Čistenie je ZÁKLAD!

Stručnosť nie je mojou výsadou, ale pokúsim sa tu zhrnúť, čo robím pre svoju pleť denne, týždenne, ráno a večer, aké prípravky a aké techniky pri tom používam. Moje kozmetické nálady sa čas od času menia. Zmeny sa viažu najmä na ročné obdobia, ale aj momentálny pocit. Snažím sa počúvať svoje telo a a pri pohľade do zrkadla určiť, čo asi tak moja pleť práve vyžaduje.

1.  ČISTENIE PLETI

Bolo by super, keby som to, čo viem o čistení, a vôbec o pleti, vedela tak pred desiatimi rokmi, keď som bojovala s akné. Na míle by som sa vyhla akémukoľvek šúchaniu, driapaniu, drhnutiu pleti rôznymi abrazívami, t.j. hrubými peelingovými čiastočkami, prílišnému odmasťovaniu a vysušovaniu. 

Nič to, nie je ešte všetko stratené! Odkedy čistím svoju pleť dôkladne a šetrne zároveň, vidím obrovský rozdiel.  


Predstavte si svoju tvár ako krásne nové luxusné topánky z tej najjemnejšej a najušľachtilejšej kože. Ako by ste sa o ne starali aby vám čo najdlhšie vydržali ako nové? Zobrali by ste drôtenú kefu, mydlovú vodu a šúchali z nich dole blato, len by sa tak prášilo? Ako by asi vyzerali po pár týždňoch. Alebo by ste ich leštili zamatovou handričkou s jemnými olejmi a včelími voskami?  


Inak to nie je ani s ľudskou kožou.

Nezabúdajte, že kozmetický priemysel vám chce predať všetko, nezaujíma ich, či je to naozaj pre dobro vašej pleti. Odporúčam teda rozhodne čítať zoznam ingediencií, spoznať svoju pleť a čo jej robí dobre a snažiť sa len pomáhať jej, aby sama svojimi vlastnými mechanizmami zvládala svoju regeneráciu čo najefektívnejšie. 

Každému vyhovuje na čistenie pleti niečo iné, či už ide o prípravky, pomôcky alebo techniky. Mne sa pri mojej zmiešanej až mastnej pleti osvedčili zatiaľ najviac tieto: 

micelárna voda - krémové čistiace mlieko - čistiaci krém, balzam 

Koža je mimochodom najväčší ľudský orgán. Pokrýva 1,5 až 2 m2. Má rôzne funkcie, pre naše kozmetické účely spomeniem 2 najdôležitejšie. A síce, že pleť funguje v dvoch režimoch.

Stavba a reparácia. Našim cieľom by malo byť zabezpečiť v noci stavbu nových buniek. To samozrejme dostatočne dlhým a kvalitným spánkom, vhodnou polohou pri ňom, ale aj večerným čistením a starostivosťou o pleť.  Aj keď vám možno logika vraví exfoliovať ( zbavovať kožu mŕtvych buniek večer, lebo veď ide predsa o čistenie, robte to naopak. Večer vytvorte pleti podmienky na to, aby sa mohla regenerovať. Očistite ju dôkladne ale jemne, a doprajte jej prírodné oleje a tuky. Ráno potom exfoliáciou odkryte nové, cez noc vytvorené bunky. 


Ale späť k čisteniu. Toto je aktuálne moja čistiaca výbava:

Zľava: Dermacol BB Wash 8in1, AHAVA Rich Cleansing Cream, Avalon Organic Vit. C Hydrating Cleansing Milk, Alverde cistiace mlieko s divou ružou na suchú pleť, Lirene micelárna voda
Lirene micelárna voda

Áno, o micelárkach sa toho už popísalo veľa, áno, tá od Biodermy je najlepšia, najúčinnejšia, najšetrnejšia a vôbec naj. Áno, áno, áno. Ale aj najdrahšia. Odličujem sa každý deň, niekedy aj viackrát, 200ml mi vystačí na mesiac. Ide to neskutočne do peňazí. Lirene je vhodnou náhradou, nerozpúšťa úplne dokonale, ak mám naozaj silne pigmentované očné tiene, tekuté linky, a linkou podkreslené aj vrchné viečko, zvykne zanechať nejaké rezíduá, to ale dočistím vatovou tyčinkou namočenou opäť v Lirene, takže mne vyhovuje. Ak ale máte tip na nejakú ešte výhodnejšiu a účinnejšiu micelárku, sem s ním :) Problém Lirene, a firmy, ktorá ich produkty distribuuje je zlý marketing, veľmi často neviem ich výrobky zohnať.  

Dermacol BB Wash 8in1 

Ako už názov napovedá, ide o multiaktívny prípravok, ktorý v sebe má spájať viac vlastností. Obyčajne ma takýto typ viacúčelových produktov odrádza, som totiž presvedčená, že ak má niečo fungovať poriadne na jednej úrovni, nebude už zvládať ďalšiu..ale tomuto som dala šancu..aj preto, lebo nájsť nejaký neparabénový čistiaci krém, bez sulfátov (to sú zložky, ktoré spôsobujú penivosť produktov) a navyše bez obsahu masla z orecha shea (ktoré už prepytujem trepú všade ako záruku najväčšieho bio-eco-vstva) je naozaj problém.  Nepoužívam nič z tejto značky, pamätám si len obligátny make up Studia Barandov, alebo tak nejako sa volal, dobré krytie, dal by sa využiť lokálne ako korektor, ale problém s odtieňmi..mala som primer, ale to sú zrejme iba koncentrované silikóny, je to mastné a make up mi na tom vôbec nedržal. Ale späť ku krémovému čističu.

Čistí veľmi dobre, je bez parfumácie a môže sa dostať aj do kontaktu s očami, čomu som najskôr neverila. Akonáhle čokoľvek krémové šlo predtým okolo mojich očí dopadlo to katastrofálne. S týmto pokojne odlíčim aj zvyšky tekutej očnej linky, alebo podkreslené mihalnice.  Je dosť hutný, ja ho používam na záver čistenia, ako posledný čistič. 

Ahava Rich Cleansing Cream

Konzistencia je oproti Dermacolu jemnejšia a krémovejšia, čistí veľmi dobre, neobsahuje parabény ani SLS a SLES, jedinou nevýhodou je cena.  Tiež ho preto používam na záver, po pleťovom mlieku od Alverde. Ak sa dostal do kontaktu s mihalnicami alebo očným okolím, zle nedobre! 

Avalon Organics vit. C Renewal

Toto je veľmi príjemné čistiace mlieko, vonia osviežujúco za citrusmi, je to môj ranný čistiaci krém, veľmi ma tá vôňa osvieži a preberie. Neobsahuje mydlové zložky, je napumpované vitamínom C, citrónovými bioflavonoidmy (to sú látky rozpustné vo vode, v rastlinách doprevádzajú vitamín C a s ním majú väčší účinok než každý z vitamínov samostatne, dávnejšie sa komplex bioflavonoidov označoval ako vitamín P), a bielym čajom. Obsahuje aj shea maslo, čo nerobí dobre mastnej a zmiešanej pleti so sklonom k vyrážkam, a teda ani mojej, preto ho používam ráno a nie na čistenie od makeupu. Keď ho miniem, ešte sa rozhodnem, či si ho znova objednám, výhodou je totiž pomerne veľké balenie a cena. 

Alverde pleťové mlieko s ružou na suchú pleť 

Toto mlieko bolo u mňa stálicou, zvykla som po ňom siahnuť vždy, keď som napr. minula všetky čistiace mlieka alebo krémy a čakala na nejakú objednávku. Väčšinou mi pomohlo preklenúť toto medziobdobie čakania. Pomer cena výkon je opäť veľmi priaznivý, nedráždi, je jemné a šetrné. Prečo ale píšem v minulom čase? Fotografia je už trochu staršia, medzitým ho vystriedalo totiž iné čistiace mlieko.

 

Mixa Cleansing Milk 

Toto mlieko je zatiaľ u mňa jednotka, výborne, naozaj výýýborne rozpúšťa makeup. Včera som sa s ním odličovala prvý krát a jeho čistiaca schopnosť je naozaj veľká. Normálne som cítila ako rozpúšťa líčidlá. Výhodou je taktiež, že neublíži ani oblasti očí.  Čistí naozaj jemne bez drhnutia a efektívne. Je hypoalargénne, neobsahuje alkohol a ani farbivá. 

A čo používate na čistenie pleti vy?