Indulona, československý kult

Francúzi majú svoj Embryolisse, Američania Eight hour cream od Elisabeth Arden, Nemci Niveu. Ikonické univerzálne krémy. Slováci a Česi majú Indulonu.

Seiózne, existuje niekto, kto by tento krém nepoznal? Spolu s Niveou a vazelínou ho ako svoj top produkt, ktorý ako jediný “tajný” element stojí za ich pestovanou pleťou, prezentujú aj mnohé modelky, herečky, no i naše babičky či mamičky. Nemám dôvod im neveriť, ja im dokonca závidím. Čo? Že ušetria ;)

ZÁZRAK PRE SUCHOKOŽCOV

Možno neviete, ale názov Indulona je odvodený od slova industriálny. Azda aj preto, že vznikol krátko po druhej svetovej vojne na ochranu kože pracujúceho ľudu. No a ľud si ňou pomáhal ako vedel. Vojaci si ňou sem tam natreli kanady, občania obuv, decká futbalky.

Osobne sa mi Indulona a jej použitie spája skôr so starostlivosťou o ruky, než o tvár, a aj na tie sa za socializmu v našej rodine používalo najmä Glydorée. Akokoľvek, Indulonu sme doma vždy mali.

A čo presne originál obsahuje?

Petrolatum, Aqua, Lanolin, Paraffinum Liquidum, Cetearyl Alcohol, Cholesterol, Parfum, Amyl Cinnamal, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Isoeugenol, alpha-Isomethyl Ionone, Linalool, d-Limonene, Musk Ketone, Acetyl Hexamethyl Tetralin. 

Bola by som šťastná, keby som si mohla tvár natrieť čímkoľvek univerzálnym, verte mi, no keďže toto je emolientný ohňostroj, na moju komedogénnu pleť tváre mi nevyhovuje. Všetci so suchou pokožkou, ktorá nie je náchylná na upchávanie pórov však Indulonu milujú!

Vôňa nechtíkovej sa mi spája s internátom a spolubývajúcim môjho vtedajšieho priateľa. Mal atopický ekzém a pokožka na celom tele ho príšerne svrbela. Budil sa dokonca aj v noci, aby sa natieral. Jedinou úľavou bola preňho práve nechtíková Indulona.

Keďže moja kamarátka Indulone pomáhala s PR, mala som možnosť vyskúšať všetky ich nové výrobky. A keď píšem všetky, myslím VŠETKY.

Okrem ikonickej modrej Indulony na ruky s klasickou vôňou pižma som mala aj identické telové mlieko a hustý telový krém. Indulona ale najnovšie ponúka aj ďalšie druhy krémov na ruky, telových mliek a hutných výživných krémových balzamov.

TELOVÉ MLIEKA

Čakala som, že budú rovnako husté ako ich typické krémy na ruky, mýlila som sa. Mlieka sa vynikajúco vstrebávajú, sú ľahučké, ale nie vodové. Nevytvárajú na koži ani povestný celofánový efekt, pod ktorým sa začnete potiť. Dokonca ani originálna “modrá” receptúra mi v tejto formulácii neprekážala, práve naopak, z krémovania urobili mlieka naskutku príjemný rituál. 

Páradne bolo aj nechtíkové a olivové. Obe majú veľmi nevtieravú, sviežu a príjemnú vôňu, skutočne radosť sa nimi po kúpeli natierať. Nechtíkové som si dávala keď som chcela cítiť jeho upokojujúcu vôňu, dobre mi robilo aj keď som mala pokožku zľahka podráždenú. Olivové som preferovala najmä ráno po cvičení, vonia veľmi sviežo. Voči marhuľovému som mala najskôr extra predsudky, pretože som sa bála, že bude príšerne sladkasté, ale znova, výborná práca Indulona, naformulovali ste ho super! Krásne jemnulinký a pritom sexi voňavý závoj. A povedzme si pravdu, kto by už nechcel voňať ako marhuľka? Mlieko som používala v lete a vôbec nebolo ťažké ani mastné. Marhuľový olej navyše príjemne hydratoval.

Za jedinú nevýhodu telových mliek Indulona považujem ich OBAL, pretože je nezničiteľný! Džízs! Keď som už z tej dózy nedokázala nič vytriasť, vytlačiť ani vybúchať, myslela som si, že ľahko odstránim vrchnák a budem môcť aspoň sčasti povytierať zvyšky. No to určite. Tieto mlieka si môže na expedíciu zabaliť aj NASA, lebo ich vrchnáky fakt nejdú dole, musela som ich jedine rozpíliť mojím obrím nožom na mäso.

Suma sumárum, Indulona telové mliekavýborná alternatíva k všetkým ostatným, ktoré sú aktuálne na našom trhu. Ak si nejaké vyberiete, úlohu splnia a ich používanie sa vám bude páčiť.

VÝŽIVNÉ KRÉMY NA TELO

Telové balzamy Indulona sú ako vidíte veľmi hutné a premasťujúce, po kontakte s teplom vašej kože sa však  príjemne roztápajú. Rozhodne si na ich zapracovanie na tele nechajte čas, ak sa chcete iba rýchlo natrieť a ísť, stavte na telové mlieka. 

Telové balzamy Indulona sú ako vidíte veľmi hutné a premasťujúce, po kontakte s teplom vašej kože sa však  príjemne roztápajú. Rozhodne si na ich zapracovanie na tele nechajte čas, ak sa chcete iba rýchlo natrieť a ísť, stavte na telové mlieka. 

Mala som oba. Olivový aj original modrý. Ten mám mimochodom stále pri posteli a natieram si ním pred spaním ruky a chodidlá. Je veľmi ťažké rýchlo ich minúť, pretože sú to fakt veľké piksle. Balzamy sú výborné najmä v zime. Sú ešte hustejšie a ešte výživnejšie ako krémy na ruky a kto má naozaj suchú pokožku bude výskať od radosti. Moja pleť tváre začne byť pod nánosmi príliš výživných krémov reaktívna, dusí sa, očervenie a páli, ale moje lakte, kolená, stehná a zadok mastnotu vítajú. Balzamy sa trocha ťažšie roztierajú, sú naozaj vhodné najmä ako lokálna a intenzívna starostlivosť. Ja som si ich nanášala v zime raz týždenne po exfoliácii aj na celé telo ako dobrý mastný zábal. A potom pyžamko, županček, čajík, knižka a gauč. Ideálne zimné kombo.

KRÉMY NA RUKY a NOHY

Ešte stále používam tri zo štyroch v celej Indulona sérii. Klasický modrý original s receptúrou z roku 1948, v kúpeľni mám nechtíkový a v kuchyni ochranný s antibakteriálnym účinkom. Modrý je klasický mastný a veľmi výživný, rozhodne si ním ruky natierajte iba vtedy ak viete, že najbližšiu hodinu nemusíte chytať nič naleštené, alebo to prinajmenšom môžete s čistým svedomím zacápať.

Nechtíkový, olivový aj ochranný sa vstrebávajú veľmi rýchlo a onen mastný pocit nezanechávajú. Niekedy je ale mastnota na rukách presne to, čo chcete. Napríklad ak ste ako môj ocko stavebný technik. Pretože nie všetko sa dá robiť v rukaviciach. Modrú Indulonu ale oceňujú aj moje zádery a suchá pokožka okolo nechtov. Ak jej doprajete čas, napríklad pri pozeraní filmu, úplne sa vstrebe a kožu vám zreparuje.

Aj Indulona ochranná na nohy bola príjemná skúsenosť. Obsahuje kyselinu boritú a má antiseptické, antibakteriálne a antifungicídne účinky. Extrémne špeciálna sa mi nezdala, ja mám ale fakt extrémne suché chodidlá, Kromaňonec stajl.

Ak od krémov na ruky, nohy a telo očakávate hydratáciu a/ alebo premastenie, nezáleží vám na obaloch a dôležitá je pre vás cena, potom ste pre Indulonu cieľový zákazník. Ak navyše netrpíte na upchávanie pórov, vyhrali ste dermatologické lotto! Indulona totiž môže pokryť aj vašu bazálnu starostlivosť o pleť tváre. Na komplexnejšie problémy ako je neželaná pigmentácia, fotostarnutie alebo napríklad folikulárna keratóza už ale budete potrebovať aj aktívne látky. 

Po olivovej Indulone sa len tak zaprášilo, minula som ju najrýchlejšie. Nechtíková je veľmi ľahunká, s akoby až našľahanou textúrou, používam ju momentálne na telo. Ideálne by bolo, keby Indulona spravila aj menšie, kabelkové verzie krémov na ruky ;)

Po olivovej Indulone sa len tak zaprášilo, minula som ju najrýchlejšie. Nechtíková je veľmi ľahunká, s akoby až našľahanou textúrou, používam ju momentálne na telo. Ideálne by bolo, keby Indulona spravila aj menšie, kabelkové verzie krémov na ruky ;)

DIZAJN

Večná škoda, že Indulona nevsadila na retro dizajn hliníkových túb! Uííí. Mohla to byť veľká vec a ich základné krémy sa mohli ešte lepšie predávať. Rozumiem tomu, že sa zamerali najmä na staršiu generáciu používateľov-pamätníkov a ich cieľom bolo asi udržať čo najnižšie ceny, no aj tak si myslím, že ikonický produkt si zaslúži ikonický obal. Indulonu v hliníkovej tube by si určite k svojim kaktusom a svokriným jazykom s hrdosťou na stôl vyložil i každý hipster, skintelektuála nevynímajúc.

KOZMETICKÉ DEDIČSTVO

Vždy keď si spomeniem na značky ako Avene alebo La Roche Posay, ktoré ako svoje hlavné zložky používajú najmä lokálne termálne minerálne vody, pri pomyslení na naše bohaté zdroje ma zamrzí, že Slovensko v tomto smere smutne zaostáva. A pritom sme na minerálne vody veľmoc! Češi aspoň ako tak využívajú svoju Vincentku. Naformulovali s ňou krém aj zubnú pastu, karlovarskú termálnu soľ využíva pri výrobe tých svojich aj Ryor, na pive si zasa postavila know how Manufaktura. Slovensko stále nič. Áno, vznikajú u nás bio kozmetické značky s príjemnými produktami, s termálnou vodou… nič.  

Práve Indulona vo svojej originálnej receptúre používa vodu z Artézskych studní, špeciálne farmaceuticky filtrovanú. Vplyvom znečistenia životného prostredia sa však aj ich kvalita zhoršuje, niektoré už dokonca museli zatvoriť.

Bola by fakt škoda, keby sa po takmer sedemdesiatich rokoch vo veľkých hlohoveckých kadiach prestala miešať tá charakteristická, pižmom a *starými mamami voňajúca kozmetická zmes, ktorá v mnohých z nás aktivuje nezabudnuteľné spomienky. Lebo aj ona, tak ako Treska, Horalky, či Chrumky by mala zostať ikonou. Mohla by.  

*pri výrobe Indulony nezomrela žiadna stará mama, alebo...? ;)

© Zuzana Závodská

 

Aké asociácie máte na Indulonu? Našla si miesto vo vašej rodine? Na čo ju radi používate?