DNA ERA - pozdrav z budúcnosti

„A to naozaj chceš vedieť, čo máš v DNA, nebojíš sa?“ pýtala sa ma kamarátka, keď som jej povedala, že si dám urobiť komplexnú DNA analýzu. „Nie, teším sa,“ odvetila som, hoci pravda je taká, že mi trvalo dobré dva týždne, kým som výsledky vôbec otvorila a pozrela sa do nich, ďalšie dva mesiace zas, kým som dopísala tento článok. V mojom prípade to bola ale kombinácia Monkovskej povahy (povedala som si, že to otvorím až keď dokončím všetky ostatné rozrobené veci, lebo inak sa k nim už nedostanem), ale áno, trochu i strach z neznámeho.😊 Ten zvykne celkom bežne sprevádzať akýkoľvek pokrok, no som rada, že som ho prekonala, do tých výsledkov sa konečne pozrela, a...

A aké zbytočné boli moje strachy!

No aj keď si 150x prečítate, že DNA test nestanovuje žiadne priame diagnózy, ľudská myseľ je už taká, pospája si často do jedného celku veci, len aby sa nasýtila a potvrdila svoje východiská, hoci by aj boli ustrašené alebo nereálne. No ani na 475-tich stranách komplexnej analýzy  - toľko má môj dokument, ktorý som si stiahla po kliknutí na špeciálny link strán, som nenašla nič zdrvujúce, či fatálne.

Iba veľa nápadov, možností a otvorených dvier, ktorými sa môžem vydať a chrániť aj vďaka nim ešte lepšie to najcennejšie, svoje zdravie.

Trvalo mi dlho, kým som otvorila výsledky, a potom ešte dlhšie keď som uvažovala ako o tom vlastne napíšem otvorene, no zároveň dostatočne chrániac sama seba a intímne informácie o mojej DNA.

V nasledujúcom článku preto nezverejním úplne všetky svoje výsledky. Tie najcitlivejšie si nechám pre seba, svojich najbližších a kompetentných ošetrujúcich lekárov. Zároveň budem dúfať v ľudskosť a slušnosť svojich čitateľov, ktorí zverejnené informácie proti mne v budúcnosti nijako nezneužijú, pretože to by nemala byť daň za dôveru a zdieľanie. Ďakujem.

 

AKO TO FUNGUJE


Kuriér mi na adresu doručil celý test komplexnej analýzy od spoločnosti DNA Era. Presne podľa návodu som si odobrala vzorku z ústnej dutiny priloženou špachtľou. Všetko som opatrne zabalila a kuriér vzorku opäť vyzdvihol. Celé to prebehlo veľmi rýchlo a samozrejme diskrétne, nikto nevie čo a komu presne posielate. Výsledky analýzy som mala približne o dva mesiace, môže to trvať až 10 týždňov.

 

OKRUHY ANALÝZY


Komplexný test, ktorý som absolvovala ja, vám vo výsledku ponúkne 5 reportov z oblasti intolerancie, 15 reportov k vitamínom a minerálom, 12 o výžive a zdraví, 8 o športových predispozíciách, 62 reportov na tému zdravotné predispozície a 11 reportov k okruhu metabolizmus liečiv, teda napríklad to, či na niektoré lieky môžete na základe genetickej predispozície reagovať rizikovo.

 

ČO SOM SA O SEBE DOZVEDELA A AKO TO INTERPRETOVAŤ


Inrerpretácia faktov je pri každej práci s textom nemenej dôležitá ako fakty samotné, a preto aj pri čítaní výsledkov DNA analýzy treba uvažovať rozumne a pochopiť, že genetické predispozície sú len jednou časťou celkového rizika. Veľký vplyv na zdravie má samozrejme aj životný štýl a prostredie.

Ak vám teda v analýze výjde pri niektorých chorobách zvýšené genetické riziko , neznamená to automaticky, že ochorenie máte, prípadne, že ho musíte dostať! Korelácia sa totiž nerovná kauzalite, a v tomto prípade sa teda analýza nerovná stanovovaniu diagnózy. Zvýšené genetické riziko znamená, že vo vašej DNA našli genetici varianty zvyšujúce genetické riziko/predispozíciu k určitému stavu alebo chorobe v porovnaní s priemerom populácie.

* pozor, citlivé osobné údaje!!!

 

ZDRAVOTNÉ PREDISPOZÍCIE

 

*Zvýšené riziko vekom podmienenej degenerácie makuly

To je informácia z môjho DNA testu, ktorá viedla k tomu, že som sa okamžite objednala na vyšetrenie k mojej očnej lekárke. Ukázalo sa, že naposledy som tam bola v roku 2013, 😬 nechať si predpísať okuliare, ktoré navyše od ukončenia spolupráce s televíziou a práce bez čítačky nenosím na dennej báze, takže už bolo naozaj na čase. Aké príznačné, že reportáž o vekom podmienenej degenerácii makuly bola jednou z mojich začiatočníckych, ešte v časoch, keď som pracovala v STV ako redaktorka spravodajstva.

V širšej rodine sme mali prípad šedého zákalu, pre mňa teda do budúcna ozaj užitočná informácia. Znova, nemusí to znamenať, že sa tento typ ochorenia u mňa vekom rozvinie, tento typ analýz ale funguje ako veľmi silný hnací motor niečo pre svoje zdravie reálne urobiť. A navyše, konečne mám rukolapné ospravedlnenie pre viacero typov slnečných okuliarov, musím si predsa chrániť zrak! 😎

 

Pomerne vtipnou časťou DNA analýzy pre mňa osobne je časť športový výkon, haha. V podstate mám teda potvrdené čierne na bielom, že som kaviarenská povaľačka, ktorej viac vyhovujú vytrvalostné ako silové aktivity, čo ale neznamená, že nepotrebujem sem tam aj nejaký ten silový tréning. Veľmi prirodzene som už zostala iba pri rýchlej chôdzi, pretože mi vyhovuje najviac, už len sa jej pravidelne a zodpovedne aj držať.

Rovnako mi v analýze vyšla napríklad aj *vyššia náchylnosť na vznik zranení po neprimeranej fyzickej záťaži, čo sa mi už niekoľkokrát za život aj potvrdilo, viď moja únavová zlomenina metatarzu spred štyroch rokov, keď som si zrazu pri svojej zvyčajnej rýchlej chôdzi aplikovala na nohy extra závažia bez predchádzajúcej prípravy.

 

VÝŽIVA

 

Toto je časť, ktorá bude iste mnohých zaujímať a ja som sa na tieto výsledky tešila tiež.

Okamžite som si samozrejme dokúpila vitamíny, na ktorých *nižšie hladiny mi vyšli genetické predispozície. Niektoré som už aj užívala, prekvapil ma napríklad zinok, skôr som si, pre moju problematickú pokožku myslela, že to bude vitamín A. Tak isto mi vyšli predispozície na nižšie hladiny vitamínov B6, vápnika a vitamínu D, zvýšené riziko citlivosti na soľ, ach jaj moje čipsy premilené a napríklad mierne zrýchlený metablizmus kofeínu. Samozrejme, že ten ktorý typ vitamínu je dôležité načerpať najmä zo stravy, no všetky vymenované potraviny ako morčacie mäso, vajcia, ryby a podobne pravidelne konzumujem, takže som sa rozhodla ich aj suplementovať. Pre istotu.

Ak mi však napríklad nevyšli genetické predipozície na nižšie hladiny ostatných vitamínov, nemusí to znamenať, že je to aj skutočne tak. Dobrá otázka pre všeobecnú lekárku, ku ktorej sa budem objednávať na preventívnu prehliadku. Kvôli Covidu sme mnohí iste tieto typy vyšetrení odkladali, je teda najvyšší čas.

Pri každom jednom vitamíne v tejto časti analýzy DNA Era máte rozpísané na čo slúži, aká je jeho úloha v tele, z ktorej stravy presne ho môžete prirodzene získať, a potom vysvetlenie pre vás konkrétne na základe zistení z vašej DNA vzorky. Všetko samozrejme odborne zdrojované. Nutričné odporúčania v tejto sekcii vypracovala pre DNA Era odborníčka na výživu Petronela Forišek Paulová, MSc., ktorá je o.i. doktorandkou Biomedicínskeho centra SAV a nutričnou poradkyňou v Národnom onkologickom ústave. Celková analýza vzniká v spolupráci s nemeckým partnerom a laboratórium, ktoré DNA Era pri analyzovaní vzoriek využíva je certifikované na analýzu DNA a spracúva obrovské množstvo dát pre výskumné inštitúcie z celej Európy.

 

*Zvýšená citlivosť na soľ

 

Toto je zaujímavý poznatok, pretože ja konkrétne som osoba s nízkym tlakom a pridanej soli v jedle sa vyhýbam. Som zrejme jediný človek v celom vesmíre (mojich rodičov nerátam), ktorý pri varení cestovín nesolí vodu, v ktorej sa varia, rovnako tak je to pri ryži alebo zemiakoch, quinoe či pohánke. Len dodám, že v našej rodine pravidelne za tento neduh kritizujeme všetkých, ktorí varia na obrazovkách, vrátane nášho obľúbeného Marcela Ihnačáka, ale aj ostatných svetových šéfkuchárov. Pretože jedna vec je chuť, a druhá zdravie. My doma nepovažujeme takéto solenie za potrebné, pretože príloha k týmto jedlám je vždy nejako ochutená, takže sa to vykompenzuje a svojmu organizmu tým ušetríme príjem soli. Tiež nejem solené orechy a nesolím si ani čerstvú zeleninu.

Sú ale špecifické miesta alebo jedlá, kde tá trocha soli predstavuje jednoducho gurmánsky pôžitok, a bez nej to skrátka nie je ono, tam si ju teda sem tam dopriať musím. To sú samozrejme belgické alebo batátové hranolky alebo roztečený žĺtok. Mňam!

Extra soľ si užijem napríklad sem tam aj v ovčej bryndzi alebo prosciutte, parmezáne, či v chorizze. Ak tieto veci pridávam napríklad do šalátov, už ich potom ďalej nesolím a tajne sa modlím, aby to bolo pre moje zdravie dosť. Krvný tlak mám zatiaľ stále skôr nízky, takže verím, že sa mi ho taký podarí si aj udržať. Rozhodne je to pre mňa ale užitočná informácia do budúcna a veľká motivácia eliminovať môj príjem slaných pochutín na maximálne jeden krát do mesiaca kedy bude ako tak ospravedlnený PMS. Budem veriť, že ma to predčasne nezabije, ale múdrejšia budem samozrejme až z pravidelných výsledkov svojich preventívnych prehliadok.

 

*Zrýchlený metabolizmus kofeínu

Táto informácia pre mňa ako človeka s tráviacimi ťažkosťami je tiež veľmi užitočná, pretože moje predpoludňajšie popíjanie zeleného čaju ma síce zásobovalo antioxidantmi a chránilo aj moje zuby, na druhej strane, keďže mám teda genetickú predispozíciu na rýchlejší metabolizmus kofeínu, ako vysvetľuje pani Forišek Paulová MSc “môže to viesť k zrýchleniu pasáže natráveniny tráviacim traktom. Toho dôsledkom môže byť hnačka alebo častejšie vyprázdňovanie.” Pri týchto ťažkostiach zároveň odporúča obmedziť príjem kofeínových nápojov na 1 kávu a 1 zelený čaj denne a dodáva, že tolerancia kofeínu je veľmi individuálna a okrem genetiky môže závisieť aj od prijatej stravy a prijatých tekutín počas dňa.

 

*Nechutenstvo zeleniny, detekcia horkej chute

Ďalšie prekvapivé zistenie, vysvetľuje ale zrejme, prečo nenávidím /pardon za výraz, ale toto je skutočne asi jediná vec na svete, ktorú fakt nenávidím/ zeler, a nemusím ani kel. Vcelku smiešne je, že som sa kelu prejedla ako malá, pretože patril medzi moje najobľúbenejšie detské príkrmy. Aspoň to mi referovala mama, ktorá mi kelový prívarok musela vkuse variť, až jej z neho samej bolo zle. Mne je veru doteraz. Ak by ma chcel niekto týrať, môže mi tiež napríklad chrúmať stopkový zeler rovno pred očami, blé.

Toto je ale krásny príklad, že keď sme dospelí a pri plnom vedomí, môžeme vôľou a chcením ovlyvniť často aj také veci ako sú chute. Aj keď mi množstvo zeleniny nejako extra nechutí, naučila som sa ju jesť, pretože je to pre mňa dobré. Zeler teda som ochotná použiť napríklad vo väčšom kuse pri varení v mäsovom vývare, potom ho z jedla odstránim. Ak by ste si teda mali z toho článku odniesť hoci len jeden jediný užitočný a pre prax aplikovateľný poznatok, nech je to napríklad tento.😉

 

STOJA DOMÁCE DNA TESTY DNA ZA TO?


Testy na dedičstvo vašich predkov, dĺžku telomérov a dlhovekosť, genetické testovanie. V 21. storočí kúpime na internete už naozaj skoro všetko, o to väčší pozor by sme si pri tom ale mali dávať.

Nie je totiž genetické testovanie ako genetické testovanie. Medzi tzv. DTC testovaním, teda Direct – to – consumer testami a genetickým testovaním, ktoré je súčasťou oficiálneho a verejného zdravotného systému je samozrejme rozdiel. Ak nakupujete genetický test cez internet, určite sa zaujímajte kto za spoločnosťou, ktorá vám ho predáva stojí, čo sa deje s vašou vzorkou, a či výsledky vyhodnocujú skutoční odborníci. Určite však takéto testy nekupujte a nedávajte robiť deťom!  

300€ je naozaj veľa peňazí, uf, Lifestyle verzia DNA Era testu stojí 149€ a Health verzia 169€. Keby som mala byť pragmatická, kritická a úprimná, o čo sa teda vo svojich článkoch vždy snažím, všetky podstatné informácie o svojom zdraví už dávno máte. Od svojich lekárov, rodičov a samozrejme z vlastných skúseností. Na to, aby ste vedeli, čo vám zaručí dlhý, zdravý a spokojný život naozaj nepotrebujete minúť 300€. 😊 To, že by ste mali prijímať dostatok tekutín, neponocovať a dostatočne spať, hýbať sa, jesť pestrú, vyváženú a čerstvú stravu s aspoň piatimi kusmi ovocia a zeleniny denne (2ks ovocie + 3 kusy zelenina) a eliminovať stres viete iste veľmi dobre aj sami, v prípade závažnejších zdravotných pochybností sa preto v prvom rade obráťte na vašich ošetrujúcich lekárov a dôverujte systému nášho verejného zdravotníctva. Aké je, také je, všetky dôležité vyštrenia by ste vďaka nemu mali získať, mnohé dokonca bezplatne. V prípade závažnej rodinnej anamnézy v určitých ochoreniach choďte určite cestou medicíny a nie wellnessu, ktorý je iba doplnkovou informáciou, no na jeho konci nikdy nestojí ani presná diagnóza ani liečba samotná.

 

Pre koho teda potom domáce genetické typy testov sú?

 

Samozrejme, že momentálne najmä pre tých privilegovaných. Pre mňa, pretože o tom už niekoľko hodín píšem, namiesto toho, aby som si radšej išla aj s mojou žilovou nedostatočnosťou šupnúť aspoň 30 minút rýchlej chôdze, a potom pre všetkých, ktorí sú ochotní si za tento typ extra informácií o svojom zdraví priplatiť.  

Ak sa teda náhodou rozhodnete objednať si takýto typ genetického testu priamo cez internet, určite sa predtým ako urobíte akékoľvek ďalšie rozhodnutia týkajúce sa vášho zdravia na základe výsledkov z analýz poraďte s vaším lekárom. Tak to koniec koncov odporúča aj informačný dokument Rady Európy o genetických testoch, ktorý si môžete preštudovať tu.

 

 BEZPEČNOSŤ A OCHRANA CITLIVÝCH ÚDAJOV A DÁT

 

DNA Era je dôveryhodná spoločnosť, ktorú vedú i odborne podporujú skutoční odborníci, preto sa v tomto konkrétnom prípade nemusíte obávať žiadneho úniku citlivých informácií. Aj preto som ich na spoluprácu oslovila. Každá skúmavka má jedinečný čiarový kód a vzorky sú anonymné. Po analýze je vzorka DNA zničená a spločnosť DNA Era sa zaväzuje, že ju neposkytuje tretím stranám. Ak máte akékoľvek otázky, môžete ich adresovať priamo spoločnosti, určite vám radi odpovedia. Množstvo užitočných informácií o zdraví, či zo sveta genetiky nájdete napríklad aj na ich blogu.



ZÁVEREČNÁ SPRÁVA

885546C5-2F48-4650-89A7-B157A019B1C0.jpeg

Čo keby vám niekto povedal, že u vás existuje hoci len mierne riziko genetickej predispozície pre vznik niektorého ochorenia? Nedávali by ste si prirodzene v tomto ohľade potom na seba lepší pozor? Ak nie, potom sa zrejme nemáte dosť radi, alebo ste ešte vo veku, keď ste cenu svojho zdravia a to, že sa od neho v živote všetko odvíja nestihli spoznať.

Ako mladšia som si často tajne predstavovala, aké by to bolo super, keby nás ešte v mladosti poslali na celý deň k lekárovi na všetky možné vyšetrenia a na základe výsledkov nám potom každému poradili konkrétny a osobný plán ako sa o seba starať. Vyhli by sme sa tým množstvu predčasných úmrtí spôsobených civilizačnými chorobami ako sú srdcovo-cievne, nádorové, metabolické alebo nervové a psychické. Mohla som mať vtedy možno pred 30-tkou a zdalo sa mi to ako veľké sci-fi.

Krátko pred svojou vlastnou štyridsiatkou veľmi podobný nástroj držím práve v rukách. Má 475 strán a je len na mne aký dlhý a najmä aký kvalitný bude aj vďaka informáciám z neho môj osobný príbeh. Preto DNA testy, či už tie domáce alebo akékoľvek iné, ktoré podstúpime, aby sme sa o sebe dozvedeli viac a viac pre seba mohli aj urobiť, rozhodne odporúčam /ak na to máte/ a verím, že Slovensko sa raz stane natoľko vyspelou krajinou, že budú automatickou súčasťou verejnej a najmä všeobecne dostupnej prevencie pre všetkých, nie len pre privilegovaných.


 


 


 

 

DNA Complex test pre Aestheholic® vrámci neplatenej spolupráce na tomto článku venovala spoločnosť DNA Era, prácu na ňom podporili moji patróni. Ďakujem.