PRED ZRKADLOM: Michaela Padošová, mama na plný úväzok

KARIÉRA 

Popri výške som pracovala vo Fun rádiu ako asistentka moderátora, no po jej skončení som cítila, že stačilo a zišla by sa mi „normálna“ práca. (smiech) Nastúpila som teda do teraz už neexistujúcich novín Domino fórum a ako 23-ročná som sa ocitla medzi skúsenými novinármi. Ani som poriadne nevedela, či to chcem robiť. Pamätám si, že mi môj vtedajší šéf posielal z kancelárie oproti povzbudzujúce sms-ky, aby som to vydržala, aby som sa nebála, že to bude dobré. Rozhodne to bola fajn skúsenosť lebo som sa tam stretla s ľuďmi ako R. Kotian, M.Havran, J. Hrabko, neskôr M. Žitný a ďalší, od ktorých som sa veľa naučila, a tiež mi pomohla zistiť, že do novín už asi nie. (smiech) Keď Domino fórum zaniklo, vrátila som sa späť do Fun rádia ako produkčná rannej show Adely a Sajfu, odtiaľ som asi po dvoch rokoch zamierila do už neexistujúceho Rádia Viva. Čiže so mnou všetko zaniká. (smiech) Vo Vive som sa ale dlho neohriala, lebo pár mesiacov potom ako som tam nastúpila som otehotnela.

MATERSTVO

Od decembra 2010 som na materskej. Je rok 2017 a som na materskej. (smiech) Ešte sa z toho teším, ešte si to užívam. Nezažívam taký ten stereotyp, že prvé, druhé, tretie dieťa a stále je to o tom istom. Nie je. Je to stále nové. Teším sa na to čo bude, ale zatiaľ si užívam to, čo je. Myslím, že čas je milosrdný, a aj sa ešte vyspím, aj budeme cestovať, aj práca bude aj všetko. Zatiaľ som šťastná, že som doma, lebo deti mi prišli ukázať niečo, čo som sa nenaučila ani v jednom ani v druhom zamestnaní. Teraz to už viem. Starostlivosť o ne ma nevyčerpáva, skôr ma dobíja. A keď ich vidím, aké sú čisté, neviem si predstaviť, že sa namiesto starostlivosti o ne niekde v práci hašterím s dospelákmi. Myslím, že ak aj odídem z materskej, tak asi skončím v nejakej škôlke. (smiech) Určite nie som dokonalá matka, aj občas zvýšim hlas, ale byť mamou ma fakt baví.

PÔRODY

Ak mi v živote niečo nevyšlo alebo nešlo, tu mi bolo asi fakt dopriate. Všetky tri pôrody boli pre mňa veľmi silné a emotívne zážitky. Výborné bolo zakaždým načasovanie, a to, že muž bol pri všetkých troch, za to som naozaj vďačná. Pri tom prvom som bola ešte taká vyhúkaná prvorodička. Síce som to bábätko držala a všetko, ale nejako som bola z toho celého strašne zmätená. Druhý bol asi najrýchlejší, aj keď pomerne hektický, lebo v ten deň bolo strašne veľa pôrodov, že som dokonca už počas kontrakcií musela uvoľniť miesto inej mamičke. V nemocnici bola aj sranda, lebo môj druhý syn sa narodil s veľmi hustými vlasmi, takže ako jediný na oddelení mal od narodenia hrebeň, a nie nejakú mini kefôčku ako ostatné bábätká. (smiech) Najkrajší zo všetkých bol však až tretí pôrod. Do nemocnice sme s mužom išli o polnoci, s deťmi bol doma môj otec. Prázdne cesty, nikde nikoho, my sme si z tej jazdy spravili s mužom rande a kontrakcie som predýchavala na križovatkách. (smiech) Aj v nemocnici nám spravili také intimčo. Neviem čím to bolo, ale jedine po treťom pôrode som sa od šťastia na konci rozplakala. 

DEŇ TROJNÁSOBNEJ MATKY

Náročný. Ráno sa ťa nikto neopýta, či si v noci spala, ako si spala, či si nechceš zdriemnuť. Jednoducho ideš. Ja spávam s najmladšou Tarunkou (10 mes.), muž s prostredným Teom (3,5) a najstaršou Terezkou (6). Vstávame okolo 6:30-7:00, o 7:45 odvezie muž Terezku do škôlky a ide do práce, my traja ostávame doma. Väčšinou som Tarunku nosila v šatke, a popri tom stihla napríklad niečo uvariť. Teraz, keď už je väčšia ju to budí, preto keď spí, snažím sa stíšiť tiež. Teuško sa hrá, alebo si kreslí, niečo si pozerá, väčšinou sme spolu v izbe. Popoludní ich ukladám spať v rovnakom čase, a keď vstanú chodievame spolu pre Terezku do škôlky. Bábätko na mne v šatke, Teo za jednu ruku, Terezka za druhú, sme všetci úplne skoordinovaní. (smiech) Cesta tam aj späť nám trvá takú trištvrtehodinku, teda je to aj dobrá prechádzka, lebo sme na vzduchu, a Terezka mi cestou domov vždy porozpráva, čo bolo v škôlke. Okolo piatej, šiestej, ako kedy, prichádza domov muž, takže riešime večeru, a okolo siedmej sa všetci už tak stíšime, začíname nočnú hygienu. Okolo ôsmej, pol deviatej ich potom všetkých milujem ešte viac ako cez deň. (smiech)

PRIESTOR PRE SEBA A PARTNERA

Niekedy si aj cez deň popri Tarunke a Teovi púšťam rôzne meditácie, alebo si na fitlopte čítam niečo zaujímavé. Inak sa všetko dôležité snažím stihnúť cez deň. Čo si s mužom nepovieme večer, predtým, než idú deti spať, sa snažíme dobehnúť keď už zaspia. Vtedy sa stretávame v spálni, lebo tá je teraz neobývaná a rozprávame sa, alebo sa aspoň objímeme. Často som potom odvolaná Tarunkou na nejaké dojčenie a nie vždy sa vrátim späť, ale môj muž je veľmi tolerantný. (smiech) Je určite dôležité nezabúdať popri deťoch na to, prečo sa vám vlastne narodili a starať sa aj o partnerstvo. Veľmi sa mi páči, že na to s mojim mužom ani po rokoch nezabúdame.

KRÁSA POČAS TEHOTENSTVA

Intuitívne som vždy cítila kedy čakám dievča, kedy chlapca. Pri dievčatách som bola akoby bojazlivejšia a opatrnejšia, chlapec akoby mi už zvnútra dodával odvahu. Najkrajšia a najženskejšia som sa cítila práve pri čakaní na Tea. :) Pri každom tehotenstve som mala úplne perfektné vlasy, ktoré vôbec nepotrebovali umyť, a mala som aj veľmi dobrú pleť. Na rastúce bruško a prípadné strie som nepoužívala nič špeciálne z lekárne, iba kokosový olej a tehotenský telový olej od Weledy a žiadne sa mi nevytvorili.

KOZMETIKA PRE DETI

Prvé dve bábätká som do ich prvého roka kúpala len v čistej vode. Pri tretej Tarunke som to trochu pozmenila a od pol roka jej do vody pridávam trocha mydla z čistého olivového oleja. Keď náhodou zbadám, že má niekde na telíčku suchšie miesta, použijem prírodný olejček s vitamínom E od Manny. Staršie deti si na tvár dávajú klasickú modrú plechovkovú Niveu. Aj Teuško ako chlapček sa natrie veľmi rád. (smiech) Poctivo si natierajú aj pery, na to majú takú tyčinku od Weledy. Mám ich teda všetkých pekne ponatieraných a mastných, tak ako to mám na sebe rada ja. (smiech) Svedomito používajú aj zubnú pastu, ktorú máme všetci rovnakú. Pred slnkom ich chránim, našťastie sa doteraz nikdy nespálili. Dievčatá sú snedšie po mne, syn je svetlejší po mužovi, ale natieram ich vždy minimálne 50-tkou, väčšinou sa snažím vybrať niečo špecificky vhodné pre deti z DM-ky,  tomu najintenzívnejšiemu slnku sa v rizikových hodinách úplne vyhýbame. 

PLEŤ

Či som mala jedno dieťa, dve alebo tri, vždy som sa dokázala postarať aj o seba a áno, aj sa umyť. (smiech) Povedala som si, že veď ale ty si nezanikla tým, že máš deti! A musíš aj jesť, pretože potrebuješ, aby sa ti z niečoho tvorilo mlieko. Takže si ráno vypláchnem ústa, aby mi chutilo, zuby si totiž umývam až po raňajkách, a umyjem sa studenou vodou, to je dobré na prebratie. (smiech) Potom si dám trocha bambuckého masla. Nikdy som si nič extra na tvár necapkala, ale vždy som zasa mala bezproblémovú pleť. Okolo očí si ešte nanesiem krém Nivea Q10, na kruhy. Veľmi dlho som si vystačila aj s obyčajnou modrou Indulonou, niekedy si dám aj čistú vazelínu. Najmä nemám rada pocit suchých rúk, takže tie si pretriem aj hocikedy cez deň, rovnako ako tvár. Na kozmetiku teraz nechodievam, neviem si zatiaľ predstaviť od bábätka na dlhšie odísť. Ale raz za týždeň alebo aspoň raz za desať dní si na seba nacapkám masku s bielym ílom. Myslím, že mi na moju suchú pleť celkom pomáha. Popri tom ale samozrejme urobím ďalších desať vecí, nie je to tak, že by som sa teraz s maskou na tvári vykotila na gauč. (smiech)  

TELO

Keďže som v noci zatiaľ dosť často hore, lebo dojčím, ráno si ešte natriem telo, najmä prsia a brucho, najčastejšie kokosovým olejom. Keď mi ale čokoľvek z mojej kozmetiky chýba, siahnem po detskej. Na dlhšie procedúry mám čas až večer, ráno tým nechcem zdržiavať ani muža ani deti.

CHVÍĽKA MIERU

Nastáva približne o siedmej, kedy sa zatváram sama do kúpeľne. Deti-nedeti, maminka ide do vody prvá! (smiech) V mojich plánoch na rok 2017 je aj to, že by som raz do týždňa chcela mať vaňu so sviečkou a knihou. Tam zatiaľ ešte nie som, je marec, uvidíme. (smiech) Ale vtedy sa tam zamknem, je to moja chvíľka. Je to zaujímavé, lebo keď bola prvá Terezka na svete, chodila do kúpeľne so mnou, keď som počula zaplakať druhého, Tea, rýchlo som zasa utekala von ja. Teraz keď náhodou počujem zaplakať tretiu Tarunu, dám jednoducho hlasnejšie rádio. (smiech) Už to neriešim a myslím, že pri ďalšom dieťati by som už asi nevyšla vôbec. (smiech) Nateraz sa teda pri sviečke iba sprchujem. Milujem na sprchovanie obyčajné tuhé prírodné mydlá, napríklad olivové. Alebo rozmarínovo-mätový sprchovací gel, ktorý na mne veľmi vonia môjmu mužovi, potom sa natriem obyčajným kokosovým olejom. Keďže sa takmer nelíčim, nepoužívam žiadne odličovače, ak už, tak si oči odlíčim Alverde 2-fázovým odličovačom. Mala som aj tuším nejaký Garnier, ale ten ma štípal. Tvár si večer umyjem nejakým prírodným mydlom a natriem sa znova buď kokosovým alebo arganovým olejom alebo bambuckým maslom. Niekedy si k tomu, čím sa natieram frcnem aj pár kvapiek esenciálneho oleja, napríklad levanduľového. Možno mám tej kozmetiky málo, ale aj tak je to každý večer trochu iné. Tak nejako intuitívne to všetko obmieňam. 

NOHY

Tým, že som na nich celý deň, a ešte aj nosím najmladšiu v šatke, dostávajú poriadne zabrať. Takže na starostlivosť o nohy si fakt potrpím, veď ma nosia. Weleda aj Balea má výborné peelingové veci na nohy, aj krémy. Milujem aj reflexné masáže nôh, to je veľký zážitok. O nohy sa teda snažím starať aspoň 2-3 krát do týždňa.

VLASY

Kondicionéry nemám rada, alebo som možno nenašla ten správny. Aspoň keď som používala klasické silikónové L´Oréaly, vlasy som mala až nepríjemne jemné na môj vkus, aj keď som ich naozaj dobre vymyla. Rýchlejšie sa mi potom aj mastili. Takže teraz používam buď mydlá na vlasy od Manny, ktoré často ani nepenia, alebo šampón od Lavery. Raz za dva-tri mesiace si nechám v kaderníctve vlasy zafarbiť, to som počas tehotenstva úplne vypustila, a sem tam podstrihnúť. So strihom neexperimentujem, roky nosím pre mňa charakteristický našuchorený účes. Toto som ja a takto ma poznajú aj ostatní. V lete si vlasy nechám prirodzene uschnúť, v zime si pred fénovaním na ne streknem trocha mužovho parfému, páči sa mi, že ho potom cítim, až kým si ich znovu neumyjem. :) Skoro stále nosím vlasy vypnuté, pretože si pri starostlivosti o deti nejako neviem predstaviť, že by mi voľne lietali okolo hlavy.

LÍČENIE

Tak toto vôbec neriešim. (smiech) Nelíčila som sa ani počas strednej školy, ani na vysokej. Páči sa mi, keď je niekto pekne upravený, možno to vyznie neskromne, ale mne sa zdá, že to ani nepotrebujem. Raz ma dokonca ešte vo Fun rádiu líčila Adela, ktorej to náhodou dosť dobre ide a sama sa vie veľmi pekne upraviť, a keď sme potom robili medzi kolegami anketu, či vyzerám nalíčená lepšie, iba jeden z ôsmich povedal áno. (smiech) Krásne je podľa mňa to, čo je čisté, nezacapkané. (smiech) Okrem toho som od detstva športovala, takže žiadny makeup na tenise neprichádzal do úvahy, na tréningoch nás napomínali, aj keď sme mali náhodou nalakované nechty. Aj deti sa ma cez deň všelijako chytajú, neviem si predstaviť kontrolovať, či nemám náhodou niekde niečo rozmazané.

ŠPECI PRÍLEŽITOSTI

Mám krásny červený rúž, ktorý som naposledy mala na sebe keď si ma oslovila. (smiech) Hneď som sa vybrala hľadať, čo ti vlastne budem môcť ukázať. Rovno som sa ním aj narúžovala a môj muž sa na mňa tak zvláštne pozrel, že čo som robila. (smiech) Predtým som ho mala na krstinách. Naštastie tým, že je nás veľa, vždy sa v rodine nájde priestor na oslavy a špeciálne príležitosti, nuž a keď je prítomná už aj širšia rodina, tak sa sem tam viac upravím. Mám rada prirodzené farby na nechty alebo červenú. Páči sa to aj Terezke, takže občas si nechty nalakujeme obe, napríklad keď išla prvý krát do škôlky. Určite budeme lakovať do školy v prírode alebo keď pôjde do školy. Výnimočne používam špirálu a aj keď mi neurobí také mihalnice, že si ich budem zapierať o obočie, mne to stačí. (smiech) Sama sebe sa tak páčim a na tie príležitosti, na ktoré to potrebujem mi vyhovuje. Mám aj tekutý makeup a púder, čiernu linku a očné tiene, všetko od Alverde. Ak už mám ale červený rúž, nedávam si aj červený lak, zdá sa mi to už príliš. Držím sa v tomto hesla menej je viac. Ale potom ako si ma oslovila som sa po dlhšom čase nalíčila, pozrela sa do zrkadla a povedala som si, veď je to fajn, môžeš to robiť aj častejšie! (smiech) Vždy to ale musí byť do tej miery, aby mi to neprekážalo. Aby som sa mohla smiať, krčiť čelo a všetko.

UVEDOMENIE SI VLASTNEJ KRÁSY

Stužková. Asi vtedy som išla po prvý raz aj na kozmetiku. A potom keď som prestala hrať tenis. Dovtedy som mala režim športovca, ktorý sa musí rýchlo osprchovať a nelakovať si nechty. Neskôr som začala nosiť aj sukne. Ale to pravé ženstvo a jeho uvedomenie si prišlo až s materstvom.

KOMPLEXY

Nikdy som našťastie nemala zlé stavy z toho ako vyzerám. A pritom som bola ako dieťa možno trochu pri sebe. No asi aj tým, že som okolo seba mala vždy prívetivých ľudí, nikdy vo mne nevyvolávali pocit, že niečo nie je v poriadku. Vyvíjala som sa, hrala som tenis, hýbala som sa a potrebovala som aj jesť. Aj počas tehotenstva som pribrala. Pri prvom 9, pri druhom 13, pri treťom 19 kíl. Ale nikdy som sa neprejedala a aj keď tie kilá potom nezostali v pôrodnici, nikdy som si nepovedala, že no tak teraz si ohavná. Teraz som napríklad v kontakte s výživovou poradkyňou Jankou Trebulovou, ktorá mi urobila jedálniček a snažíme sa najmä o to, aby som jedla pravidelne a pestro. Žiadne diéty a nejaké obmedzovanie sa, mojou prioritou je stále dojčenie. Myslím si, že je normálne, keď sa žena po pôrode vracia do normálu tak rok. Všetkým ostatným, ktoré tvrdia, že to tak mali už po mesiaci blahoželám, ale možno to bolo u niektorých aj na úkor psychiky.

KTO JE KRÁSNY

Páčia sa mi väčšinou južanské typy žien, tmavovlasé, tmavooké, s výrazným obočím, napríklad Monica Bellucci je krásna, ale nie je to zasa nijaký prototyp, na ktorý by som sa chcela podobať. A potom ženy, ktorým hovorím čarodejnice. (smiech) Také tie divoké typy, ktoré sa možno ani nelíčia, ale ide z nich niečo živočíšne. Páčia sa mi najmä ženy, ktoré v sebe nepotláčajú ženskosť. Krása podľa mňa spočíva v prijatí.

ČO VIDÍM KEĎ SA POZRIEM DO ZRKADLA

Som šťastná. Z toho kde som, kto som. Páčim sa sama sebe aj nenalíčená. Niekedy keď som už veľmi unavená, až mám pocit, že zaspím na kuchynskej linke, alebo nedožijem ďalšieho rána (smiech) sa na seba v zrkadle dlho pozerám. Uvedomím si, že som stále tu, že som živá, a že aj keď mám deti musím stále vnímať najmä samu seba. Niekedy ma to až dojme. Stále tam totiž vidím to osemnásťročné dievča. Tie oči sa nemenia. 

 

 

-pre Aestheholic voľne prerozprávané v Café Gorila
-foto súkromný archív M.P.