPF výrobku je uvedené, že nepredstavuje 100% ochranu pred slnečným žiarením. Okrem toho telo si vitamín D vyrába aj cez pokožku hlavy, a na tvorbu dostatočného množstva vitamínu D nám stačí 15-20 minútová expozícia 2-3x do týždňa. To, že máme v našich končinách málo vitamínu D nie je teda kvôli tomu, že by sme používali SPF, ale kvôli tomu, že mesiacov v roku s intenzívnym slnečným žiarením je skrátka u nás menej ako napríklad v slnečnejších krajinách.

Spomenúť musím aj to, že v roku 2015 bola v časopise Science publikovaná štúdia, v ktorej sa zistilo, že UVA poškodenie sa môže začať už za menej ako jednu minútu na slnku a pokračuje aj v tme! Zaujímavé tiež je, že DNA poškodenie je kumulatívne, čím viac spálení počas života, tým väčší risk rakoviny kože.

Pred slnkom sa musia chrániť aj tmavšie typy kože ako napríklad afro-američania. Je síce pravda, že množstvo melanínu v ich koži im prirodzene tvorí niečo ako SPF 16 a potrebujú teda na vytvorenie zásob vitamínu D stráviť dvakrát toľko času na slnku ako svetlé fototypy, ani im sa však nevyhýba rakovina kože.

Ak chcete mať teda zdravé kosti, predchádzať osteoporóze a zároveň si chrániť vašu pokožku, určite chodievajte na slnko ale určite sa aj natierajte. Jedno s druhým sa totiž nevylučuje. Okrem toho jedzte stravu bohatú na esenciálne mastné kyseliny, ako tučné ryby, vaječné žĺtka, užívať tiež môžete doplnky výživy. Lekársky inštitút a Nadácia pre rakovinu kože odporúča pre priemernú osobu vo veku od 1-70 rokov denne prijať 600 IU, medzinárodných jednotiek vitamínu D, pre deti do jedného roka 400 IU denne a pre ľudí nad 70 rokov 800 IU. Ak máte deficit vitamínu D, poraďte sa o tom so svojím lekárom.

11. PRÍPRAVA KOŽE NA OPAĽOVANIE V SOLÁRIU


K tomuto som sa už vyjadrovala, ale aby sme tu mali všetko, zhrniem.

Soláriá nie nadarmo vyzerajú ako truhly. Človek je tam vystavený UVA žiareniu, ktoré jeho kožu iba poškodzuje a zostaruje (UVA- ako aging), no na tvorbu vitamínu D potrebujeme UVB. Takže okrem toho, že si tam poležíte a ešte za túto mierne klaustrofobickú skúsenosť zaplatíte, nezískavate nič. Práve naopak, ešte si škodíte. Celá medicínska obec je striktne proti soláriám, a ako hovorí Deborah Sarnoff, MD, klinická profesorka dermatológie z NYU School of Medicine v New York City, a senior viceprezidentka Nadácie rakoviny kože, “v soláriu zvyšujete svoje riziko na vznik rakoviny kože bez akéhokoľvek ďalšieho benefitu.

UV terapia má zmysel pri niektorých ochoreniach kože ako je vitiligo, psoriáza alebo niektoré druhy dermatitíd, či ekzémov, ale ide o to, že je vykonávaná na špecializovaných pracoviskách, kde existuje evidencia o presnej vlnovej dĺžke UV žiarenia, ktoré tam pacientom aplikujú lokálne v miestach ich ložísk. UV žiarenie zvyšuje riziko rakoviny kože, a to platí aj pre fototerapiu. Aj pacientom s kožnými chorobami sa preto dávkuje a ich nepostihnuté časti pokožky sú pritom chránené SPF 50 a vyšším, a tiež im neodporúčajú viac ako 150 sedení.12. SPF A VRSTVENIE

Ja nosím toto leto do práce bežne kombináciu denného krému s SPF 50 a BB krému s SPF 25, alebo denného krému bez SPF so zafarbenou verziou minerálneho SPF 50 a keď idem na 18tu večer do mesta, natriem sa SPF 50, a na to si dám makeup bez SPF.

Ja nosím toto leto do práce bežne kombináciu denného krému s SPF 50 a BB krému s SPF 25, alebo denného krému bez SPF so zafarbenou verziou minerálneho SPF 50 a keď idem na 18tu večer do mesta, natriem sa SPF 50, a na to si dám makeup bez SPF.

Veľmi správne všetci vieme, že pri použití niekoľkých vrstiev SPF sa ich výsledný UV faktor nesčítava. To znamená, že ak si dáme denný krém s SPF 30, na to primer s SPF 25 a na to makeup s SPF 20 a púder s SPF 15, nebude to vo finále znamenať, že máme na tvári faktor SPF 90.

Napriek tomu vrstvenie SPF zmysel má. Prečo?

Nikto, alebo len málokto z nás si naozaj aplikuje dostatočné množstvo SPF.

Koľko je dostatočné množstvo som ukazovala nedávno vo svojom IG videu.
Aj preto nám akákoľvek ďalšia vrstva pomôcť môže.

Ak ste celý deň v kancelárii alebo doma, len cez obed vytrčíte nos na slnko, alebo sa prejdete po ulici, kde na vás zasvieti, ale po odchode z práce si dáte šiltovku alebo klobúčik, nemusíte sa stresovať s opakovanou reaplikáciou SPF.

Je pravda, že SPF degraduje časom, ale najmä vplyvom slnečného žiarenia, takže ak ste sa ráno poriadne natreli SPF 50, počkali 3-5 minút, a na to si naniesli makeup, pri odchode z práce o štvrtej budete sejf a aj vaše SPF z rána vás ešte ochráni.

Iné je to keby ste ležali na pláži, potili sa na túre alebo pri bicyklovaní, priebežne sa utierali alebo kúpali. Vtedy treba SPF natierať opakovane. A tiež keď po príchode z práce po celom dni v kancli plánujete ísť na bicykel, alebo korčule, určite by ste sa mali odlíčiť a znovu natrieť.13. SPF A KORALY


Možno ste zachytili informáciu, že americký štát Havaj zakázal používanie určitých ingediencíí SPF, pretože spôsobujú zosvetľovanie koralov.

Zakázané sú konkrétne zložky chemických typov SPF, Oxybenzone a Octinoxate.

Zvonku to vyzerá ako úžasné víťazstvo ekológie, ale pravda je niekde inde.

Viacerí vedci a ekológovia totiž potvrdzujú, že:

 • SPF ingrediencií nie je vo vode toľko, že by dokázali mať na niečo také, ako je ničenie koralov vplyv, najväčšie koncentrácie boli namerané pri brehu, logicky tam, kde je aj najviac kúpajúcich sa ľudí natretých SPF

 • Ohrozenie koralov SPF ingredienciami je v skutočnosti oveľa nižšie, než napr. to, ktoré spôsobuje klimatická zmena a poľnohospodárstvo

Expert na koraly profesor Terry Hughes z James Cook University tvrdí, že SPF by v zozname ohrozovateľov koralov zaradil na 200. miesto v poradí. Zdôrazňuje, že najväčšie zmeny sa dejú tam, kde turisti vôbec nechodia a súvisia predovšetkým s teplotou vody, ktorá stúpa v dôsledku klimatickej zmeny.

Mnohí vedci tiež kritizujú zákaz pre spomínané dve SPF ingrediencie, lebo je to predovšetkým krok, ktorý môže byť zneužitý politicky. Budí totiž dojem, že politici niečo na záchranu životného prostredia robia.

Lenže dermatológovia oponujú, že zákazom dvoch úplne funkčných typov filtrov sa len zbytočne znižuje ponuka SPF na trhu, a tým aj šanca, že sa nimi ľudia budú poctivo natierať. Ak máte totiž niečo komplikovane zháňať a dvoch ingrediencií sa vystríhať, odradí vás to, čo môže mať v konečnom dôsledku negatívny efekt na zdravie.

Čo teda môžete urobiť ak chcete chrániť svoju kožu, koraly aj prírodu?

 • ak sa potápate alebo plávate blízko výskytu koralov, zvážte iné formy ochrany, ako je tieň, neoprény a rôzne typy UV oblečenia, a vyberajte si SPF bez zložiek, ktoré by mohli mať na koraly negatívny vplyv, keďže budete v ich bezprostrednej blízkosti

 • čítajte zloženie vašich SPF, koraly poškodzujúce: oxybenzone, octinoxate, enzacamene (4-MBC), zinc oxide, minimálne alebo žiadne poškodenie: octocrylene, octisalate, avobenzone, octyl triazone (Uvinul T), ecamsule (Mexoryl SX, drometrizole trisiloxane (Mexoryl XL), titanium dioxide. neznámy efekt na koraly: bemotrizinol (Tinosorb S), bisoctrizole (Tinosorb M), diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate (Uvinul A Plus), ensulizole, homosalate

 • nedajte sa zlákať nápismi ako eko, vegan, toxic/reef friendly, biodegradable, mineral, eko firmy často operujú s tým, že chemické SPF sú nebezpečné, pritom zink oxid má oveľa horší efekt na koraly ako mnohé ingrediencie „chemických“ SPFAko vidíte, nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Tomu, aby sme prišli veciam na koreň treba venovať čas. Konieckoncov aj napísanie tohto článku trvalo niekoľko dní. Preto si dobre vyberajte aj sprostredkovateľov vášho kozmetického poznania, sledujte ako s informáciami pracujú a aká je pri tom ich motivácia. SPF-kami sa však rozhodne neprestávajte natierať, len si nájdite také, ktoré sa bude páčiť vám, vašej koži a vašej peňaženke. Z tých, ktoré sú momentálne na trhu nám, ani našej planéte nehrozí žiadna katastrofa. Aspoň nateraz. © Zuzana Závodská