Olaplex, kadernícky zázrak?

Tento blog je prevažne o koži, pretože koža bola, je a bude moja celoživotná agenda. Tak to proste je. Amen.

Vlasy, telo, cvičenie, jedlo, nechty..nie, že by ma nezaujímali, alebo by som im nevenovala čas, plynie však akosi popri tom ostatnom bez zbytočného haló. Asi aj preto, že ma nikdy nemordovali tak, ako koža na tvári.

Svojim kučeravým starostiam som sa venovala napríklad tu, tu som si vlasy zosvetľovala, a tu zasa kulmovala.

Ako dieťa som mala detský Barbie diár s mnohými životne dôležitými tipmi. Plastová Barbie na svoje plastové vlasy s obľubou používala zábal zo žĺtka a oleja, a ja som nástojila, aby mi presne taký aplikovala na vlasy pred umytím aj moja mama. Aký efekt mal na umelé Barbinovské vlasy fakt neviem, ale mojim kučerám sa páčil :) Takže vidíte, maskám som pripisovala dôležitosť už ako desaťročná.

Tie ďalšie desaťročia som žila v presvedčení, že pokiaľ je vlas vysušený farbením, nešetrným česaním, používaním tepla a rôznych horúcich nástrojov, už mu okrem odstrihnutia nieto pomoci.

A potom sa objavil on, OLAPLEX!

Čo to je

Olaplex nie je maska ani zábal, nie je to ani kondicionér. Neobsahuje silikóny ani oleje. Olaplex je unikátna ošetrujúca vlasová kúra, ktorá opravuje disulfidové vlákna vo vlasoch poškodené farbením alebo teplom.

Za patentom Olaplexu stoja dvaja vedci. Ingredienciu vytvorili Dr. Craig Hawker, riaditeľ California Nanosystems Institute a zároveň spolupracovník v Materials Research Lab na University of California Santa Barbara, spolu s  Dr. Ericom Pressleym. S oboma vedcami sa spojil šéf firmy Olaplex Dean Christal, aby vyvinuli aktívnu látku, ktorá opravuje vlasy a predchádza ich poškodeniu počas procesu farbenia.

Olaplex najskôr vznikol, tak ako mnoho iných vecí alebo diel, v garáži. Prvú fľašku dostala na skúšku v jeden daždivý večer v Beverly Hills Tracey Cunningham, hviezdna koloristka. Prvými testerkami boli Gwyneth Paltrow a Jennifer Lopez. Hneď po prvom použití Tracey vyhlásila, že bez Olaplexu už farbiť nechce.

Ako funguje

Olaplex sa skladá z uhlíkových, vodíkových, kyslíkových a dusíkových reťazcov. Práve tieto molekuly spájajú podľa výrobcov poškodené disulfidové vlákna vo vlasoch.

Olaplex funguje vo vnútri vlasu, preniká do tzv. cortexu, vlasovej kôry. Práve kôra je zodpovedná za farbu, textúru a silu vlasu. Jej kondíciu ovplyvňujú chemikálie, teda farby a tiež nadmerné používanie horúcich nástrojov ako fény, kulmy, žehličky.

Trošku chémie pre silnejšie povahy

Hlavnou aminokyselinou vo vlasoch je cystín. Vzniká skonvertovaním dvoch aminokyselín cysteínu. Keď sa cysteín mení na cystín,  stráca atóm vodíka a to, čo zostane sú dva atómy síry, ktoré sa navzájom spájajú, aby vytvorili veľmi silnú disulfidovú väzbu. Pri farbení vlasov sa cystín mení na cysteín a vlasy sú slabšie. Olaplex však vlasy vracia do stavu keď bol ešte cysteín cystínom. Chápete nie?

Olaplex skrátka funguje pred, počas aj po farbení, aj preto, lebo pre kadernícke použitie vyvinuli jeho tri stupne.

No.1 sa pridáva priamo do farby na vlasy. Kým farba pôsobí, Olaplex vo vnútri vlasu spája disulfidové väzby a bráni poškodeniu.

No.2 je krémová substancia, aplikuje sa na vlasy po vymytí zosvetľovača šampónom, alebo po vypláchnutí farby, v salónoch sa používa ako ošetrujúca kúra po farbení.  

No.3 je vlastne zriedený No.2 určený na domácu starostlivosť.

 

foto: instagram, procedúra premeny z nefarbených čiernych na platinovú blond trvala kaderníkovi Jackovi Martinovi 8 hodín

foto: instagram, procedúra premeny z nefarbených čiernych na platinovú blond trvala kaderníkovi Jackovi Martinovi 8 hodín

Nečudo, že kaderníci výskali a jasali od radosti. S Olaplexom totiž boli schopní spraviť aj z čiernovlásky blondínu v priebehu pár hodín, a odchádzala s ešte krajšími a zdravšie vyzerajúcimi vlasmi ako predtým. Zázrak! 

Napriek tomu, že je Olaplex prelomovou technológiou pokiaľ ide o farbenie vlasov, o žiadnom zázraku podľa mnohých kaderníkov hovoriť nemožno. Niektorí mu vyčítajú zdĺhavosť pri pôsobení, iní zas to, že nie je možné použiť ho s každým typom farby.

Váš kaderník alebo kaderníčka však bude určite najlepšie vedieť, či sa pre vás Olaplex počas farbenia hodí alebo nie.

 

No.3 na domáce použitie

Či už si vlasy farbíte alebo nie, Olaplex čislo tri na domáce použitie je vhodný pre každého, kto má vlasy akokoľvek oslabené. Nešetrným česaním, surovým životným štýlom, škaredými pohľadmi okoloidúcich, však vy už viete čím...

Na internete nájdete rôzne návody, Kim Kardashian uvádza, že s Olaplexom No.3 vo vlasoch aj spáva, výrobca tvrdí, že to nie je potrebné. Odporúča minimálne 10 minút, ale dobré výsledky vraj klienti dosahujú po pol hodine alebo 90-tich minútach.

Aestheholic test

Osobne som Olaplex No.3 vyskúšala na 90 minút aj na 7 hodín a musím povedať, že hodina a pol mojim vlasom úplne stačí. Nehovoriac o tom, že spávať s mokrými vlasmi nie je vôbec zdravé, pretože teplo a vlhko je rajom pre rôzne nežiaduce procesy.

Druhý krát som to s ním skúsila na spomínaných sedem hodín od 9:15 do 16:15 a bola mi akurát celý deň zima a žiadny lepší efekt som nezbadala. Určite ale závisí aj od vlasu. Ak vám Olaplex na noc vyhovuje, ostaňte pri tom.

7 krokov k opraveným vlasom

 1. ak máte vo vlasoch nános stajlingových prípravkov z uplynulých dní, t.j. laky, gely, oleje, silikónové vyhladzovače atď, najlepšie je z vlasov ich najskôr jemne vymyť šampónom
   
 2. Olaplex naneste do vlhých, uterákom vysušených vlasov, môžete si ho dať aj na suché vlasy, ale budete ho tak potrebovať o dosť viac, čo pri jeho cene nie je vôbec zanedbateľné
   
 3. postačí vám cca veľkosť vlašského orecha, ja sa sústredím najmä na konce, zvyšok rozotriem po celej dĺžke vlasov
   
 4. vlhké vlasy s Olaplexom ešte prečešte riedkym hrebeňom, aby sa dostal všade
   
 5. zabaľte do fólie, alebo kúpacej čiapky, a uteráka, nechajte pôsobiť 10,30,90 min. alebo celú noc
   
 6. vlasy vypláchnite a riadne umyte šampónom ako ste zvyknutí
   
 7. použite balzam/ masku alebo čokoľvek, čo používate na hydratáciu, keďže Olaplex sa o toto nestará

 

Výsledok

Už po prvom vyplachovaní Olaplexu No.3 z vlasov som v ruke cítila, že môj mokrý cop je zrazu akýsi hrubý a pevný. Po prirodzenom usušení sa mi sformovali pružnejšie a definovanejšie kučery, čo býva po rokoch používania kulmofénu, žehličiek a kuliem čím ďalej tým väčší problém.

Moje vlasy v priebehu týždňa neboli také suché ako zvyknú, mimovoľne sa mi spájali akoby do jednej veľkej lokne a pôsobili menej chumáčovito. Bola som ohromená! Olaplex funguje! Ešteže tak, lebo 100 ml fľaška na domáce použitie vás výjde na takmer 25€. Uf!