Hallux Valgus

“Vojaci hneď kážu privliecť macochinu dievku, žeby si obula tú črievicu. Keď macocha videla, že je črievica maličká, odrezala chytro v kuchyni dcére kus päty, zalepila jej ju masťou zo živého striebra, obviazala a potom dcéru priviedla. Vojaci probujú a hľa! dcéra topánku horko-ťažko obula. Nevidelo sa im, že majú takú špatu zaviesť kniežaťu, ale čože mali robiť? Topánku obula a matka dievku hneď vystrojila, nuž museli ju vziať.”

 

Keby ste mali za bratov Grimmovcov, pri problémoch s obuvou či nohami by vás k ortopédovi asi neposlali. Ach, tieto pôvodné rozprávky, náramné jatky..

Ale aj taká operácia haluxov vyzerá byť poriadna mäsiarina. Nikdy nepozerajte pred spaním videá z operácií au, au, au au, aaú. NIKDY! Ak vás ale zaujíma ako s týmto dolnokončatinovým údelom bojujem ja, čítajte ďalej.

HALUXY A BOLESŤ

Mažoretky MELODY na zájazde vo Francúzsku. No schválne, či ma nájdete ;) 

Po prvý raz som bolesť pocítila asi na gymnáziu. Bola zo mňa čerstvá mažoretka, a moje nohy dostávali pri vystúpeniach v niekedy aj o pár čísel tesnejších, či naopak voľnejších čižmiciach poriadne zabrať. Spomedzi trinástky dievčat som však bola jediná. A myslím, že aj v škole, z celej triedy. Píšem to preto, že haluxy rozhodne nie sú len dôsledkom priamo vyplývajúcim z nosenia nevhodnej, rozumej veľmi úzkej obuvi. Mala som spolužiačky, alebo konškoláčky z vedľajších tried, ktoré už na gympli nosili na nohách strašné budzogáne…a nič.  Ja som si na gympli aj na výške obúvala tenisky (Killtec na sálový futbal, tenisové Adidasy) a moje slušácke topánky mali vždy široký štvorcový asi 3-4cm podpätok a pri špičke tiež dosť miesta.

Áno, haluxy môžete získať aj dlhodobým nosením nezdravej obuvi, ale sú najmä genetickou záležitosťou. To vysvetľuje, prečo nimi trpia aj muži, a v niektorých prípadoch  sa objavia už aj celkom malým deťom.  

PREZUŤ SA JE SEXI

Raz sa mi jeden kolega smial, že vyzerám ako predavačka z Tesca, našťastie u nás už nepracuje, pffff..

Raz sa mi jeden kolega smial, že vyzerám ako predavačka z Tesca, našťastie u nás už nepracuje, pffff..

Odkedy sa pamätám, nosili sme doma všetci vždy ortopedické korkové dreváky.  To boli aj moje jediné prezuvky, ktoré som si obúvala v škole. A prezúvam sa dodnes. Áno aj v práci, a je mi srdečne jedno, či príde do televízie Minister Hromu alebo Dalajláma, a či mám na zvyšku tela oblečenie, ktoré sa k drevákom absolútne nehodí. A Dalajláma by podľa mňa drevač kvitoval ;) 

Keď som na strednej tento problém zaregistrovala, rodičia tuším len lakonicky hlesli, po kom to asi tak máš?! a bolo vymaľované. Ako vravím, prispôsobili sme tomu vždy výber obuvi, nikdy som nemala nekvalitné topánky, ale tým to haslo. Nohy som si maximálne pomasírovala keď ma boleli, a ustavične krémovala. Ortopéda sme vôbec neriešili.

Už ako staršia, pracujúca občianka som si z vlastnej iniciatívy z lekárne zaobstarala medziprstový silikónový klin, a neskôr som si z QUELLE, dobre počujete z QUELLE !!! objednala plastové oddeľovače prstov. Poviem vám, to je novodobý nástroj na mučenie ľudí, čo mi konieckoncov potvrdil aj môj aktuálny ortopéd, MUDr. Peter Sijka.

nočná bandáž vraj nebolí, no to určite!  

nočná bandáž vraj nebolí, no to určite! 

Rovnako negatívne sa pán doktor stavia k pomôcke, ktorá na nás nedávno začala blikať zo všemožných bannerov a volá sa ValgusPro alebo Valgomed. Tvrdí, že žiadny z ortopedických odborníkov túto pomôcku neodporúča ako niečo, čo vám pomôže daný stav vášho chodidla zvrátiť. Tieto pomôcky môžu fungovať len pre zmiernenie bolestí, ktoré vznikajú pri tlaku obuvi na už vybočený palec, schopnosť narovnať ho ale ani pri dlhodobom nosení nemajú. Okrem toho, v klasických predajniach ortopedických pomôcok kúpite rovnakú vec často až päťkrát lacnejšie!

ČO NA NOHY S HALUXAMI

Asi pred siedmimi rokmi som si v Prahe kúpila skvelé topánky. Súčasťou ich vnútornej výstelky sú všité srdiečka. Nachádzajú sa približne v polovici podošvy, a čudujem sa, prečo to nie je povinný tuning každej ľudskej obuvi, áno aj plesových sandálok. Keď niekedy vidím tie dizajny absolútne nerešpektujúce pôdorys toho, čomu sú vlastne určené, a teda ĽUDSKEJ NOHE, ostáva mi rozum stáť.

 

Ak napíšem, že ženská noha vyzerá v kvalitnej dobre strihanej lodičke na tenkej ihle úúžasne, nenapíšem nič nové. V takých topánkach by sme ale nemali stráviť viac ako 2-3 hodiny denne, a potom sa rýchlo prezuť do niečoho prirodzenejšieho.

Ľudia s bolestivými haluxami by sa mali úplne vyhnúť balerínam alebo plátenkám na tenkej rovnej, priam papierovej podrážke. Napriek tomu, že môžu byť širšie strihané, vďaka tenkej podrážke a minimálnej opore má takto hendikepovaný človek pocit, akoby si chodil po holých kostiach, auajs.

Ešte stále sú obrovské rezervy vo vzhľade zdravej obuvi. A ak už nájdete anatomicky tvarované a zároveň pekné a pohodlné topánky, obyčajne stoja toľko, že vás ide poraziť.

Naposledy ma, zasa v Prahe, oslovili topánky španielskej značky El naturalista. Sú dostatočne široké, stabilné a komfortné. A mnoho z nich obstojí aj v kritériách aestheholika.  Lebo kto už chce vyzerať ako reklama na chodiacu protetiku všakže…

NÁVŠTEVA ORTOPÉDA

Ak u seba, alebo svojich detí objavíte náchylnosť na vybočenie palcov, teda haluxy, návštevu ortopéda rozhodne neodkladajte. A to aj vtedy, ak vás nič nebolí. Niektorí ortopédi síce tvrdia opak, že sa treba ukázať až keď nohy bolia, minimálne však zistíte, či si za haluxy môžete sami, alebo ste ich zdedili. Lekár vás zároveň poučí, mal by poučiť, o možnostiach, ktoré vo vašej situácii máte. Prevencii, cvikoch, type obuvi, ortopedických pomôckach, masážach, jednoducho starostlivosti. 

Ja som už v 33och rokoch išla k ortopédovi so strachom, lebo toto leto ma nohy fakt boleli. Pridružilo sa vŕzganie kolena a po dlhšej chôdzi, intenzívnejšom cvičení alebo pretancovanej noci som už sem tam cítila aj bedrové kĺby. A keďže naše telo možno prirovnať k architektonickej stavbe, viete čo sa začne diať, keď nie sú v poriadku základy?! Nie dobré veci!

Priečne padnutá klenba, a to ako a v čom dopadajú naše chodidlá na rôzne povrchy sa odráža aj na vyšších poschodiach.  A keďže ma už trocha poznáte viete, že u mňa to nikdy len pri teoretizovaní neskončí. Som prosto poctivka, lehce monstrózní.

Na moje veľké prekvapenie doktor skonštatoval, že to nie je také hrozné ako čakal. A ja som si už zúfala, že mám posledné štádium a predpíše mi prinajmenšom lyžiarky! A obujte si lyžiarky k malým čiernym!

ORTOPEDICKÉ POMÔCKY

Ak je niečo, za čo sa nehanbím, sú to veci, ktoré pomáhajú zdraviu, kráse a psychickej pohode. To ak by niektorí namietali, že strkať si čokoľvek medzi prsty na nohách, potom to prípadne ešte aj oplachovať a vôbec, PRIZNAŤ PRED ĽUDMI, že to nosíte, je totálne anti sexi. Áno, zatiaľ márne čakáme na ten deň keď si bude Bondova milenka pred akciou dávať dole kompresívne pančuchy a a sťahovať z chodidiel Jungove bandáže. Ale, istá nádej tu je!

silikónový separátor aj jungovu bandáž schováte normálne v ponožke, a môžete ísť pokojne behať...

silikónový separátor aj jungovu bandáž schováte normálne v ponožke, a môžete ísť pokojne behať...

Ak máte niekoľko stovák eur na operáciu a minimálne mesiac času na rekonvalescenciu, s tým, že vám bude niekto variť, nosiť vás na záchod, a umývať, vymeškáte v práci, a budú vám proste ŤAŤ DO KOSTI MAČETOU a priskrutkovávať k predpriehlavkovým kostičkám síce dvojmilimetrové ale TITÁNOVÉ platničky, prosím, nič si nikam nestrkajte a nenaťahujte. Prídem vás pozrieť do nemocky, a ukážem vám tento článok. Zíde sa, lebo aj po operácii treba s chodidlami cvičiť, masírovať ich a zdravo obúvať, takže tak.  

Ako vravím, doktor mi predpísal jungovu bandáž. Nosí ju údajne aj jeho dcéra a funguje pomocou nej v každých topánkach bez operácie vraj už dva roky. Tu je zoznam pomôcok, ktoré vlastním a poctivo nosím tiež. Keby bolo treba spraviť reklamu na akékoľvek poruchy, zavolajte ZZ - Miss Dys!

Existujú aj rôzne druhy ortopedických vložiek, osobne uprednostňujem kožené, ktoré sa dajú v prípade potreby umyť a vyvetrať. Môžete si ich založiť do Conversov, alebo podobných typov tenisiek s úplne plochou vložkou. Existujú aj tenučké slim fit vložky do lodičiek, so vsadeným srdiečkom pre priečnu klenbu. Vaše nohy sa vám poďakujú.  

V obchodoch existuje kopec silikónových a gelových vložiek do topánok. Zabránia otlakom a okrem chodidla chránia aj vašu topánku, keďže najmä v lete a často aj na spoločenské udalosti nosíme obuv naboso. Mne sa v takých prípadoch osvedčili aj protišmykové spreje, alebo praobyčajný kukuričný škrob, či zásyp Septonex. Takéto vložky sú však výsostne kozmetické riešienia, nie ortopedické pomôcky. Preto rozlišujte, či riešite kozmetický, alebo už ortopedický problém. Vždy.  

CVIČENIE A MASÁŽE

Raz denne, môže to byť keď si večer umývate zuby, alebo zbytočne postávate pred skriňou s otázkou, čo si obliecť, vystrúhajte pár rehabilitačných póz. Ja som ich našla na internete u doktorov, ktorí ich odporúčajú svojim pacientom a zaviedla do svojho už aj tak dosť pravidlami zošnurovaného a vôbec, načisto zbedačeného života!

Cvik č. 1

Postavte sa rovno, chodidlá sú od seba na šírku panvy. Snažte sa váhu tela rovnomerne rozložiť na plochu celých chodidiel. Naraz odlepte obe päty od zeme, prsty, na ktorých stojíte by mali byť rovnomerne zaťažené. Vydržte v tejto pozícii aspoň 3 sekundy, potom päty znova položte na zem. Opakujte 10x. Hej, je to vlastne obyčajný stoj na špičkách rozpísaný na štyri riadky, teda skoro už na päť :)

Cvik č. 2

Opäť rovnaká pozícia ako pri predošlom cviku. Váhu tela preneste na vonkajšie strany chodidiel, prsty sa snažte stočiť smerom dovnútra. Posilňujete tým vnútorné chodidlové ligamentá – väzy. Všetci, ktorí máme s haluxami problém, ich máme skrátené, tie väzy. Tento cvik vlastne vytvára protipohyb k nesprávnemu postaveniu vybočených palcov a posilňuje tkanivo okolo haluxov.

 

Masáž

Najradšej si masírujem nohy sama. Keďže viem, kde a kedy ma to bolí, dokážem sa bolesti vyhnúť, alebo si spôsobovať znesiteľnú. To nie je vždy možné keď vám nohy chytá niekto cudzí.

Ukazovák a prostredník ruky vložím medzi palec a druhý prst na nohe, a palcom na ruke halux masírujem. Robím to každý večer pred spaním už v posteli, hneď potom ako si nohy nakrémujem.

Tiež si masírujem predpriehlavkoé kostičky, teda vlastne priestor medzi nimi. Ale akýkoľvek tlak a pohyb je vám na chodidle príjemný, pokračujte v ňom. Nohám vyslobodeným z väzenia obuvi ulahodí čokoľvek.

EXTRA TIPY

Pedikúra

Keďže veľké palce sa pri haluxoch vykrivujú, zohľadnite to aj pri pedikúre. Ja osobne tvar nechtu vždy prispôsobujem smeru vykrivenia, a podľa toho ich pilníkujem.  Ak sa mi teda pravý palec vychyľuje doprava, tak necht na pravej strane nechávam trocha dlhší ako na ľavej. Pilníkujete ho vlastne do tvaru obdlžníka so zrezanými stenami a opticky sa ho snažíte vyrovnať tak, ako by ste nič vykrivené nemali. Nepilníkujete teda vo vzťahu k priamke nechtového lôžka, ale vo vzťahu k pomyselnej rovnej línii. Rozumiete nie? :) 

Pozor aj na zarastanie nechtov, keďže vybočenie a tlak môže mať vplyv aj na to. Nikdy nechty na nohách nestrihajte do oblúčika. Ak sa vám už stane, že na vnútornej strane odstrihnete viac ako ste chceli, nalepte si tesne ku koži vankúšikový leukoplast, ktorý potom šikmo zospodu obtočte okolo palca. Ťah leukoplastu bude kožtičku držať od nechta a nebude vás to bolieť. Leukoplast samozrejme vymieňajte a prst prelepujte dovtedy, kým necht nenarastie do bezpečnej dĺžky. A potom znova pozor na strihanie. ;)  

Šport

Ak vás bolia nohy, ťažko si užijete športovanie so všetkým, čo ponúka. Ja už vlastne iba chodím, trošku plávam, ešte menej ako trošku posilňujem, ale vhodné je aj bicyklovanie a turistika. Za predpokladu, že máte fakt dobrú obuv ortopedicky vytuningovanú. Ale o cvičení hádam podrobnejšie v nejakom inom článku.  Prechovávam nádej, že by to mohol byť môj najkratší... 

 

MEMENTO OSTEOTOMIA!

Keďže boľavé nohy, alebo ich vyradená funkčnosť dokážu poriadne skomplikovať a zmeniť život (vozíčkari a babky o barliach, ktorým presun do obchodu trvá toľko, čo vaša pracovná doba a majú v tom zároveň aj fitko), snažím sa, aby mi tie moje fachčili čo najdlhšie. Ak sa bude bolesť stupňovať a haluxy zhoršovať, operácii sa zrejme nevyhnem. Pretože cvičenia, masáže, aj ortopedické pomôcky pomáhajú iba dočasne, najmä ak je za vašim problémom, tak ako u mňa genetika. No keďže operácia nie je životná skúsenosť, do ktorej by som sa hrnula, a ono to nie je ani lacná a stopercentný úspech zaručujúca záležitosť, robím do toho momentu pre svoje nohy, čo viem. A dúfam, že kým si na operáciu našetrím, veda zasa o nejaký kus pokročí.

 

 

Haluxové postscriptum: Nemám medicínske vzdelanie, vyhradzujem si preto právo na nepresnosť v medicínskej terminológii a svojich osobných stanoviskách v tejto veci. Informácie tu uvedené zakladám na svojej skúsenosti, a postupy realizujem po konzultácii s lekármi vďaka nadštandardnému zmyslu pre zodpovednosť k sebe a vlastnému zdraviu. Neberte moje rady ako návod vyhnúť sa lekárom. Že ZZ povedala, tak už k nemu nemusím. Mohlo by byť síce 1:0 pre moje ego a vaše zdravie, takto ja ale nevyhrávam :)  

 

 

 

Počuli ste o haluxoch? Má ich niekto v okolí, alebo trápia vás? Ako si s nimi nažívate, čo im obúvate a akými športami ich zaťažujete? Napíšte mi, rada sa dozviem čokoľvek o tejto téme. Ak ste tu našli niečo, čo sa vám páči, dajte mi o tom vedieť a kliknite na srdiečko v krúžku, napravo pod textom. Ďakujem :) 

 

Zuzana Závodská2 Comments