Kozmetické salóny

quote.png

Povedzte mi slovo KOZMETIČKA a pripravte sa na koridu! A ja nebudem ten úbohý býk, aby bolo jasné... Z útlocitnej a pokojnej Zuzanky je razom nekompromisná, kritická, zamračená osoba s dešpektom, zlá hnusná Zuza. Taká som. Neviem, kde sa vzala toľká averzia voči tomuto povolaniu. Vlastne viem. Každá agresia väčšinou plynie zo strachu. V tomto prípade - strachu z neprofesionality.....

Možno ste si všimli, že sa celé moje pleťofilstvo odohráva doma. Vlastná kúpeľňa, vlastné produkty, ktoré poznám a vyhovujú mi, v čase, ktorý si zmyslím. Žiadne presuny, platby, kompromisy. Niekedy pravdaže aj omyly, ale čie tolerujeme lepšie, ak nie svoje vlastné ;)

Napriek tomu, že HOME SPA milujem, veľmi rada by som našla miesto, kam by som sa z času na čas natešene a s dôverou vracala. Miesto s odbornou, profesionálnou a priateľskou atmosférou, kvalitnými produktami, výnimočným prístupom, skvelými cenami a sofistikovanými procedúrami. To všetko v úchvatnom dizajne samozrejme. 

Ešte som nenašla v Bratislave, a ani inde na Slovensku také miesto. Obyčajne mi totiž prekáža hneď niekoľko vecí. A to je zároveň tip pre vás, ČO si na kozmetických zariadeniach všímať, aspoň dovtedy, kým neotvorím Salón Gertrúda, mno ;)


OSOBNÝ PRÍSTUP & ODBORNOSŤ 

Pre mňa sú na prvom mieste. Netitulujem sa do pozície všetko viem, všade som bola, všetko videla, (dóóbre, ale iba sem tam) svoju pleť však za 32 rokov života poznám najlepšie, a keď poviem, že mechanické vytláčanie NIE JE pre mňa, tak sakra pre mňa NIE JE! Rovnako potrebujem vedieť, že sa zverujem do rúk skutočnej odborníčke, nie dievčaťu, ktoré si v akejsi pokútnej agentúre napochytre spravilo ešte pokútnejší kozmetický kurz, a teraz sa nado mnou skláňa s cigaretovým dychom a gelovými pazúrmi vlčice..nie ďakujem. 

Pohľad na samotnú osôbku tiež veľa prezradí. Dali by ste sa nalíčiť žene s polmetrovým nánosom omietky, za akú by sa nemusel hanbiť žiadny transvestita, alebo ostrihať, či zafarbiť kaderníčke s divotvorným prelivom? To isté platí pri kozmetike. Ak sa kozmetička nevie postarať o vlastnú pleť, prečo by mala o vašu?

Určite je tiež dobré vedieť aké kurzy kozmetička absolvovala, či sa zúčastňuje pravidelne nejakých školení, v lepšom prípade dermatologických kongresov, ak ide o lekárske pracovisko. Či sa o svoju náplň práce naozaj zaujíma a je pre ňu zanietená. Tak ako vás poteší milá pani pri pokladni v potravinách, tak vás viac osloví nadšená dermatologická pracovníčka, ktorej sa práve chystáte zveriť do rúk svoju tvár. A je jedno, či ju nasledujúci deň potrebujete umiestniť do niekoľkopalcovej televíznej uhlopriečky, presklennej kancelárie, jedálňového okienka alebo pred malú a zatiaľ bezmocnú hŕstku vašich génov. 

Po kozmetike chceme všetci skrátka vyzerať lepšie, a ak už nie expresne, tak aspoň výhľadovo. No určite nie horšie. Čo ako vás kozmetička bude presvedčať, že áno áno, teraz sa vám síce tie vyrážky trochu zapália, a uhm, možno ste tu i tam aj trochu očerveneli a vyzerá to trošičku ako prvostupňové popáleninky, ono to všetko zmiiizneee, zahojí sa, je to len prvotná reakcia, ktorá nám ukazuje ako veľmi zle na tom vaša pleť je, bla bla bla bla... NIE! NIE! NIE! Takto to naozaj nemá byť. Pozrite aj Účinné látky v kozmetike I. 

Rovnako potrebujem, aby so mnou hovorili. Uznávam, že toto je vysoko individuálna záležitosť, a môžu existovať klientky, ktoré sa chcú len s dôverou odovzdať do niečích rúk, relaxovať a o nič sa nestarať. Nie JA vážení! Ja chcem vedieť, čo sa so mnou deje, aký prípravok ide kozmetička práve použiť a prečo, skrátka a dobre, čo sa robí. Ak si nejaké miesto už obľúbim (čo sa však bohužiaľ doteraz nikdy nestalo) a so všetkým som už bola oboznámená, poznám produkty aj priebeh procedúry, potom ok, užívajme si ticho. 

HYGIENA & POUŽITÉ PRÍPRAVKY

Samozrejmosťou je voňavé zariadenie, osobne uprednostňujem vôňu čistoty, neprišla som sa za svoje peniaze nadýchať nejakého chemického osviežovača vzduchu, alebo načisto zblaznieť zo zmlyslov otupujúcej vône aromalampy. Ezoterické dúpä rozhodne nie je mojím synonymom miesta pre šľachtenie tela a duše, ale každému vyhovuje niečo iné. 

Samostatnou kapitolou sú prípravky. Napríklad v takom ÚLK som videla iba objemné neosobné biele plastové  fľaše plné „čohosi“. Na moju otázku, či niečo z toho náhodou neobsahuje alkohol alebo bambucké maslo, či minerálne oleje pani odsekla, že tu som prosím pekne v Ústave lekárskej kozmetiky, oni pracujú so špičkovou kozmetikou a rozhodne mám byť TICHO, inak sa znižujú účinky masáže!!! Keby som sa tam neocitla iba ako figurant pri nakrúcaní ilustračných záberov pre našu telku, už by ma tam pravdepodobne nebolo. Pretože takto sa s platiacim klientom nikto nebude zhovárať vážení. Ani keby v tých fľašiach bol elixír mladosti. No dobre, vtedy možno...  

Odličovacie mlieko, krémy, séra, to všetko chcem vedieť a vidieť, poznať zloženie, kozmetička by sa mala aj zaujímať, či nie som na nejakú ingredienciu alergická, a aké prípravky uprednostňujem. Pri prvej návšteve by sa mala rozhodne čo to povypytovať  a snažiť sa o diagnostiku mojej pleti a jej potrieb. Príjemným spestrením by bolo, keby si viedla aj nejakú evidenciu, kde by si to, čo sme robili aj zapisovala. 

TERAPIE & PROCEDÚRY & CENA a iné 

Viem oceniť kvalitné prípravky, s ktorými v salóne pracujú, nové postupy, kvalitné prístroje a kadejaké novinky. Či už technologické alebo rôzne patentované ingrediencie. Ak sa to všetko snúbi s adektvátnou cenou, o ktorej som VOPRED informovaná, a na konci ošetrenia sa nelíši od počiatočnej, také miesto si ma získa. 

Samozrejmosťou by mala byť prehľadná a informatívna webová stránka s viditeľným a aktuálnym cenníkom, možnosť objednať sa na vyhovujúci termín, vzorka použitých prípravkov na domáce použitie, nejaké občerstvenie v podobe nápojov pred a po procedúre, tipy a rady na domácu starostlivosť. Všetko nenútené, príjemné, láskavé a profesionálne. Ak s niečím nie som spokojná, v danom salóne ma už nikdy neuvidia. A ani moje peniaze. 

Ospravedlňujúci sa dodatok.: Týmto príspevkom sa v žiadnom prípade nechcem dotknúť šikovných kozmetičiek, ktoré svoju prácu robia rady a dobre. Moja chyba, že som ich zatiaľ nestretla. A možno majú aj fialový preliv, ohryzené nechty a nepestovanú pleť... Nič nie je čiernobiele, iba môj kozmetický svet. Bez výhovoriek. 


Čo vy a vaše kritériá na dobré kozmetické salóny? Máte svoje obľúbené miesta? Podeľte sa so mnou o vaše tipy, možno konečne zmením názor. Vopred ďakujem za pozitívne aj negatívne ohlasy :)