Dovolenkové mancovačky

„More. More očarúva, more zabíja, dojíma, desí, niekedy aj rozosmeje, niekedy zmizne, prestrojí sa za jazero alebo vyrobí búrky, pohltí lode, podaruje bohatstvá, nedáva odpovede, je múdre, je nežné, je mocné, je nepredvídateľné. Ale hlavne: more volá.“ 

Milujem more. Nebolo to tak vždy. Náš vzťah sa vyvíja. Ale verím, že pretrvá. Tak ako tichý súhlas a hlasný obdiv, pokiaľ ide o Alessandra Baricca....

 

Keby sme u nás mali more, bolo by to dokonalé. Zrazu by aj voľné dni dostali význam. Lebo more sa nepýta, more je. Urobí vás šťastnými. A lieči. 

Nebola by som to ja, keby som sa nerozhodla využiť všetky možné skrášľujúce benefity mora a dovolenky pri ňom. 

 PRVÝ

Poetický začiatok, prozaické pokračovanie....lebo to bude o chodidlách...ehm..

Viete aké dobré pre vaše nohy je vyzuť sa? A viete, že úplne najlepšiu reflexnú masáž si doprajete ak si naboso pobeháte po morskom pobreží? A zadarmo! 

Ak sa pri hľadaní dovoleniek úzkostlivo vyhýbate kamienkovým plážam lebo, že je to hróózne nepohodlné a piesok je proste piesok, tak vedzte, že nič tak neurobí dobre vašej chrbtici, cievam, chodidlám, psychike i celému telu, ako práve chôdza naboso!   

Nemusíte to práve schytiť z toho konca ako herec Jaroslav Dušek, ktorý chodí bosý aj na slávnostné odovzdávania kadejakých ale väčšinou významných cien, ale keď máte možnosť, vyzujte sa a prebehnite sa bosí. Akurát treba dodržiavať isté pravidlá:

-          nikdy nebehajte bosí po asfalte, kamenných alebo iných tvrdých povrchoch, či doma po parketách a podlahe, vyhľadávajte mäkkú trávu napr. v parkoch, kde viete, že nie sú extrementy (pri psíčkaroch treba zaostriť zraky), či nebezpečné predmety, ktoré by vás mohli poraniť, ( sledujte aj včielky, je ich sakra málo), výborné sú okruhliaky v potoku, a spomínané morské pobrežie, s pieskom a kamienkami

 -          pri chôdzi naboso našľapujte opačne ako pri chôdzi v topánkach, teda najskôr prsty, potom stred nohy, a nakoniec päta, chvíľu trvá preorientovať sa, ale po chvíli je to prirodzené, a zistíte, že práve TAKTO sa                                                                                      vám ideálne chodidlami mapuje terén

a tu je zopár benefitov, aké chodenie naboso prináša: 

 - masíruje cez reflexné body v chodidlách celé telo

 - pomáha pri kŕčových žilách, ak to spojíte aj s chladnejšou vodou v potoku alebo v mori= i.de.ál!

 - uľaví nohám s padnutou klenbou a haluxami, keďže pri chôdzi naboso zapájame všetky drobné kostičky v chodidlách 

 - nech to znie akokoľvek šamansky, chodenie naboso rozprúdi vo vás životnú energiu a spojí vás so Zemou, pretože bosky majú zrazu vaše chodidlá kontakt s jej povrchom, a topánky nás od Zeme v bežnom živote izolujú 

Nemusím vám hovoriť, že ma dovolenkári vyvaľujúci sa na pláži kde-tu pozorovali, prečo tak divne chodím sem a ta po pobreží, ale viete čo mi môžu...tento rituál som si preniesla aj domov, a vždy keď mám možnosť a nablízku je estetická trávička, topánky letia dole. 

DRUHÝ

More je skvelé na preplachovanie dutín. Len to treba robiť trocha ďalej od brehu, pretože pohľad na vás ako siakate do vody, do ktorej sa práve niekto chystá s pôžitkom vliezť nie je bohviečo...no. Bola by ale večná škoda nevyužiť to gigantické množstvo „Sterimaru“ v cene dovolenky, takže smelo do toho. Ak ste alergik, alebo väčšinu svojho života presedíte v klimatizovaných priestoroch, viete o čom hovorím.

Na internete nájdete kopec návodov na preplachovacie postupy. Ja to robím tak, že si naberiem trocha mora do dlane, jedným prstom upchám jednu dierku a druhou výýýdatne potiahnem, ááno, radšej to robte tak, že máte pod nohami morské dno, mohli by ste sa aj utopiť ;) a druhou dierkou vyfúknem..potom to isté naopak. Sekrét sa vám následne z nosa porynie ešte hodnú chvíľu, takže si na pláž vezmite aj hygienické vreckovky. Veľa hygienických vreckoviek :)

Pokožka, vlasy, nechty – morské kozmetické tipy 

 
Všetko je pri mori akési inšie. Lepšie. Mäkšie, jemnejšie. Mne pri mori mizne celulitída ( alebo ju aspoň prestávam vidieť), nemusím si krémovať ruky, morská soľ má skrátka čosi do seba. Nie nadarmo, veď je to prírodný detoxikant plný minerálov, ktoré vznikali celé stáročia. A aj preto sa využíva v kozmetike.

Aj po návrate z dovolenky morské rituály môžete zaviesť do vašej pleťovej a telovej starostlivosti :

  • bežné je naparovanie nad vodou s morskou soľou, spomínané preplachovanie dutín, či kloktanie
  • používajte morskú soľ na zmäkčenie pokožky nôh pri pedikúre
  • tvár si môžete potierať roztokom vody a morskej soli, pomáha pri akné, len nezabúdajte následne hydratovať
  • morskou soľou zmiešanou s medom môžete lokálne ošetriť vyrážku
  • ak si v slanej vode poležíte, zrelaxujete, detoxikujete a pomôže to aj ak máte vyrážky na chrbte
  • alebo vyskúšajte peeling z morskej soli, olivového oleja a medu, či primiešať soľ do vašej masky..možností je neúrekom...
  • najnovším hitom sú napr. vlasové stylingové prípravky s morskou soľou, ktoré sa starajú o plážové vlny. 

 Kto sa teda vyberie na dovolenku k moru a celý čas preleží pri hotelovom bazéne, lebo more štípe v očiach, je slané a ničí plavky, robí fatálnu chybu. Ochudobňuje sa o množstvo jeho liečivých účinkov. 

TRETÍ 

Pobyt pri mori možno využiť rôzne. Mňa ale najmä zaujíma aj kozmetické hľadisko, však viete..Väčšinou vyhľadávam lokálne suroviny a na mieste ich používam na prípravu masiek. Ak máte pobyt all inclusive, máte milión možností. V Grécku by bol hriech nenadžabať sa napríklad pravidelne ich božským jogurtom. Po príchode z pláže som sa ním zvykla natrieť skoro celá..Rovnako skvelý je ich med a olivový olej. Pravidelne som si teda robila píling z olivového oleja a trstinového cukru...pýtajte sa domácich a skúšajte :)  

Čo si zabaliť 

Balenie z duše neznášam, ale snažím sa byť efektívna. Všetky kozmetické produkty, ktoré viem, že denne používam sa snažím preliať do menších nádobiek, aby som nemusela ťahať ťažké plné dózy. Je pravda, že nie zo všetkého sa dá odobrať, reč je najmä o rôznych sérach a krémoch v pumpičkovom balení, ktorým nerobí dobre kontakt so vzduchom, pretože ten v nich práve ničí tie dobré látky. 

Odliať si ale môžete z očného odličovača, odličovacieho mlieka, tonera, exfoliačného tonera, mejkapu, alebo napr. odlakovača. Len sa vždy uistite, že nádobky dobre tesnia. Ja sa vždy poistím ešte aj mikroténovým sáčkom. 

Ak z vašej pleťovej série vyrobili cestovné balenia, super, choďte do toho. Rovnako dobre možno na dovolenke využiť vzorky. Sú hygienické a nezaberú veľa miesta.

Prímorská rutina 

Ráno som si vždy vyčistila pleť pleťovým mliekom a celulózovou hubkou. Potom pár kvapiek tonera z jablčného octa do dlaní, a jemne poprikladať na tvár. Ked vsiakol, vybrala som si z chladničky svoj už prázdny roll on Clinique (používam ho už výlučne kvôli jeho nerezovej guličke) a očný gel. Naniesť, rozmasírovať. Potom asi 6 kvapiek Cé séra na tvár, krk, dekolt a chrbty rúk. Nechať vsiaknuť. Na koniec Avene SPF 50 pre normálnu a zmiešanú pleť, ktoré som striedala s Avene Cleanance SPF 30 na aknóznu pleť. S oboma veľká spokojnosť. Ochránili a žiadne nové vyrážky nespôsobili. 

Ak som šla k moru až popoludní, a doobeda som si len čítala a kúpala sa v hotelovom bazéne, zvykla som použiť aj minerálny makeup E.L.F. SPF 15. Pekne zmatnil a pritom ste nepôsobili dojmom, že vôbec akýkoľvek mejkap máte. Pri trocha mastnejšom pocite z fyzikálneho SPF ideálne zmatní, keďže má vlastne konzistenciu púdra.  

Na oči sa ukázala byť nesmrteľnou a doteraz ničím neprekonanou kombinácia hnedého tieňa Alverde, naniesla som tenkým zrezaným štetcom na obočie ( ceruzkou takú tenkú neviditeľnú linku nespravíte), rozmazala dostratena, riasy natočila kliešťami a natrela dvoma vrstvami vodo-odolnej maskary Mac Factor 2000 calories. Tá je vôbec mojím najväčším dovolenkovým objavom. Malá precízna štetinková kefka, výborná konzistencia a výdrž aj v slanej morskej vode. SKVELÁ. 

Po návrate z pláže som sa vždy ODLÍČILA. Hovorím o tvári, oči som nechala väčšinou tak, alebo som si nezničiteľnú maskaru odlíčila iba zo spodného viečka, to vtedy, keď som si robila linky. 

Aj ak nenosíte pri vode makeup, SPF je dizajnované tak, aby vám na tvári držalo, obzvlášť, ak používate fyzikálne, preto ho treba dôkladne rozpustiť a odlíčiť. Žiadne prašivé vlhčené obrúsky! Tie majte maximálne pri mori a použite medzi jednotlivým nanášaním SPF.  

Potom opäť jablčno-octový toner. Po ňom hydratačný toner – používala som ružovú vodu, a neskôr som si kúpila na mieste pobytu vynikajúci uhorkový. Nezabúdajte – vždy bez alkoholu! Na ešte vlhkú tvár od druhého tonera prišlo hyalurónové sérum GoW, a potom aj gel. Očný krém a nakoniec ešte aj denný hydratačný krém Dermacol. Úplne som cítila ako sa moja pleť napila a okamžite sa všetko vstrebalo! 

Telo som si peelingovala cca každý tretí deň, hneď po peelingu nasledovalo aj holenie nôh a bikín. Po sprche mlieko po opaľovaní, (na čerstvo oholené miesta už nič, až na druhý deň) pred spaním potom ešte telové mlieko. 

Na večer a na večeru som sa zvykla trochu primaľovať. Takže trocha mejkapu, korektor pod oči, lokálne na vyrážky, prepudrovať, bronzer, líčka, obočie, linky, rúž, atď. 

Pred spaním som sa komplet odlíčila, s neodlíčiteľnou maskarou si dobre poradil praobyčajný 2-fázový odličovač od Baley..nasledoval opäť toner..obdeň som používala exfoliačný Clarins, potom BHA starostlivosť,  sérum okolo očí, na čelo a okolo úst. Niekedy trocha hydratačnej masky alebo hydratačného krému Ryor na to.

Outfity 

Pri mori je teplo, čo si budeme hovoriť, rifle môžete nechať doma. Oblečenie vlastne potrebujete iba na večeru. Zabaľte si teda nejakú slušnejšiu obuv, ktorá bude pasovať k viacerým outfitom, nech neťaháte zbytočne všetko. Využijete rôzne topy a najmä letné šaty. Ja vždy myslím aj na konkrétne doplnky, ktoré k nim nosím, a automaticky si ich pribalím. Pri mori aj pri bazéne som v plavkách, mala som jedny dvojdielne, a k nim ešte dva spodné diely na výmenu po plávaní. Keď som si šla vypiť čaj alebo pivo, či po nejaký koktejl, zmrzlinu, alebo pre niečo do hotela, či na wc, alebo na obed a raňajky, aby som nechodila iba v plavkách, mala som plážovú tuniku a jedny plážové šaty. Výborná vec! Lebo ste vlastne oblečená aj vyzlečená zároveň. Kde inde ako na dovolenke môžete za bieleho dňa, áno aj pred mužmi! pobehovať v niečom ako                                                                                             negližé a cítiť sa pri tom úplne legitímne                                                                                           sexi? Tak prečo to nevyužiť :) 

 

Manikúra / pedikúra 

Tú si robím deň pred odchodom na dovolenku doma. Konkrétne na tohtoročnú som si vzala aj set na obnovu náteru, keby bolo treba. Ale nebolo. Napokon som náter po týždni zmenila iba z nudy a iba na rukách. Nejavil totiž absolútne žiadne známky poškodenia. Iba odrastal. Jeden tip - ak si manikúru spravíte kvalitne, vydrží vám. Pomôcť tomu môžete ak si so sebou vezmete iba vrchný priesvitný lak, tzv. Top Coat a cca každý druhý alebo tretí deň ním nechty prebehnete. Len dajte pozor, aby ste tých 10 minút po nanesení zotrvali v klimatizovanej miestnosti, inak vám v tom hice nikdy neuschne a môže rozpustiť aj predchádzajúce nátery. Ak niektorí v tomto bode krútia hlavami, že som posadnutá a chorá...možno..ale predsa ste dočítali až sem ;) A ak ste na tzv. vyvaľovacej dovolenke, čo iné by ste chceli akože robiť?! :P

 

Čtivo 

Tento rok som úplne náhodou deň pred odchodom našla v knižnici mojich rodičov Reportéra Arthura Haileyho. Aj som si vravela, či brať si so sebou na dovolenku „prácu“ nebude blbosť, ale...NEBOLA!! Strašne sa mi to páčilo, a práve naopak, moju pracovnú „krízu“ to trocha napravilo, do práce som sa následne vyslovene tešila, lebo som si uvedomila, aké je to vlastne privilégium, robiť čo vás baví. O tom, že na Slovensku nemáme poňatia o „skutočnej novinárčine“ nehovoriac. Tento titul teda na dovolenku rozhodne odporúčam, aj jedincom, ktorí s médiami nemajú nič. 

Rovnako ako aj dobre známeho 100ročného starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol Jonasa Jonassona. Zhabala som tento ockov narodeninový darček, ktorý som začala čítať už doma a dobre som urobila. Pobavíte a rozptýlite sa, ale váš mozog pri tom stále zostane aktívny. Aktívny tak akurát J 

A samozrejme časáky. Mala som .týždeň, ako vždy, čítam ho odzadu, aj kvôli kulinárskym riadkom Jožka Kolejáka, manžela mojej kamarátky Veroniky :), len inak, otrasná kvalita tlače, obzvlášť pri vode a s rukami od krému by som si na túto tému rada skecla s Pištom Hríbom hehe.. potom Zdravie..dovolenkové malo tuším 100 strán, super. Ďalej MIAU väčšinou sú tam veľmi dobre spracované životopisy rôznych zaujímavých osobností, a neprezieravo aj EMMU. V poslednom menovanom toho bolo asi najmenej, aspoňže tie nafotené seriály som si užila...

 
Ak sa na dovolenku ešte len chystáte, tak si ju UŽITE, a ktovie, možno si počas nej na iPade alebo iPhone budete čítať aj môj blog. A to by bolo vážení, hotové „posvícení“. :)