Parfum - vôňa našej identity

„... ľudia môžu privrieť oči pred velebou, pred hrôzou, pred krásou a môžu zatvoriť uši pred melódiou alebo mámivými slovami. Vôni však uniknúť nemôžu. Pretože vôňa je sestrou dychu. S dychom vchádza do ľudí, ak chcú žiť, nemôžu sa jej ubrániť. A vôňa vchádza do ich vnútra, vchádza im priamo do srdca a tam veliteľsky rozhoduje o náklonnosti a pohŕdaní, o odpore a slasti, o láske a nenávisti. Kto vládne vôňami, vládne ľudským srdciam.“

Patrick Sűskind, Parfum

 

Spomínate si na váš prvý parfum? Alebo vôňu, ktorá vás tak silno opantala, až ste museli ísť za ňou, alebo sa jej nevedeli nabažiť?

Poznám ľudí, pre ktorých je výber parfumu len záležitosťou módnosti a pozerajú sa naň krátkozrako. Chcú skrátka niečo, čo je momentálne in, prípadne to používa niekto, koho obdivujú, alebo to stálo dosť na to, aby tým vzbudili obdiv oni, bez ohľadu na to, či vôňa naozaj vystihne ich samých...

Osobne som na otázku aký parfum používam zvykla byť dosť citlivá. Aj keď nemám už takmer žiadne kozmetické tajomstvá, pretože sa s vami, ktorí čítate môj blog delím skutočne takmer o všetko, prezrádzať môj osobný výber parfumov mi vždy padlo zaťažko. Zdalo sa mi to, a stále zdá, priveľmi intímne.

Vôňa, ktorú nosím sa totiž po čase stáva mojou súčasťou. Nemám v obľube striedať príliš veľa parfumov naraz, väčšinou je zmena spôsobená nejakým hlbokým emocionálnym zážitkom. Stratou osoby, s ktorou sa mi vôňa spája, alebo inými životnými okolnosťami. Zaujímavé je, že veľmi podobne to mám aj so šperkami...

Na svoje prvé stretnutie s vôňami si už nespomínam, ale dodnes mám asi najradšej vôňu našich slovenských záhrad, kde sa nahnité jablká miešajú s vlhkou pôdou, trávou, suchým drevom a kameňmi, na ktoré svieti slnko, ohňom, vetrom i vodou...vône svieže a čisté, no sofistikované, živé a trochu tajuplné zároveň, len sem tam v zábleskoch ohnivé a hravé. Také, ktoré vás možno neočaria hneď, podmania si vás až pri dlhšom pozorovaní a skúmaní, a jedine, ak ich spoznávaniu venujete čas. Presne ako mne :)

Niektoré miesta i ľudí si fixujeme v pamäti práve cez vône. Preto by sme výber tej vlastnej, do ktorej sa zahalíme mali starostlivo zvážiť.

Nateraz sú v mojom vonnom portfóliu tieto tri. 

 

BOTTEGA VENETA 

Táto značka pre mňa zosobňuje základné umelecké princípy a vízie, ktoré sa mi páčia, rezonujú s mojím vkusom a estetickým cítením a dokážem sa s nimi stotožniť.

Neprekonateľné remeselné majstrovstvo, sofistikovanosť, kvalita, luxus i tajomnosť.

Vône, ktoré od BV používam vás pri strete s nimi čuchovo neomráčia a nie je ich hneď plná miestnosť, tak ako mňa. Som skôr introvert a lepšie sa cítim obklopená ľuďmi, ktorí ma už poznajú, a ktorých poznám ja.

Bottega Venneta Eau de Parfum

parfumovaná voda, miniatúra na cesty a telové mlieko, ktoré, ak nanesiem pred aplikovaním parfumu, vôňu ešte znásobí..v pozadí pohľadnica z výstavy  Lucie Tallovej  s názvom Druhý archív

parfumovaná voda, miniatúra na cesty a telové mlieko, ktoré, ak nanesiem pred aplikovaním parfumu, vôňu ešte znásobí..v pozadí pohľadnica z výstavy Lucie Tallovej s názvom Druhý archív

Vôňa kože sa tu mieša s vôňou benátskeho vidieka. Čerstvo pokosená lúka, seno, zem a vôňa dreva sa snúbi s majstrovstvom remeselníka, ktorý to všetko vytvoril. Znie to povedome? Áno, ak nájdete svoj parfum, určite to zacítite, lebo zacítite seba, alebo toho, kým by ste chceli byť :)

Flakón je tiež nádherný, presne podľa môjho vkusu. Kombinácia mäkkých a zaoblených, no pritom silných tvarov, krásna koža v telovej farbe s vygravírovaným motýľom na pečati, hladké vonkajšie sklo v kontraste s jeho štruktúrovaným dnom, áno, parfum si vyberám aj podľa flakónu.

Táto vôňa mi je veľmi blízka a nosím ju asi najčastejšie z celého roka. Je trocha melancholická, no nie smutná. Potuteľná a možno nie ľahko zapamätateľná, no rozhodne nie zabudnuteľná.

Bottega Veneta Knot

parumovaná voda a jej cestovná verzia

parumovaná voda a jej cestovná verzia

Rovnaká sofistikovanosť a majstrovstvo, táto vôňa je už o čosi zmyselnejšia a frivolnejšia. Slnečná ako Talianska riviéra, jej svieže kopce a šumivé more. Vôňa slnka a záhrady plnej pivoniek, slaný vánok a klementínky miešajú sa s vôňou čistej bielizne, ktorá sa na ňom suší.

Flakón je rovnako prekrásny. Inšpirovaný benátskym sklárskym remeslom a talianskymi karafami, vrchnák typický svojim uzlom, poznávacím znakom kabelky tejto značky, na ktorú si raz možno niekedy našetrím. :)

Tento parfum nosím rada v zime a na večerné príležitosti, keď sa cítim alebo chcem cítiť žiarivejšie a silnejšie. Nie je príliš opulentný, no zároveň energicky vábi, a táto kombinácia sa mi páči.

Hermes Un Jardin Sur Le Toit

z tohto flakóna neupadám do mdlôb, ale je jednoduchý a funkčný

z tohto flakóna neupadám do mdlôb, ale je jednoduchý a funkčný

Môj najnovší prírastok do Bottegáckej parfumovej rodinky. Hoci som si naň spočiatku nevedela zvyknúť, teraz ho milujem. Posunula mi ho na Vianoce kamarátka Adela Vé., ktorej sa naopak páčil zo začiatku, no po chvíli jej prestal sedieť a nevedela sa naň už naladiť. Ďakujem :)

Štvrtý z kolekcie záhradných vôní od Hermes. Tento parfum znamená v preklade Záhrada na streche. Ide o špeciálnu luxusnú záhradu na streche sídla spoločnosti Hermes v Paríži. Je plná kvetín a rôznych byliniek, ktorých vôňa sa mení podľa ročných období.

Vonia veľmi sviežo a optimisticky, presne tak, aby vyvážil moje trudnomyseľné a melancholické dni príjemnou, ale nie hlúpou bezstarostnosťou. Jablko, hruška, ruže, zelená tráva, bazalka a magnólia sa mieša s vôňou kompostu, a vďaka tomu je radostnou, no stále uveriteľnou. Mám veľmi rada, keď mi od nej po čase voňajú veci, to najkrajšie sa v nej rozvinie neskôr.

 

na cesty si do miniatúr odstreknem akurátne množstvo pomocou tohto mini lievika zo Sephory, mám ho už niekoľko rokov

na cesty si do miniatúr odstreknem akurátne množstvo pomocou tohto mini lievika zo Sephory, mám ho už niekoľko rokov

Ako vidíte obľubujem skôr parfumy, ktoré nemá úplne každý, a aj preto sa nerada zdôverujem so svojim výberom, hoci tentoraz som urobila výnimku...

Stretnúť totiž v miestnosti človeka, ktorý rovnako vonia je pre mňa oveľa horšie, než stretnúť niekoho v rovnakých šatách :)