Pot náš každodenný, ľudský

„ Za čias, o ktorých sa tu rozprávame, vládol v mestách zápach, aký si my moderní ľudia sotva vieme predstaviť. Ulice smrdeli smetím, zadné dvory smrdeli močom, schodiská smrdeli hnijúcim drevom, potkaním trusom, kuchyne pokazeným kelom a baraním lojom; izby, nikdy nevetrané, zapáchali stuchnutým prachom, spálne mastnými plachtami, prevlhnutými perinami a štipľavo sladkastým pachom nočníkov. Z komínov sa valil pach síry, z garbiarní sa šíril smrad leptavých trieslovín a z bitúnkov smrad zrazenej krvi. Ľudia smrdeli potom a nevypraným šatstvom; z úst im bolo cítiť pach zhnitých zubov, zo žalúdkov im razilo cibuľou a telá, ak už neboli celkom mladé, smrdeli starým syrom, kyslým mliekom a nádorovými ochoreniami. Smrdeli rieky, smrdeli námestia, smrdeli kostoly, smrad sa šíril spod mostov i z palácov. Sedliak smrdel takisto ako kňaz, remeselnícky tovariš smrdel takisto ako majstrová, všetka šľachta smrdela, ba dokonca aj kráľ smrdel, smrdel ako dravec a kráľovná smrdela ako stará koza, v lete v zime stále rovnako. V osemnástom storočí totiž baktériám ešte nič nebránilo v ich rozkladnom pôsobení, a preto nebolo nijakej oblasti ľudskej činnosti, ani tvorivej, ani ničivej, nebolo nijakého prejavu klíčiaceho či vädnúceho života, čo by nebol sprevádzal smrad.“

Patrick Sűskind, Parfum

 

Ak ste práve utrpeli olfaktorický záchvat, nečudujem sa, Sűskindov Parfum je, pokiaľ ide o vône a ich popis výnimočnou knihou. No nie každý má pre vône cit. Teda vlastne, nos.

Akiste aj preto je jednou z najošemetnejších spoločenských záležitostí vysvetliť niekomu napríklad, žeeee - smrdí....

Čo hovoria o potení encyklopédie

  • v priemere máme na tele dva až štyri milióny potných žliaz a poznáme dva typy potenia, potenie pri fyzickej námahe a zo stresu
    pri namáhaní svalov sa potíme väčšinou na tele, zatiaľčo stresové potenie sa prejavuje najmä pod pazuchami, potia sa nám dlane a chodidlá, niektorým v strese aj čelo
  • dva najvýznamnejšie faktory, ktré ovplyvňujú intenzitu potenia sú celková fyzická kondícia a hmotnosť
  • možno ste si i všimli, že ste sa nepotili vždy, obyčajne sa funkcia apokrinných žliaz, to sú tie, ktorých výlučky viac cítiť, zapoja do funkcie až v puberte, aj preto napríklad bábätká nesmrdia, neznamená to ale, že sa nepotia, len u nich zatiaľ fungujú iba žľazy ekrinné, teda tie, ktoré majú primárne telo ochladiť a správajú sa ako klimatizácia

Ako jeme, tak voniame

Hej, naša strava má vplyv na to aký typ odéru naše telo produkuje. Existujú štúdie, ktoré preukazujú, že ľudia, ktorí nekonzumujú mäso a fungujú prevažne na rastlinnej strave, voňajú lepšie. Takisto ak jeme potraviny so silnou vonnou zložkou, odrazí sa to aj v zložení nášho potu. Napr. cesnak, cibuľa, kapusta a krížokvetá zelenina, syry s plesňou a podobne.

Či už páchnete menej alebo viac, v našej kultúre sme zvyknutí fakt, že sa potíme riešiť. Dodržiavaním osobnej hygieny a tiež rôznymi sprejmi, deodorantmi, či antiperspirantmi.

Toto je momentálne moja trojica produktov, ktoré mi zatiaľ v bežnej dennej praxi vyhovujú. Aspoň doteraz sa nikto nesťažoval, aj keď....človek nikdy nevie..

 

IMG_6763.JPG

FAITH IN NATURE
Green Tea Aloe Vera natural deodorant

Toto je môj krištáľový prírodný deodorant s aloe vera a zeleným čajom.

Krištáľ je vlastne kamenec. Ide o prírodný minerál, ktorý má väčšiu molekulu ako napríklad aluminium chlorhydrát a ďalšie zložky antiperspirantov.

Deodorant poteniu nezabraňuje, len "navoniava" pot. :) 

Tento konkrétne má jemnú nevtieravú vôňu zeleného čaju, horkého pomaranča a aloe vera. Používam ho v dni, keď mám voľno a nič extra nerobím.

Neštípe a na dni bez fyzickej námahy a stresu mi úplne stačí.

Dávam si ho tiež prvý deň po tom, ako som si napr. holila podpazušie.

Nevýhodou je, že je tekutý a nanesený na suchú pokožku evokuje pocit spotenia. Chvíľu trvá kým zaschne.

 

 

IMG_6765.JPG

AURELIA PROBIOTIC SKINCARE
Botanical Cream Deodorant

Tuhý prírodný deodorant na báze škrobu a kaolínu s esenciálnymi olejmi ako pepermintový a eukalyptový. Z krému sa mení na púder a niečím mi pripomína vôňu mojej babky. Asi kvôli špecifickému mixu „stariny“ a mentolových cukríkov, ktoré babka stále nosila v kabelke.

Tento deodorant mi posunula kamoška Viky, ale celkom sa mu teším a zaradila som ho do svojej rutiny na dni so stredne ťažkou fyzickou záťažou.

Teda keď idem na nákup a v plátených taškách si domov vlečiem zásoby jedla na týždeň aj dva, keď mám bežné, väčšinou nepracovné stretnutia v meste, alebo niečo vybavujem, no nie je veľký predpoklad, že sa pri tom ktovieako spotím.

Fyzicky sa totiž potím iba pri cvičení, a vtedy práve vône nepoužívam. Svoje potenie nijako nemaskujem ani nepotláčam, potiť sa pri cvičení skrátka chcem! Sorry okoloidúci...no po príchode domov sa osprchujem a veci na cvičenie nechám usušiť a strčím do koša na bielizeň.

Na moju bežnú potivú prevádzku mi teda tento púdrový krém vyhovuje a jediné, čo sa mi na ňom vlastne nepáči je asi spôsob aplikácie, ktorý ma trošku zdržiava keď sa ponáhľam, pretože ho treba nabrať do prstov, votrieť v pazuchy a umyť si potom ruky. No a život nečaká...

 

IMG_6764.JPG

REXONA
Maximum Protection Stress Control Antiperspirant

Mám citlivý nos a osobne neznášam silný pach aviváže zo šatstva miesiaci sa s intenzívnou vôňou parfumu, k tomu ešte dákeho deodorantu alebo antiperspirantu.

Parfum a deodorant alebo antiperspirant by sa nemali biť, taká je skrátka moja odérová filozofia. Svoje deo, či produkt proti poteniu nechcem cítiť, chcem len aby plnili funkciu, a už vôbec si neželám, aby ich na kilometer zacítili ľudia, keď okolo nich prejdem.

Aj parfum by mali cítiť len keď sa dostanú do mojej osobnejšej zóny, ak ich tam teda pustím... Nezvykne zo mňa tiahnuť na celý výťah, celú čakáreň, prípadne svojou prítomnosťou neovalím všetkých v newsroome keď prídem do práce :) 

Antiperspiranty som vlastne nikdy nepoužívala, práca v televízii a stresové potenie z vysielania vás ale naučí po kostole hvízdať. Teda, chrániť si pazuchy!

Jednak máte tesné sako, a potom, živé vysielanie s množstvom rôznych situácií dá človeku zabrať, aj keď má pocit, že naňho po tých rokoch praxe už nijako nevplýva. Veru vplýva, a ja sa najviac potím práve v práci.

Pre tieto dni mám teda rezervovanú Rexonu, ktorú tuším používa aj Chloe Morello...ts ts ts :)

Na tomto antiperspirante mi vyhovuje, že spĺňa, čo od neho očakávam a podľa toho, čo som doteraz v drogérii zatiaľ v tomto segmente poovoniavala, vonia asi najneutrálnejšie. Rozumej sviežo, ale nie umelo a nápadne alebo skrátka divne.

Jedinou nevýhodou je, že zanecháva biele stopy na oblečení, ak si na to nedám pozor.

Dobré je ale aplikovať ho večer pred spaním na suchú pokožku, pretože najlepšie sa aktivuje práve keď je naše telo v pokoji a má normálnu teplotu. 

Mimochodom, súvislosť medzi rakovinou prsníka a používaním antiperspirantov, deodorantov, či holením pokožky pod pazuchami nebola doteraz vedecky preukázaná. To netvrdím ja ale The American Cancer Society.

 

 

A čo vy? Máte obľúbené deodoranty alebo antiperspiranty, ku ktorým sa radi vraciate? Aké najradšej používate a prečo? Napíšte mi, budem sa tešiť :)