Hydratácia-kľúčik k tvojim šťastným bunkám

Hermina vodu neľúbi, ktovie, ako je na tom s hydratáciou...

Hermina vodu neľúbi, ktovie, ako je na tom s hydratáciou...

Ktoré ročné obdobie máte najradšej?

Leto?

Keby vedela rozprávať vaša pleť (a ona inak aj vie), dozvedeli by ste sa zásadné info.  Že páľava, horúci vzduch, prechod z klímy do tepla a naopak, morská,  či chlórovaná voda, slnko, a zase slnko..že to všetko ju nesmierne vyčerpáva. Čo robiť, aby sme si dôležitý pocit hydratácie uchovali čo najdlhšie, aj počas horúcich letných dní, keď prechádzka mestskými ulicami znamená čosi ako vystaviť sa tisícke fénov s horúcim vzduchom ? O tom bude tento článoček. Článok. Člán-ok. 

 

Mne leto vcelku vyhovuje. Konečne nemám aspoň na chvíľu studené nohy, a hlava sa mi spomedzi ramien príjemne povystrčí. Celoročne totiž skôr drkocem zubami, než sa potím. Ale nedávne Celsiá už dolapili i mňa, a naveľa naveľa som sa zbavila aj letného paplóna a zostala pri prázdnej obliečke. Zakrytá až po uši samozrejme..veď čo keby nadránom udreli MRAZY?!

Aj tak mám radšej jar a jeseň. Pravda, ich ideálne, beletrizované verzie. Rozhodujúcou pre  našu pokožku je však najmä primeraná vlhkosť vzduchu. Preto keď vonku prší, určite sa choďte prejsť, najlepšie do lesa, vaša koža sa vám poďakuje. Majiteľky kučeravých vlasov stoja síce v daždi pred Sophiinou voľbou, ale ak môžu, volia ísť, nie zostať.  


(Voda x Vrstvenie) + Ochrana = Kľúčový vzorec zachovania hydratácie


VODA

Koža je náš najväčší orgán a skladá sa prevažne z vody. To už vieme. Len strata dvoch percent tejto tekutiny z nášho telesného objemu znamená dehydratáciu. Aj keď vypijeme denne svoje dva litríky, dehydrovaní môžeme byť. Lebo: 

 •          konzumácia alkoholu, kávy, fajčenie – spôsobujú v pokožke oxidatívny stres,          ktorý môže viesť k dehydratácii
 •          vystavovanie sa slnku, mrazu a vetru
 •          dlhá horúca sprcha alebo kúpeľ
 •          agresívne odličovanie
 •          iritujúce zložky v kozmetike
 •          nedostatok spánku
 •          stresss

Piť je dôležité priebežne počas dňa, smerom k noci príjem tekutín postupne znižovať. Každý dávno vie, že v našich bunkách koluje VODA, nie Cola, nie Kofola, nie sladené Fanty alebo kupované ľadové čaje. Praobyčajná voda, fakt. Preto ak máte chuť na Kofolu, dajte si, ale rátajte ju ako dezert, a určite si po nej vypýtajte ešte pohár vody.

Tak ako naše telo zvnútra, aj naša pleť potrebuje riadne napojiť. Jednou z najospevovanejších hydratujúcich kozmetických zložiek je právom kyselina hyalurónová. Ak ešte nie ste majiteľkou séra s touto účinnou látkou, leto je ideálnym obdobím, kedy by ste to mohli napraviť. Skôr než po hutných, mastných krémoch v lete túžime práve po ľahkých vodnatých sérach a nemastných emulziách. Vyberte si čo vám a vašej pleti najviac vyhovuje.

Voda pre vašu pleť, to sú najmä tieto typy kozmetických produktov:

séra- ľahké vodnaté, gelové, postavené na vysokom obsahu KH, dobré je pridať antioxidanty, na ochranu pred predčasným starnutím, aloe vera, ktoré tiež výborne hydratuje a ochraňuje, prípadne nejaké rozjasňujúce zložky, ak fajčíte(zalamujem rukami), hyalurónové sérum s vysokým podielom stabilného vitamínu C je pre vás POVINNÉ!!! sú 3 výkričníky dosť?

tonery- bezalkoholové, s fermentovanými zložkami, jemne kyslé, môže byť prídavok hydratačných zložiek, napr. ako základ kvetinová voda

hydratačná hmla, voda, volajte to ako chcete- mne sa osvedčili najmä kvetinové vody, rovnako bezalkoholové, s hydratačnými látkami ako Sodium PCA, niacínamid, kyselina mliečna, atď., tie je dobré nosiť so sebou a osviežovať sa počas dňa..minerálne vody v spreji vás len osviežia, a pokožku ochladia, čo napr. pre ľudí sužovaných rosaceou tiež nie je na zahodenie, z hľadiska hlbšej, rozumej účinnej hydratácie veľký význam nemajú, pretože voda sa z tváre odparí

látkové masky – v lete veľmi dôležité, vďaka tomu, že ostávajú na pleti od 15tich minút po polhodinu, resp. kým necítite, že sa všetko vstrebalo a maska je takmer suchá, zabezpečia intenzívnu hydratáciu. Nie je nič lepšie ako po celom dni v horúčave vytiahnuť z chladničky čerstvo vychladenú masku a rozprestrieť si ju na tvár r r r... 

hydratačný krém, balzam, fluid- osobne si vyberám ľahké emulzie, snažím sa vyhýbať minerálnym olejom, bambuckému maslu a silikónom..kde tu sa ale nejaké silikóny objavia (zabezpečujú najmä adekvátnu roztierateľnosť výrobkov), a zatiaľ žiadny oheň na streche ani cysty v podkoží, yay!

masky na spanie- už som o nich písala, je to výborná investícia, v lete, keď nám z pokožky hydratácia odchádza len taký fukot, je obzvlášť príjemné zaradiť ich do svojej večernej rutiny aspoň 3x do týždňa, tak ako masky látkové

očný krém- čokoľvek čo používate a spĺňa vaše požiadavky na očnú starostlivosť, či už je to krém alebo gel, len si to v lete dajte do chladničky. Veľmi príjemné.

A prečo je hydratovanie také dôležité?

Predstavte si svoju tvár napr. ako konjac hubku. Ako krásne vyzerá, keď je napumpovaná vodou. Zväčší svoj objem, je nádherne plná a pôsobí šťavnato. Keď vyschne, zmení sa na vysušenú kôrku. A my nie sme žiadne kôrky. Nechceme byť. Preto, akýkoľvek TYP pleti máte, nezabúdajte, že okrem starostlivosti podľa TYPU sa treba riadiť aj aktuálnym STAVOM pokožky. A väčšina z nás na planéte Zem, či sme normálnopleťoví, mastní alebo suchí jedinci, dehydratáciou trpí. Áno aj ja! Pretože žijeme v klimatizovaných priestoroch, nie v dažďovom pralese. 

                                                                                                                         jeden krém? sranduješ?

                                                                                                                         jeden krém? sranduješ?

VRSTVENIE

Viem, že vás, ktorí ráno chcete vstať a capnúť si na ksicht JEDEN všepleťový zázrak a mať od krémovania svätý pokoj je mnoho. Čo mnoho, čo chcieť?! Milióny ľudí to tak aj robia, a tu sú, ako by lakonicky poznamenal môj oco. Nuž, isteže. My ostatní sa ale pri takýchto rečiach blahosklonne usmievame a stúpame vpred, za hranice bežného indulonovania a niveovania..  

Ak totiž  chcete vlhkosť v pokožke udržať, jedna vrstva čohokoľvek vám stačiť nebude. Čím skôr to vezmete na vedomie, tým lepšie pre vás. Ja sa vo vrstvení vyžívam, a najmä, vidím výsledok.

V aktuálnych horúčavách sa mi osvedčila nasledujúca starostlivosť:

Ráno:

 • čistenie: pleťové mlieko + flanelová handrička + voda, suchý uterák
 • toner
 • kvetinová pleťová voda
 • sérum ( KH/RYOR liftingové., buď vždy jedno samostatne, alebo ich kombinácie..hyalurónové je na vodnej báze, je to taký jemný gel, takže sa znesie v kombinácii, RYOR je jemná emulzia, keď sú skutočne megahice, už ich nekombinujem)
 • očný krém a nerezová gulička (držím v chladničke, je to žúžo)
 • jemný zmatňujúci a hydratačný fluid L´Occitane ( domíňavam zvyšky) +       Chanel SPF 30/OLAY emulzia na zmiešanú pleť SPF 15
 • sú dni, keď si vystačím s prvými troma krokmi a na to fluid, sú dni, keď cítim, že chcem viac

Riaďte sa pocitom na pleti, a najmä tým, ako si vaše prípravky navzájom rozumejú, táto mini alchýmia mňa na kozmetike mimochodom baví najviac. Je to ako keď stojíte pred skriňou a rozmýšľate, čo si obliecť. Nie každý deň máte chuť na to isté, a naopak, niekedy by ste aj týždeň chodili v obľúbenej kombinácii. Takže smelo, užívajte si aj svoje toaletné seansy prosím vás :) 

Zľava:Aloe Siero Viso od Equilibra, hydratačná maska na spanie Skin Inc., L´Occitane zmatňujúci hydratačný fluid, ružová voda, RYOR liftingové sérum, Sérum s KH Nobilis, RYOR toner na suchú pleť, BIoderma Hydrabio Legere, PIXI Glow Mist, RYOR hydratačná maska s morskými minerálmi..ak vás podrobnejšie zaujíma recenzia na jednotlivé produkty, nechajte mi odkaz v komentári, vypracujem ;) 

Zľava:Aloe Siero Viso od Equilibra, hydratačná maska na spanie Skin Inc., L´Occitane zmatňujúci hydratačný fluid, ružová voda, RYOR liftingové sérum, Sérum s KH Nobilis, RYOR toner na suchú pleť, BIoderma Hydrabio Legere, PIXI Glow Mist, RYOR hydratačná maska s morskými minerálmi..ak vás podrobnejšie zaujíma recenzia na jednotlivé produkty, nechajte mi odkaz v komentári, vypracujem ;) 

Vnímajte svoju pokožku ako vašu súčasť. “Napiť” sa jej dajte skôr ráno, večer potrebuje  viac “jesť”. Preto večer určite nezabudnite na oleje, alebo hutnejšie krémy. Ani v lete sa ich nemusíte báť, ak si vyberiete tie správne. Pozri viac tu

Večer:  

 • 1. čistenie: oči+pery+ vrchný náter makeupu- micelárka
 • 2. čistenie:pleťové mlieko+voda+flanelová handrička,
 • 3. čistenie nepeninvý gel+flanelka
 • toner
 • kvetinová voda
 • REN bioretinoid anti-aging koncetrát (má formu oleja)
 • sérum aloe ( obsahuje mix rôznych druhov KH, zmäkčujúci olej z hroznových jadier a vyživujúci ryžový olej )
 • ako očný krém používam teraz klasický krém určený na tvár Olay Regenerist
 • krk+dekolt – sérum Olay Regenerist, na to lacný, ale príjemný nočný vitamínový krémik Ellie z drogérie Teta za asi dve alebo tri eurá

 

Zľava: sérum Olay Regenerist, REN Bio-Retinoid koncentrát olej, krém Olay Regenerist, používam aj ako nočný, ale od septembra začnem testovať nový ;), Ellie nočný regeneračný krém s vitamínmi

Zľava: sérum Olay Regenerist, REN Bio-Retinoid koncentrát olej, krém Olay Regenerist, používam aj ako nočný, ale od septembra začnem testovať nový ;), Ellie nočný regeneračný krém s vitamínmi

* toto je ilustračná tabuľka, kombinácií je nesmierne množstvo, môžete pridať olej aj keď máte mastnú pleť, váš hydratačný krém ho už ale potom nemusí obsahovať, atď., dá sa s tým hrať, alebo na to aj ….. :)

OCHRANA

O SPF som podrobnejšie písala tu. Tento rok som nebola pri mori, preto som si v meste bohato vystačila s minuloročnými zásobami. Pribudol mi od zimy air-cushion kórejský makeup SPF 50, denné fluid na zmiešanú pleť SPF 15 od OLAY a Lancôme makeup SPF 15.

A ozaj! Nezabudnite si naniesť SPF aj na dekolt a chrbty rúk. Pleťová starostlivosť má totiž najväčší význam v koncepte zvanom

 

P R E V E N C I A

 

 

SPF k vode: prvé tri ranné kroky, potom ľahké gelové sérum s KH, na to hydratačný krém…nechať vsiaknuť, a na to krém s SPF 50/30. Každé dve hodiny obnovovať SPF náter, obzvlášť ak sa kúpete. Kto má citlivú pleť, sklon k pigmentovým škvrnám, fičí na retinole a kyselinách, klobúk/šiltovka a okuliare musia byť.

SPF do mesta: znova prvé tri ranné kroky, potom sérum, alebo dve..na to air cushion makeup Laneige SPF 50, (alebo Chanel UV Essentiel SPF30 zmiešaný s L´Occitane fluidom, na to lokálne korektor- na vyrážky, pod oči- plošne krycí púder), ak sa dá klobúk, okuliare sú samozrejmosť

SPF do práce: pred kamerou hádže SPF nepríjemné odlesky, snažím sa mu vyhýbať, alebo zvolím max SPF 15, to by sme konieckoncov mali použiť každý boží deň v roku, či je leto, či mráz, UVA je stále vedľa vás, mohol by znieť rerlamný slogan... Keď idem na nočnú a z domu vychádzam o 17tej..vystačím si s v lete s klobúkom, po zvyšok roka so spomínanou 15tkou, či už v poslednej vrstve krému/fluidu alebo makeupe, alebo aj aj…nezabúdajte, že počíta sa SPF posledného produktu, ktorý ste na tvár aplikovali.

SLNKO- zdravé/nezdravé

Medzi svojimi známymi ale aj v MHD som zachytila reči o tom, že to s “hysterickou ochranou pred slnkom netreba preháňať.” Nuž, ako chcete. Ochrana pred slnkom spolu s používaním aktívnych látok v kozmetike a šetrným, ale zato dôkladným čistením pleti je to jediné, čo vám zabezpečí, že budete vyzerať mladšie o trochu dlhšie. Tak si vyberte. Ja po vzhľade upracovanej plantážnikovej dcéry rozhodne netúžim ;)

Okrem toho, nie je to predsa "iba" o mladosti. Americká onkologická spoločnosť zverejnila nedávno graf, z ktorého je jasné, že v USA za ROK pribudlo 3,5 milióna ľudí s rakovinou kože! A to nehovorím ja, ja sa v grafoch predsa vôbec nevyznám. To hovorí MUDr. Peter Minárik v tomto článku. Možno ste si všimli, že ak sa slníte, po lete vám na tele naskáče pár nových znamienok. Isteže, nemusí to byť nič, ale budeme pokúšať? Preto ak už musíte/chcete stráviť na slnku nejaký čas, investujte do kvalitného SPF a dodržiavajte obligátne pravidlo zákazu medzi 10-16tou. V opačnom prípade Boh s vami...

Potenie a lesk

Mnoho žien a dievčat sa mi v lete sťažuje na zvýšenú produkciu séba, teda kožného mazu. Z rovnakého dôvodu sa odmietajú natrieť hocičím iným než zmatňujúcimi a často alkoholovými gebuzinami. Pokiaľ máte 15 a mastnú pleť, fajn. Ak ale máte po 30tke, na vašej pokožke sa nedostatok hydratácie prejaví okamžite. Jemné linky, drobné vrásky, zvädnutá pleť. Vidím to hneď na kamarátkach, ktoré hydratáciu podceňujú, a len sa veselo odmasťujú. Ženy, dajte si povedať, a choďte na to sedliackym rozumom.

Produkciu mazu upravíte nie jeho potláčaním, ale tým, že vybalansujete zásoby hydratácie.

Pokožka sa často práve zvýšenou produkciou mazu snaží dorovnať to, čo vám chýba, a tak sa chrániť. Pretože naše telo je fantastický stroj a koža ešte fantastickejší orgán. Ak je to aj váš prípad, hydratujte, hydratujte, hydratujte do zbláznenia.

 

Makeup v horúčavách

vysielací makeup do Týždňa v kultúre

vysielací makeup do Týždňa v kultúre

Cez deň sa poteniu a lesku nedá vyhnúť. Obzvlášť, keď je vonku 38 stupňov. Je dobré uvedomiť si to…..óómmmmm…máte? Dobre. Profesionálne odvedená práca makeup artistu dokáže zabezpečiť dokonalé diela aj v takejto teplote, (outdoorové svadby a pod. ), ale je dobré pamätať na to, že aj keď fotia modelku na obálku časopisu kdesi na Bahamách, je veľký predpoklad, že spomínaná modelka: 

ad 1) nie je práve v akútnej fáze acne vulgaris, rozumej, má veľmi pravdepodobne pleť približujúcu sa k dokonalej

ad 2) pri úprave jej fejsu si vizážista často vystačil so zmatňujúcim primerom a BB krémom s SPF, napríklad

ad 3) potom sa to ešte zopár hodiniek “doťukávalo” v počítačiku..alebo aj nie, veľa z nich je vážne dokonalých, smola no

Je dobré si to pamätať, keď sa budete roztekať pod nánosmi krycieho makeupu a…… čudovať.

days off minimal-biela perleťová linka, maskara, makeup Laneige SPF 50, rúž na líčka, jemne upraviť obočie, púder a tónovaný balzam na pery

days off minimal-biela perleťová linka, maskara, makeup Laneige SPF 50, rúž na líčka, jemne upraviť obočie, púder a tónovaný balzam na pery

Pri dekoratívke je v lete celkom iste MENEJ VIAC. Dokonalo vykonturovaná tvár, zlepené riasy, červený rúž za každú cenu aj v 35kách, linky…nuž, zvážte.

Oveľa modernejšie a šik budete napr. vyzerať s vytočenými mihalnicami natretými vodeodolnou maskarou..nejakou blankytnou vodeodolnou linkou farby mora v ceruzke, bez onoho povestného zakončenia v podobe mačacieho chvostíka, krémovými líčkami, ktoré tvári dodajú šťavu a uberú vek a púdrom maximálne tak v T-zóne. Ak vás trápia vyrážky, jasné, prekryte ich, ale stačí lokálne.

Aspoň tak to vidím v lete ja.

 

Na večer je fajn pridať bronzer, pokojne aj na oči, a trebárs aj ten červený rúž, no čokoľvek dokonalé a graficky prevedené sa mi prosto s horúcim letom nespája. Pre mňa je leto o uvoľnenosti a nedbalosti. A že to všetko, a aj ľahké opálenie sa dá dosiahnuť líčidlami, to práve považujem na makeupe za úžasné.  Opäť, moje videnie veci, v makeupe je samozrejme všetko dovolené a hranice si určuje každý sám. A to je na tom skvelé tiež. Takže ak potrebujete mať nakreslené obočia, máte ich mať. Furt lepšie ako zachmúrené, že áno.

Vlasy v hice

My sme v práci fasovali tento zázrak: hodvábne vyhladzovacie sérum, hydratuje, dodáva lesk, ochraňuje pred UV, má gélovo-vodnatú konzistenciu a je fajn

My sme v práci fasovali tento zázrak: hodvábne vyhladzovacie sérum, hydratuje, dodáva lesk, ochraňuje pred UV, má gélovo-vodnatú konzistenciu a je fajn

Naše vlasy sú dávno mŕtve, To ste vedeli však? Napriek tomu potrebujú hydratáciu. Aj Lenin vyzerá lepšie zabalzamovaný. Zvlášť kučeravé vlasy sú v dĺžkach prirodzene suchšie, než ostatné typy vlasov, aj ony si v 38čkách zaslúžia opateru. 

* ak môžete, úplne sa vyhnite horúcemu vlasovému náčiniu, kulmy, žehličky, stačí, že vonku je 38, noste copy, drdoly, a nechajte vlasy vydýchnuť, ak už musím, použijem radšej obyčajné penové natáčky

* zaobstarajte si nejaký nemastný hydratačný vlasový fluid, bezoplachový, také čosi môžete do vlasov votrieť kedykoľvek sa vám zachce, a nezaťaží ich to

* existujú ak kadejaké ochranné spreje na vlasy s UV filtrami, ale celkom fajn je tiež naniesť pred odchodom na pláž na vlasy trocha kondicionéra alebo oleja, po príchode vlasy dôkladne opláchnuť sladkou vodou a ošetriť

Ako sa schladiť

Urobiť si v horúčavách full face makeup dá zabrať. Najmä keď sa líčite v izbe, v ktorej je aktuálne 30 stupňov. Alebo aj viac.. Schladiť sa mi pomáhal navhlčený uteráčik na zátylku a vlhké potítko na zápästí. Kto má nízky tlak, vie o čom hovorím.

Pomohla aj krátka sprcha vlažnou vodou, vyložené nohy, zatemnený byt a zdržiavanie sa v tej jeho časti, do ktorej sa práve neopieralo slnko. Vetrať iba po západe slnka a ráno. Kto znesie, môže sem tam urobiť aj mierny prievan.

Základné kozmetické produkty som držala v chladničke. Sérum, očný krém, nerezový očný roll-on, látkové masky aj masku na spanie.

Zo silného výluhu zeleného matcha čaju som si spravila mrazené kocky. A keď píšem silného, myslím silného. Jeden sáčok som zaliala asi štamperlíkom horúcej vody. Polovicou takej kocky som si potom vždy ráno premasírovala očné okolie, aj celú tvár.

Pri vode je fajn mať so sebou kvetinovú vodu v rozprašovači, a vždy po dvoch hodinách, predtým, než si obnovíte vsrtvu SPF sa ňou osviežiť. Stálne platné prímorské tipy nájdete aj v mojom článku z minuloročnej dovolenky. 

vychladený melónizmus a nohy našponovať

vychladený melónizmus a nohy našponovať

Mám rada zmrzlinu, a aj keď je tá KOUN-ňácka vynikajúca, (bratislavčania vedia), predstava, že by som si z nej kúpila plnú termosku a odniesla domov, tak ako za socíku, mi ruinuje rozpočet. Takže som si mrazila jogurt a detskú výživu.

Komu je veľmi teplo, môže strčiť do mrazničky aj vlastné pyžamo (najlepšie zabalené v niečom, aby nenapáchlo), príjemné sú očné gelové masky, ktoré sa dajú použiť aj ako teplé aj ako studené.

V lete uprednostňujem studené jedlá, aj polievky jedávam iba vlažné, a snažím sa čo najmenej používať rúru.

 

 

Dúfam, že vy ste horúčavy prežili bez ujmy a zostávate hydratovaní/é/á. Šplech*šplech. 

 

 

Ako hydratujete svoju pokožku v horúčavách vy? Napíšte mi, veď viete, že otestujem bársčo. Ak ste tu našli niečo užitočné a článok sa vám páčil, dajte mi o tom prosím vedieť a ťuknite na ♡ vpravo dole. Moje srdcká poletia k vám. Ďakujem.