IBS & SIBO | Keď sú črevá v nepohode

Asi sa vám zdá, že som dlhšie nepísala. Nuž nezdá.

Stále riešim svoj pohybový aparát a dlhé sedenie, ktoré si písanie, ale aj nahrávanie a následné strihanie videí vyžaduje, mi nerobí dobre.

Aby toho nebolo málo, pritrafili sa i nejaké tráviace, a s tým súvisiace psychické ťažkosti.

Kombinácia stresu, neventilovania emócií, nepravidelného životného rytmu, častého jedenia a jedenia v chvate spôsobili, že trpím kombináciou niečoho, čo sa označuje ako syndróm dráždivého čreva a tzv. SIBO syndróm. Áno, je to, tak ako mnohé choroby dneška, zbytočná choroba nevhodného životného štýlu. 

IBS

Irritable Bowel Syndrom je v skutočnosti črevná neuróza. Týmito ťažkosťami trpí približne 15 % populácie a postihuje väčšinou mladé ženy, no nevyhýba sa ani mužom a deťom. Dôležitá pri tomto ochorení je os MOZOG – BRUCHO.

Príčina

Predpokladanou príčinou je práve nefunkčná os medzi črevom a mozgom, ktorá je veľmi výrazne ovplyvnená trvalým stresom. Hlavným príznakom je bolesť brucha a častá návšteva toalety. Našťastie netrpím ani hnačkou ani zápchou, nafukovanie a bolesti ale mávam, a niekedy sedím na záchode takmer po každom väčšom jedle, čo je dosť otrava. Nehovoriac o tom, že živiny z potravy sa nevstrebávajú tak ako majú, pretože...nestihnú.

Osoba postihnutá IBS môže tiež trpieť chronickou únavou, poruchami spánku, bolesťami hlavy, svalov, či chrbta, zmenami nálad (depresie – úzkosť)

Potraviny

Toto je u každého individuálne, ale áno, niektoré potraviny, môžu príznaky IBS zhoršiť keďže priamo dráždia tráviaci trakt. Po návšteve gastroenterológa som dostala kombináciu probiotík a antibiotík na úpravu črevnej flóry a prípadnej črevnej bakteriálnej infekcie. Mutaflor a Normix, ak by to niekoho zaujímalo :) 

Urobili mi gastroskopiu a Helicobacter ani iné zmeny na stenách sliznice žalúdka sa nepotvrdili, zistili mi len miernu gastritídu. Kolonoskopia zatiaľ nutná nebola.  

Nepreukázala sa u mňa ani celiakia, akurát mi vyšli tzv. hraničné hodnoty IgG protilátok na kravské mlieko. To v preklade znamená, že mám takmer intoleranciu laktózy, ktorá ale môže byť prechodná a spôsobená nerovnováhou črevnej mikroflóry. Lekár mi tvrdil, že mlieko nemusím úplne vylúčiť, ak mi nerobí ťažkosti a zdôraznil, že problémy zvykne privodiť najmä sladké mlieko. A veru, hneď po testoch som si v meste u Arthura kúpila gigantickú zmrzku a do hodiny som už sedela na wécku. Spomenul tiež, že by mohlo ísť o tvz. SIBO syndróm. Rozhodla som sa teda pre tzv. eliminačnú diétu. 

Low FODMAP diéta a SIBO syndróm

SIBO – Small Intestinal Bacterial Overgrowth – je takpovediac syndróm bakteriálneho prerastania, teda porucha nadmerného rastu baktérií v tenkom čreve.   

U ľudí s IBS sa SIBO syndróm vyskutuje v 30-85% prípadov. 

SIBO sa často prejavuje nedostatočným trávením jednoduchých cukrov. Čo to znamená?

FODMAP je skratka začiatočných písmen jednotlivých sacharidov, ktoré patria do tejto skupiny:

Fermentovateľné Oligosacharidy /fruktány a oligosacharidy/ Disacharidy /laktóza/ Monosacharidy /fruktóza/ A Polyoly /cukrové alkoholy ako napr. manitol, xylitol, sorbitol/

Stručne preložené, nestrávené zvyšky týchto cukrov sa baktériami hrubého čreva menia na nasýtené mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Vedľajším produktom je zvýšená tvorba plynov vodíka, kysličníka uhličitého a metánu.

IMG_7951.PNG

Nadmerné a nefyziologické osídlenie tenkého čreva baktériami spôsobuje poškodenie steny čreva a jeho funkcie. Baktérie môžu napr. spotrebovávať vitamín B12, čo vedie k anémii, spotrebovávajú bielkoviny, čo spôsobuje ich deficit v organizme a produkujú celý rad toxínov, ktoré môžu mať negatívne účinky na celý organizmus.

U mňa má SIBO podobu vysypaného chrbta a vyrážok na brade, lupín vo vlasoch, nafúknutého brucha a kadejakých škvŕkavých zvukov v črevách, pocitu plnosti a prelievajúcej sa vody v bruchu, sem tam nepríjemného dychu a častého nutkania na wécko. Sem tam ma bolieva aj črevo, asi 2cm napravo od pupka.

Ak som teda aj nejaké voľno mala, venovala som ho práve štúdiu Low Fodmap jedálnička, vareniu a nakupovaniu vhodných potravín, cvičeniu a nadobúdaniu psychickej pohody. Sama alebo v okolí ľudí, s ktorými sa cítim príjemne a nie vystresovane, aby som nechudla ešte viac, a aby sa mi črevá ako tak upokojili.

Na internete existuje kopec Low Fodmap diét, ja sa orientujem najmä podľa zoznamov potravín, ktoré vypracovala austrálska Monash University v Melbourne.

Eliminačná diéta neznamená, že ju človek bude držať do konca života. Ide len o prechodné obdobie 6-8 týždňov, počas ktorých by som sa mala vyhýbať potenciálne dráždivým potravinám.

Patria sem aj potraviny, ktoré som bežne veľmi často konzumovala, pretože sú zdravé a vôbec som si neuvedomovala, že by mi práve ony mohli škodiť. Patrí sem napr. cesnak, cibuľa, kefír, kyslá kapusta, jablká, brokolica, karfiol, alebo fazuľa, skrátka takmer všetko fermentované a nadúvania schopné, plné fruktózy, laktózy, či fruktánov. Uf.

V eliminačnej fáze je vhodné vynechať aj mlieko. Na asi prvé dva tri týždne som ho vysadila úplne, potom som skúsila bezlaktózové a nič zlé sa nestalo. Rovnako tak pri bezlaktózovom cottage syre...No nedávno som mala na raňajky rožky s maslom (maslo sa tiež neodporúča) a bielu kávu s bezlaktózovým mliekom, a opäť sa konalo wécko. 

Pomáha mi aj vyhnúť sa snackom, teda desiatej a olovrantu, a jesť len tri krát denne, mám pocit, že to mojim črevám vyhovuje viac, ako ich vkuse dráždiť potravou. Je možné, že keď som tu i tam podchvíľou niečo jedla, lebo som sa bála prázdneho žalúdka a následného chudnutia, nerobilo to mojim črevám radosť. 

Rovnako pomáha obmedziť chlieb a pečivo. Momentálne si v Lidli kupujem tmavý balený bezlepkový chlieb, ktorý sa celkom dá jesť, a jedávam kukuričné lupienky, vločky, ryžu a kukuričné cestoviny. Už sa neviem dočkať naozajstných linguine s cesnakom, nateraz môžem používať iba cesnakový olej, alebo cesnak vcelku na oleji krátko osmahnúť, aby chytil olej arómu, no potom ho z jedla odstrániť. Jedla som už sem tam nejaký koláč z bielej múky, a mám pocit, že okej, dôležité je nejesť veľké množstvá lepku naraz. Čo ma dosť mrzí je fakt, že mi asi nerobia dobre jačmenné krúpy, ale ešte to s nimi v malých dávkach skúsim. 

Takisto napríklad cícer sa neodporúča sušený ale konzervovaný, malá jednorazová dávka a dobre prepláchnutý vodou.

Chce to skrátka troška štúdia a zorientovania sa v tom čo a ako variť, preto nateraz konzumujem prevažne ryby, kuracie, hovädzie, morčacie mäso, ale sem tam si dám aj syr, no skôr druhy s nižším obsahom laktózy ako parmezán, mozzarellu alebo syr typu brie.  

Publikovanie

Písanie ma naozaj baví, ale keď ma bolí brucho a nie som to ja, neviem sa na nič sústrediť, som podráždená, smutná a bez energie. Takže sa k nemu vrátim, hneď ako sa budem cítiť lepšie a dokážem si vo svojom živote plnom nerovnováhy, nepravidelného vstávania a usínania nájsť na to nejaký systém. Dovtedy sa majte dobre a starajte sa o seba :)

© Zuzana Závodská

 

 

Ak ste sa náhodou v niektorých z príznakov spoznali, určite neodkladajte návštevu lekára, ktorý vás pošle na gastro, a veľa informácií nájdete aj na stránkach, z ktorých som pri písaní tohto článku vychádzala. Veľa zdravia!